Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP'den Tarihi Adım

Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP'den Tarihi Adım

Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP'den tarihi adım. Başkanlık sistemi nedir? Başkanlık sistemine geçilirse ne olur? İşte başkanlık sistemi ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler...

Başkanlık Sistemi için AK Parti ve MHP'den Tarihi Adım

AK Parti ile MHP yeni anayasa taslağında anlaştı. Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli, yeni anayasa çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya geldi ve metin üzerinde anlaştı. Teklif, haftaya Meclise sunulacak. Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile son kez bir araya geldi. Görüşmede, bu doğrultuda gelinen aşamanın detayları değerlendirildi. Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Görüşme olumludur. Kısa süre içerisinden Meclis'e sunulacaktır" dedi.

BİNALİ YILDIRIM: TEKLİFİMİZİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİS'E SUNACAĞIZ

Yıldırım, "Önümüzdeki hafta teklifimizi TBMM'ye sunacağız. MHP ile uzlaştığımız bir metin olacak." dedi. Başbakan Yıldırım "En önemli değişiklik" diyerek, "Bu değişiklikte Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişkisi devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur" ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR?

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir. Başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi yoktur. Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükûmet sistemidir. Başkanlık sistemi, Başkanlık hükûmeti sistemi olarak da adlandırılmaktadır. Başkanlık sistemi uygulandığı kimi ülkelerde yolsuzluk, otoriterlik, nepotizm (tanıdık kayırma), diktatörlüğe araç olma ve çoğulculuk karşıtı uygulamalar gündeme geldiğinde eleştirilerin ana odağı olmaktadır. Başkanlık sisteminin bulunduğu kimi ülkelerin yolsuzluk, nepotizm ve otoriterliğin aşılabilmesi amacıyla başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçtiği örnekler bulunmaktadır. Başkanlık sisteminde, üst düzey atamalar, anlaşmalar, bütçe, veto, yüce divan yargılaması gibi yasama ile başkan arasında fren ve denge araçları bulunmaktadır.

Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler genellikle cumhuriyet olduğu için devlet başkanları Türkçede cumhurbaşkanı olarak adlandırılır: İran Cumhurbaşkanı, Güney Kore Cumhurbaşkanı gibi. Yalnız Amerika Birleşik Devletleri de bir cumhuriyet olmasına rağmen, ülkenin resmî adında cumhuriyet geçmemesi sebebiyle ABD cumhurbaşkanı çoğunlukla sadece başkan olarak adlandırılır.