Basf Kimya'dan Gaz Sızıntısı ile İlgili Açıklama

Basf Kimya'dan Gaz Sızıntısı ile İlgili Açıklama

Kocaeli'nin Gebze İlçesinde Bulunan Basf Kimya Fabrikasında Meydana Gelen Gaz Sızıntısının Ardından Firma Tarafından Bir Basın Açıklaması Yapıldı.

Basf Kimya'dan Gaz Sızıntısı ile İlgili Açıklama

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan BASF Kimya fabrikasında meydana gelen gaz sızıntısının ardından firma tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

BASF Kimya'dan yapılan yazılı açıklamada, tesis içinde veya dışında tehlike oluşturabilecek herhengi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, saat 18.15 sıralarında fabrikada sınırlı miktarda klor kaçağı yaşandığı belirtilerek, "Olay anında kaçağın yaşandığı konteynerin hemen hemen boş olduğu ve içerisinde yaklaşık 10 kilogram klor bulunduğu tespit edilmiştir. Sızıntı, konteynerin elleçlenmesi sırasında bozulan bir vananın yerinden çıkmasından kaynaklanmıştır. Sızıntı sırasında olay

mahalinde bulunan bir çalışan, önlem olarak tıbbi kontrolden geçirilmiş ve gözlemler sonucunda herhangi bir bulgu tespit edilmemiştir. Olayın meydana geldiği tesisimizin civarındaki bölgelerde yapilan ilk incelemelerde herhangi bir koku tespit edilmemiştir ve incelemeler düzenli olarak devam ettirilmektedir. Konteynerden sızan madde gaz fazında olup düşük konsantrasyon seviyelerinde bile kokusu hissedilebilmektedir. Olay meydana gelir gelmez BASF Türk yetkilileri, ilgili resmi makamları derhal bilgilendirmiş

ve tedbir olarak tesis çevresinde yaşayan halk evlerinde kalmalari ve pencereleri kapatmalari yönünde uyarılmıştır" denildi.

(MEA-OK-Y)

Kaynak: İHA