Başkale Kaymakamı, Aşiret Düğününde Halkla Birlikte Halay Çekiyor
Haberler » Güncel » Haber

Başkale Kaymakamı, Aşiret Düğününde Halkla Birlikte Halay Çekiyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Bir Yandan Operasyonlar Devam Ederken Bir Yandan da Vatandaşlar En Güzel Gelenek ve Görenekleri Olan Aşiret Düğünlerinin Tadını Çıkarmaya Devam Ediyor. Van'ın Başkale İlçesinde Geline Kilolarca Altın Takılan Aşiret Düğünleri, Artık Silahlar Yerine Havai Fişeklerle Renkleniyor.

Başkale Kaymakamı, Aşiret Düğününde Halkla Birlikte Halay Çekiyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, bir yandan operasyonlar devam ederken bir yandan da vatandaşlar en güzel gelenek ve görenekleri olan aşiret düğünlerinin tadını çıkarmaya devam ediyor. Van'ın Başkale ilçesinde geline kilolarca altın takılan aşiret düğünleri, artık silahlar yerine havai fişeklerle renkleniyor.

Van'ın Başkale ilçesinde aşiretler operasyonları, kuraklığı ve hayatın olumsuz şartlarını bir yana bırakıp en güzel şekilde en güzel töreleri olan düğünlere devam ediyor. Başkale ilçesinde gerçekleştirilen aşiret düğünlerine, düğün sahipleri tarafından davet edilen ilçe kaymakamı hafta sonlarını halkla beraber halay çekerek vatandaşlarla birlik ve beraberlik mesajları vermeye devam ediyor.

Bu hafta bir aşiret düğününe konuk olan Kaymakam Ali Arslantaş, düğünde yöresel kıyafet giyen bir bayanın elinden tutarak halay çekti. Kaymakamı düğünlerinde gören vatandaşlar ise bu durum karşısında çok mutlu olduklarını, yıllardır bölgedeki olumsuz şartlardan dolayı gelen kaymakamların vatandaşlarla diyaloga girmemesinden ve kendilerinden uzak durmasından dolayı çok üzüldüklerini hatırlattılar.

Aşiret düğünlerinde 3 gün 3 gece boyunca sürekli özel müzik grupları ve mahalli sanatçılar eşliğinde halaylar çekiliyor. Damat evlerinde büyük sevinçler gelin evlerinde ise büyük üzüntüler yaşanıyor. Aşiret düğünlerinde düğüne katılan bayanlar bölgeye ait olan yöresel kıyafatleri( Kiras- Fistan) giyerek düğüne katılıyor. Cumartesi geceleri gelin ve damatların kınaları yapılırken, töre gereği gelinin kınalanacak avucunun içine 1 adet cumhuriyet altını bırakılırken damadın eline ise düğünün sağdıçı tarafından gönlünden ne koparsa o kadar para verilerek damat ve arkadaşlarının eğlenmesi için para veriliyor. Önceki yıllarda aşiret düğünlerinde sürekli havaya silahlarla ateş açılıyordu. Fakat son birkaç yıl içinde, bölgenin en büyük aşiret reislerinden ve Ertoşan Aşiret Reisi İskender Ertuş'un verdiği talimatlar ile artık düğünlerde silah yerine havai fişekler kullanılarak olumsuzluklara meydan verilmiyor.

Aşiret düğünlerinin en güzel törelerinden biri olan ve vatandaşlar arasında yardım olarak değerlendirilen takı ve para atma töreleri ise her yıl olduğu gibi bu yılda düğünlerde atılan büyük parlarla devam ediyor. Para atma sırasında ilk olarak sağdıç tarafından para atılıyor, düğünün sağdıçı 5 bin YTL, damadın akrabaları ise bin ila 2 bin YTL arasında para atıyor, daha sonra ise düne katılan davetliler ise en az 200 YTL olmak üzere bin YTL'ye kadar para saçıyorlar. Düğüne katılan erkekler tarafından atılan paraların toplamında en az 40 bin YTL, bazı düğünlerde daha yüksek meblağlara ulaşabiliyor. Erkeklerin para atma geleneğinden sonra düğüne katılan bayanlar geline takı takmak için sıraya giriyor, aşiret kadınları tarafından ise geline altınlar takılıyor. Kadınların takı töreninde en az 3 kilo altın toplanıyor. Düğün aşiret reislerine ait bu para 400 bin YTL'ye ve 15 kilo altına kadar çıkabiliyor. Düğünlere katılan yaklaşık 3 bin kişiye ise düğün sahibi tarafından yemekler hazırlanıyor.

Çoğu zaman aşiret düğünlerine katılan öğretmenler bölgenin yöresel oyunlarını bilmedikleri için düğün sahibinden izin alarak kendi yöresel oyunlarını ve oyun havası oynuyor.