Başesgioğlu'ndan Reform Değerlendirmesi: "Kimse Arazisinden Geçilmesini İstemiyor"

Başesgioğlu'ndan Reform Değerlendirmesi: "Kimse Arazisinden Geçilmesini İstemiyor"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Tüm Kesimlerin Sosyal Güvenlik Reformunun Yapılmasında Hemfikir Olduğunu Söyleyerek, "Ancak Bu Reformun Yansımaları Konusunda Kimse Kendi Arazisine Yanaşılmasını İstemiyor. Ama Bu Reform Geçmesi Gereken Her Noktadan Geçecek" Dedi.

Başesgioğlu'ndan Reform Değerlendirmesi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, tüm kesimlerin Sosyal Güvenlik Reformunun yapılmasında hemfikir olduğunu söyleyerek, "Ancak bu reformun yansımaları konusunda kimse kendi arazisine yanaşılmasını istemiyor. Ama bu reform geçmesi gereken her noktadan geçecek" dedi.

TİSK'in 44'üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik birer konuşma yaptı. Başesgioğlu, konuşmasında Sosyal Güvenlik Reformu'nun çok önemli bir yapısal değişiklik olduğunu belirterek, "Böyle bir anda düzeltme yapmanın toplum için kaçınılmaz olduğunu, bu reformu yapmanın geciktirilmesinin topluma ağır maliyetler getireceğini herkesin bilmesi lazım" diye konuştu.

Tüm kesimlerin Sosyal Güvenlik Reformu konusunda hem fikir olduğunu söyleyen Başesgioğlu, "Ancak bu reformun yansımaları konusunda kimse kendi arazisine yanaşılmasını istememektedir. Yapılsın ama 'bu reformun yansımaları bizim mahalleden, evin önünden geçmesin' gibi bir anlayışla zaman zaman karşılaşıyoruz. Evet bu reform yapılacak ve geçmesi gereken her noktadan geçecek" dedi.

Reforma "popülist" bir açıdan yaklaşmanın "toplumla oynamak" anlamına geleceğini söyleyen Başesgioğlu, reformla bazı kesimlere yeni yükümlülükler gelebileceğini ancak aynı zamanda bunun toplumun geleceğine en büyük yatırım olduğunu vurguladı.

Başesgioğlu, reformun siyasetçi için zor bir konu olduğunu da belirterek, "Ateşin üstünde kestane gibi" dedi.

"100'ÜNCÜ YILDA KİŞİ BAŞI GELİR 20 BİN DOLAR OLACAK"

Devlet Bakanı Şahin, konuşmasında Cumhuriyet'in 100'üncü yılındaki çeşitli ekonomik hedeflere ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılında Türkiye'de kişi başına gelirde 20 bin dolara ulaşılacağını ileri süren Şahin, Türkiye'nin dünya ekonomisinde ilk 10'da yer alacağını savundu.

Şahin ayrıca, nüfusun tamamına sağlık ve sosyal güvenlik sağlanacağını belirterek, Türkiye'nin yalnızca bölgesel değil küresel anlamda da rekabete açık olacağını söyledi.

Avrupa Birliği üyelik süreci konusunda da değerlendirmelerde bulunan Şahin, Türkiye'nin uzun ve sancılı bir süreci kendi değerlerinden vazgeçmeden, kendi iradesi ve inancından ödün vermeden başarıyla geçeceğini söyledi. Şahin, "Zorlamaya ve keyfi dayatmalara yılmadan, AB için değil kendimiz için yapmamız gerekenleri yaparak hedefe ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik ise Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin önündeki en büyük engelin çalışma hayatını düzenleyen yasaların ekonomik gelişmelere paralel olmadığını söyledi. Kutadgobilik, iş yasasının değiştirilmesine rağmen tam anlamıyla uygulamaya geçmediğini, kıdem tazminatı konusuna "çeki düzen" düzen verilmediğini kaydetti. Kutadgobilik, Sosyal Güvenlik Reformu'nun yapıldığını ama pirim yüklerinin hafifletilmediğini, vergi yasası düzenlemeleri yapılmasına karşın istihdam üzerindeki yüklerin azalmadığını anlattı. Sendikalar yasası ile toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt yasalarında değişiklik taslaklarının hazırlandığına işaret eden Kutadgobilik, konuyla ilgili bir uzlaşmanın sağlanamadığını ifade etti. Kutadgobilik, "Başaramadığımız bu konuların başta, işsizlik olmak üzere kayıtdışı ekonomimizi körüklediğini söyledik; inanılmadı, ama OECD, Dünya Bankası söylemeye başladığında düşünmeye başladık. AB'ye uyum konusunda da çok büyük hamleler yaptık ama ne yazık ki AB kamuoyuna yaranamadıkÂ… AB ne yaparsa yapsın biz yolumuzdan dönmeyiz" diye konuştu.(ANKA)