Başkan Erdoğan: Ekonomik Yaptırımlar Silah Gibi Kullanılamaz

Başkan Erdoğan: Ekonomik Yaptırımlar Silah Gibi Kullanılamaz

73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Başkan Erdoğan, "Ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız. Dünya ticaret düzeninin tek taraflı bozulmasına karşı hep birlikte çalışmalıyız." dedi.

ABD'nin New York kentinde yapılan 73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşma yapan Başkan Erdoğan'ın gündeminde ekonomik yaptırımlar vardı.

"KAOS ÇIKARMAK KOLAY, DÜZENİ SAĞLAMAK ZORDUR"

"Ticaret savaşları her dönemde insanlara zarar vermiştir. Ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız. Dünya ticaret düzeninin tek taraflı bozulmasına karşı herp birlikte çalışmalıyız. Kaos çıkarmak kolay, düzeni sağlamak zordur. Bugün bazı ülkeler ısrarla kaos çıkarmaya çalışıyor. Umudun kaybolduğu dünya düzeni kadar büyük tehlike yoktur. Türkiye ticaretin de, insan dolaşımının da serbest olmasından yanadır. Biz sorunlarımızı yapıcı diyalogla çözmekten yanayız. Dünya Ticaret Örgütü, G-20, Avrupa Birliği gibi platformlarda etkin işbirliği içindeyiz. Hedef kazan-kazan."

"ÜLKEMİZE YÖNELİK BASKI VE İTHAMLAR HAKSIZLIKTIR"

"Ülkemize yönelik baskı ve ithamlar haksızlıktır. Bizimle aynı perspektifi paylaşan ülkelerle bu siyasi ve ekonomik kaostan dünyayı kurtarabileceğimize inanıyoruz. BM bünyesinde geleceğimiz olan gençlerle ilgili bir kurum kurulmasını ve merkezinin İstanbul olmasını teklif ediyoruz. İkinci olarak 2019 yılı dünya yaşlılık yılı olarak belirlenmişti. Üçüncü Dünya Yaşlılık Kurultayı İstanbul'da yapılacak. Sizleri bu kurultaya davet ediyoruz. "