Başkent Dayanışması: Hayaldi Gerçek Oldu

Başkent Dayanışması: Hayaldi Gerçek Oldu

Başkent Dayanışması bileşenleri, Güvenpark'ta "insanlık ölmedi, hayal değil gerçek" çağrısıyla bir araya geldi.

Başkent Dayanışması: Hayaldi Gerçek Oldu

Başkent Dayanışması bileşenleri, Güvenpark'ta "insanlık ölmedi, hayal değil gerçek" çağrısıyla bir araya geldi. Bileşenler, AK Parti'yi kendi sloganı olan "hayaldi gerçek oldu" ile Güvenpark'ta protesto etti. Ankara fotoğrafları taşıyan grup üyeleri fotoğraflara Melih Gökçek'in tartışılan ve tepki çeken icraatlarını yansıttı. Gökçek'in fotoğrafı ise kağıttan fırıldağın üstünde yer alması dikkat çekti. Bileşenlere CHP Milletvekili Aylin Nazlı Aka da destek verdi.

Başkent Dayanışması teneke orkestrasının bir başka türküsü ile Melih Gökçek'e seslendi. Orkestra, "Melih'in yalanları bitmiyor talanları bir daha seçerseniz götürür kalanları" sözlerinden oluşan türküyü seslendirirken, katılımcılar da AOÇ'deki yollar, saatler, teleferik, metro, Kızılay meydanındaki lale gibi tartışmalı projeleri eleştirdi.

Başkent Dayanışması adına konuşan mimar Mükremin Barut "ODTÜ'de ağaçları kestiler, AOÇ'de ağaçları kestiler hayaldi gerçek oldu. Kent meydanlarımız yok edildi, hayaldi gerçek oldu. Kent yağmalanıyor hayaldi gerçek oldu" ifadelerini kullandı.

-"AĞAÇ KESENLER DEĞİL, AĞAÇ DİKENLER SUÇLANDI"-

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel sekreteri Tezcan Karakuş Candan, ODTÜ'de bir bayram gecesi binlerce ağaç kesildiğini, ağaç kesenlerin değil ağaç dikenlerin suçlandığını belirterek, "Ağaç diken üç gence 14 yıl hapis isteniyor. Ankara Tabip Odası, Gezi sürecinde insanlara yardım etmek için, revir açtı, insanları öldürenler değil, insanlara yardım edenler suçlandı. Her geçen gün duyduklarımıza daha fazla şaşırıyoruz. Ağaç kesenler değil, ağaç dikenler yargılandı hayaldi gerçek oldu. İnsanları öldürenler serbest bırakıldı hayaldi gerçek oldu. insanları katledenlerin cezasız kaldığı, vatandaşların paralarının yolsuzluklarla ayakkabı kutularından çıkması hayaldi gerçek oldu. Tüm bunların cezalandırılmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Tüm bunlar "Hayaldi gerçek oldu'. Hükümetin kullandığı bu cümleyi şimdi biz onlara karşı bir slogan olarak kullanacağız" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise "Güzel hayallerden bahsetmek istiyorum, bu mücadelenin ilk adımlarını, 30 Mart'ta göreceğiz umarım" şeklinde konuştu.