Başer ve Ralston Mahmur Kampına Odaklandı

Başer ve Ralston Mahmur Kampına Odaklandı

Türkiye ve ABD'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcileri Emekli Orgeneraller Başer ve Ralston'un İstanbul'da Yaptıkları Görüşmede Ağırlığın Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nın Boşatılması Konusuna Verildiği Öğrenildi.

Başer ve Ralston Mahmur Kampına Odaklandı

PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer'in ABD'nin Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Josep Ralston ile yaptığı görüşmede ağırlığın Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nın boşaltılması konusuna verildiği öğrenildi.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Başer ve Ralston, Perşembe günü İstanbul'ta yaptıkları beşinci görüşmede Türkiye'nin PKK'nın kontrolünde olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istediği Mahmur Kampına odaklandılar.

Görüşmede, Mahmur Kampının boşatılmasına ilişkin olarak Pazartesi günü Cenevre'de Türkiye, Irak ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında yapılan "üçlü toplantı" değerlendirildi.

Diplomatik çevrelerde Başer-Ralston görüşmesinin "çok iyi" geçtiği, Mahmur Kampı konusunda çok yapıcı bir görüşmenin yapıldığı" belirtiliyor.

Josep Ralston, bir süre önce Kuzey Irak'a giderek 11 binden fazla kişinin barındığı Mahmur Kampını ziyaret etmişti.

CENEVRE SÜRECİ

Bu arada, ABD'nin "gözlemci" olarak katıldığı, Cenevre'deki "üçlü toplantı"da Mahmur Kampının boşaltılmasına yönelik anlaşma konusunda "iyi bir ilerleme" sağlandığı da ifade ediliyor. Diplomatik çevrelerde "Hala üstesinden gelinmesi gereken bazı sorunlar var ancak sürecin yakında sonuçlanması umulduğu" kaydediliyor. (ANKA)