Başkan Yıldırım'ın Kırgızistan Temasları
Haberler » Yerel » Başkan Yıldırım'ın Kırgızistan Temasları - Haberler

Başkan Yıldırım'ın Kırgızistan Temasları

Talas Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkan Yardımcısı Rifat Yıldırım, Kırgızistan-ın Manas Üniversitesi-nde düzenlenen "Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu" konulu sempozyumda konuştuğu bildirildi.

Başkan Yıldırım'ın Kırgızistan Temasları

Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkan Yardımcısı , Kırgızistan-ın Manas Üniversitesi-nde düzenlenen "Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu" konulu sempozyumda konuştuğu bildirildi.

Talas Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan hükümetinin himayesinde TDBB-nin düzenlediği sempozyuma, birlik başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başkan yardımcısı ve Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, belediye meclis üyeleri Şemşettin Atasun ve Haluk Güzel, başkan yardımcısı Halil İbrahim Önal, Basın Yayın Müdürü Selçuk Kılınç ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya katıldı.

Heyet, ilk olarak Bişkek Belediye Başkanı İsa Omurkulov ve Manas Ünivresitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı-yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından heyettekiler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonundaki sempozyuma geçti.

Sempozyumun açılışında konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, ata yurtta bulunmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Başkan Yıldırım, bilgi paylaşımı için Kırgızistan-da bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Kardeş şehrimiz Talas-ta bulunmaktan mutluyuz. Salona ismi verilen Kasım Karahan hocam olur. Bizim Talas isim itibariyle Kırgızistan Talas-tan gelmekte. Kırgız halk ozanı Tololok Mololo-nun bir dörtlüğünü rektör bey bana aktarmıştı. O dörtlüğünde Manas-ın torunları Alınsarık ve Gulansarık'ın, buradan İstanbul-a gittiğini ve orada Talas gibi bir yurt bulduklarını ve adını Talas koyduklarını ifade ediyor. Kayseri Talas-ta da Ali Dağı yani Alatov, Cırgalan ve Tavlusun gibi benzer yerleşim alanları var. Kayseri Talas ile ilgili tecrübe paylaşımı noktasında sizlerleyiz. Talas, Kayseri-nin büyük ilçelerinden birisidir. Nüfusu 107 bindir. 1907 yılında belediye olan Talas-ta, 2004 yılında Ali Dağı-nda 3-4 kişi yamaçparaşütüyle uçuş yaparken şimdi bu merkez dünyanın en önemli ilk 3 yeri arasına girmeyi başardı. Ayrıca zengin tarihi doku ve kültürel miraslarımızı restore ettirerek ayağa kaldırıyoruz."

Konuşmaların ardından Kırgız gençler, Türk halk oyunlarından örnekler sergiledi, şiirler okudu ve Türkiyem şarkısını seslendirdi.

Okunan Türkçe şarkılara salondakiler güçlü alkışlarla destek verdi.

Muhabir: Doğan Koca/Orhan Canbulatel

Yayıncı: İsmail İçer - KAYSERİ

Kaynak: AA

Manşet

Haberler