Başkan Mahallenizde

02.07.2012 08:33 | Son Güncelleme: 02.07.2012 08:33
Başkan Mahallenizde

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi.

Başkan Mahallenizde sloganı ile, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ın düzenlediği "Halk Günü" programı Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallesi için gerçekleştirildi.

Sakarya İlköğretim okulu bahçesinde toplanan mahalle sakinlerine, 3 yıl süresince yapılan hizmetleri anlatan Başkan Akdoğan, vatandaşın  sıkıntılarını ve isteklerini de dinledi. 

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ın yanı sıra Başkan Yardımcıları Cengiz Ecemiş, Yakup Yerlikaya, Mustafa Yiğit ve Belediyenin birim müdürlerinin de hazır bulunduğu halk gününde, mahalle sakinleri yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür etti ve isteklerini dile getirdiler.

Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; "3 yıldır Niğde Belediyesi olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Mahallelerimizin sorunlarını tüm mahallelerimizde olduğu gibi, Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallelerimizin sorunlarını da muhtarlarımız bize ilettiler bizde bu sorunların çözümü noktasında bugüne kadar gayret gösterdik. Niğde'nin park ve bahçe anlayışını, değiştirdik. Niğde'mizin birçok yerine modern parkların bahçelerin oyun gruplarının yapımı bizim dönemimizde gerçekleştirildi. Yeşil alanlarının sayısının artırılmasının ve eskimiş alanların yenilenmesinin bizim dönemimizde iyi bir noktaya geldiğini söyleyebilirim. Bir diğer konu da, büyük bir bölümünü çözdüğümüz kanalizasyon sorunu. Biz bu konuda hakikaten önemli mesafeler kat ettik.

Yapılmayanları yaptık, düşünülmeyenleri düşündük ve bunların hepsini hayata geçirdik. Niğde'mizde zahire pazarı ile hal iç içeydi biz bunu ayırdık, yeni bir zahire pazarı yaptık ve hizmete sunduk. Yine Niğde'mizde melek girmez dediğimiz bölgedeki eğlence mekânlarının hepsini toparladık ve Hıdırlık Mevkii'ne yaptığımız o mekânlara taşıdık ve Niğde'mizin merkezindeki o görüntüleri Niğde'mizin dışına taşımış olduk ve burada da hiç kimseyi mağdur etmedik. Melek girmez diye adlandırılan bölgedeki vatandaşlar siz sadece bunu yapın biz başka bir şey istemiyoruz diyorlardı. Bu hizmeti de bizim dönemimizde gerçekleştirdik. Dere Mahallesi ve Şahinali Mahallesinde iki tane kapalı pazarın yapımını gerçekleştirdik. Niğde'miz Niğde olalı bir tane kapalı Pazar yerine sahip değildi şu anda üçüncüsünü planlıyoruz önümüzdeki yıllarda yeni bir kapalı pazarı yapıp halkımızın hizmetine sunacağız. Bunun dışında önemli bulduğumuz Efendibey Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçirmek üzereyiz.

Bununla ilgili tüm alt yapı çalışmalarımız tamamladık. Kentsel Dönüşümün Niğde'miz için önemli projelerinden bir tanesi olduğuna hep beraber şahitlik edeceğiz. Niğde Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerden bir tanesi Arsenik Arıtma Tesisi. Niğde'nin volkanik bir yapısı var. Özellikle yaz aylarında içme suyu şebekemizde artan arsenik oranını arıtmak için Hıdırlık Mevkii'ne bir arsenik arıtma tesisi yaptık ve bunu da halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca üst yapı kapsamında binlerce ton asfalt üretiyor halkımızın geçiş güzergâhlarına asfaltlama, kaldırım, bordür çalışmalarının yapıyoruz. Özellikle ana arterlerimizin tamamını bu sene asfaltlıyoruz. Ara sokaklarımızı ise yetişebildiğimiz kadarını bu sene kalanını ise Niğde Belediyesi olarak önümüzdeki yıl asfaltlayacağız. Niğde'mizde asfaltlanmadık bir yer bırakmayacağız. Yaptıklarımız elbette yapacaklarımızın teminatıdır" şeklinde konuştu.

Nazım imar planı olmadan herhangi bir imar çalışması yapılamayacağını ve bu planın yapılma aşamasını vatandaşa anlatan Başkan Akdoğan "Üç yıl önce Belediye Başkanı olduğumda Niğde'mizin 5 binlik haritası yoktu. Diğer adıyla Nazım İmar Planı dediğimiz plan. Biz bu planı yapalım dedik teknik personelimiz dedi ki hali hazır harita olmadan 5 binlik harita olmaz. 1 yılımızı alan hali hazır haritayı yaptırdık ve 5 binlik haritayı yapmak için yola koyulduk bu kez de 25 binlik harita olmadan 5 binlik harita olmaz dediler ve 25 binlik haritayı da yaptırdık. Bu iki planın yapılmasının paralelinde 5 binlik harita dediğimiz Nazım İmar planın ihalesini yaptık. İstanbul'dan bir firma bu planın yapımıyla ilgili ihaleyi almış oldu. Ama bu planın geçerliliğinin olabilmesi ve yürütülebilirliğinin olabilmesi için birinci şart Niğde'deki bütün kamu kurumlarından görüş almak.

İleride sıkıntıya girilmemesi için hepsinin bu planla ilgili görüşlerini aldık. Yani bu günden itibaren baktığımız zaman bu planın 30 Ağustos civarında yürürlüğe girmiş olmasını bekliyoruz. Bu planın bu mahallemize ve diğer mahallerimize getirileri elbette olacak. Derbent Mezarlığı ile Vali Konağı'na kadar olan bölgede de az yoğunluk olan bir durum söz konusu. Bu planla bu bölgenin sıkıntısını aşacağız. Yani hem küçük parsellerin birbirleri ile birleştirilmesinin önünü açacak olduğumuz gibi yine mevcut imarın üzerinde bir imar ile bu mahallemiz şekillenecek. Mutlaka Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallemizde yüzde yüz bir iyileştirme olacak. Niğde'nin özellikle imar ile ilgili sorunlarını kökünden çözmüş olacağız" dedi.

Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallesine üst yapı ile ilgili yapılan çalışmaları da anlatan Başkan Akdoğan "Göreve geldiğimizde kaldırım, bordür ve asfaltlama çalışmalarını ilk yaptığımız mahalle Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallesi. Aşağı Kayabaşı Mahallesinde 14 bin metre kare civarında kilitli taş yapım işi, 12 bin 300 ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdik. Yukarı Kayabaşı Mahallemizde ise 15 bin metre kare kilitli taş, 8 bin 800 metre bordür, 5 bin ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdik.

Bunun yanı sıra 2 bin metre civarında içme suyu hattı değişimini gerçekleştirdik. Park bahçeler noktasında Aşağı Kayabaşı Mahallesinde Muhsin Yazıcıoğlu Parkından Nasrettin Hoca parkına kadar birçok yeni parklar yaptığımız gibi Yukarı Kayabaşı Mahallemizde Yaşam Sitesi'nin karşısında bulunan alanın park olarak yapacağız" şeklinde konuştu.

Ayrıca Aşağı Kayabaşı ve Yukarı Kayabaşı Mahallesinde düzenlenen "Başkan Mahallenizde" programında kurulan oyun alanında çocuklar gönüllerince eğlendi. Ayrıca Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan çocuklara çeşitli hediyeler de verdi. Mahalle sakinleri ise yapılan bu programdan dolayı Başkan Akdoğan'a teşekkür ettiler.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title