Başbuğ: 'TSK'nın 1983'ten 2001'e Kadar İcra Ettiği Harekatlar Başarılıdır"

Başbuğ: 'TSK'nın 1983'ten 2001'e Kadar İcra Ettiği Harekatlar Başarılıdır"

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, TSK'nin 1983'ten 2001 Yılına Kadar İcra Ettiği Bütün Sınır Ötesi Harekatların Başarılı Olduğunu Belirtti.

Başbuğ: 'TSK'nın 1983'ten 2001'e Kadar İcra Ettiği Harekatlar Başarılıdır

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, TSK'nin 1983'ten 2001 yılına kadar icra ettiği bütün sınır ötesi harekatların başarılı olduğunu belirtti.

KKTC'nin 24. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbuğ, terörle mücadelenin bir süreç olduğunu söyleyerek, "Ve bu süreç bir silahlı mücadeledir. Bu silahlı mücadele zordur. Neden zordur? 24 saat 365 gün 40 derecede de bu görevi yapıyorsunuz, -30 derecede de yapıyorsunuz, zordur. Silahlı mücadele acılıdır. Bu silahlı mücadelenin tabiatında olan bir şeydir'' dedi.

Başbuğ, son günlerde ''büyük bir bilgi kirliliği içinde'' yaşanıldığını ifade ederek, ''Hangi yanlışı düzelteceksiniz, hangi soruya cevap vereceksiniz? Gerçekten bu bilgi kirliliği içerisinde zor bir durum içerisindeyiz'' diye konuştu. Başbuğ, bu bilgi kirliliğinin nedenlerinin iyice araştırılması gerektiğini söyledi.

Dağlıca olayının tabur seviyesinde bir olay olduğunu ifade eden Başbuğ, bu olayın iyi değerlendirilmesi için oradaki arazi şartlarının çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Takviye konusundaki eleştirilerle ilgili Başbuğ, "Dağlıca'da bizim bir piyade taburumuz var. Tabur kendi kendine yeterli bir birliktir. Bu birliğin ayrıca takviye edilmesine gerek yoktur" dedi.

Başbuğ, TSK'nın bütün bölgedeki teknolojik olanaklar açısından ciddi bir sorunu olmadığını söyleyerek, "Teknolojik olanaklar var, evet. 'Teknolojik olanaklar her şeyi çözer' bu yanlış. Teknolojik olanaklar arazi yapısından etkileniyor, hava şartlarından etkileniyor. Ayrıca 2003'ten beri Irak hava sahasının kontrolünün ABD'de olduğunu da ayrıca bir yere not edin. Dolayısıyla bizim bölgedeki teknolojik olanaklar açısından ciddi bir eksikliğimiz, yetersizliğimiz yok" diye konuştu.

Başbuğ, ''Şimdi güvenlik kuvvetlerine terörle mücadelede ne görev düşüyor?'' diye sorarak, şunları kaydetti:

''Bizim terörle, terör örgütüyle mücadelede görevimiz, burayı iyi anlayın, her fırsattan istifade ederek, uygun şartların oluşumunda yurt içinde ve yurt dışında, nerede olursa olsun, terör örgütüne darbe vurmak. Sınır ötesi harekat terör örgütüyle mücadelenin bir önemli parçasıdır. Olayı böyle görün. Bu ne demek? Sınır ötesi harekat ile terör örgütünün tam etkisiz hale getirileceğini düşünmek ne kadar doğru değilse, hiçbir temele dayanmadan sınır ötesi harekatın gerekliliğini izah etmek de o kadar yanlış.

Şimdi sınır ötesi harekatla ilgili olarak televizyonlarda her gün bir yorumcuyla karşılaşıyoruz. Bu yorumları yaparken, onlara bir iki hususu tavsiye ediyorum. Birincisi, bu değerli yorumcular sınır ötesi harekatla ilgili yorumlarını yaparken 2 şeyin altını çizsinler. Bir, 'nasıl bir sınır ötesi harekat düşünüyorlar?' Yani yorumladıkları sınır ötesi harekat nedir? iki, 'bu harekatın başarılı olup, olmamasına yönelik kriterleri ne?' Bu ikisini söylemeden sınır ötesi harekatıyla ilgili yapılan bütün yorumlar açıkçası biraz havada kalıyor.''

Kaynak: AA