Başkan Atınç, Tıp Bayramını Kutladı

Başkan Atınç, Tıp Bayramını Kutladı

Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Yayınladığı Mesajla Hekimlerin Tıp Bayramı'nı Kutladı.

Başkan Atınç, Tıp Bayramını Kutladı

Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, yayınladığı mesajla hekimlerin Tıp Bayramı'nı kutladı.

Başkan Atınç mesajında;"Türk ve İslam medeniyetinin tıp alanında dünyaya katkıları büyüktür. İnsan hayatının en vazgeçilmezi sağlıktır ve doktorlarımızın hizmetleri maddi ölçülerin çok ötesindedir. Doktorlarımızın tıp bayramını kutluyorum."dedi.

Fahrettin Atınç, Türk Tıbbının çok eskilere dayandığını, İbni Sina'ları yetiştiren bir medeniyetin mirasçıları olarak gurur duyduklarını söyledi. Sultan II. Mahmut'un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi'nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin 14 Mart 1827 tarihinde kurulduğunu hatırlatarak;"Türk ve İslam medeniyeti insanlığa sağlık alanında önemli hizmetler vermiştir. Günümüzde geçmiş başarıya Türk hekimleri yeniden ulaşmıştır. Bu gün vesilesiyle doktorlarımızın tıp bayramını en içten dileklerimle kutluyorum." şeklinde konuştu.

Atınç, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz" sözünü de hatırlatarak tıp camiasına ne kadar güvendiğini ortaya koyduğunu söyledi. Atınç, yaratılmışların en kutsalının insan olduğunu, doktorların da insana hizmet verdiğini hatırlatarak tıp mesleğinin önemine de işaret etti.

(İRT-Y) 13.03.2008 16:39 TSİ

Kaynak: İHA