Başbakanlık Müsteşarı Altmaier: Almanya Onurunu Savunacaktır

Başbakanlık Müsteşarı Altmaier: Almanya Onurunu Savunacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Angela Merkel'i hedef alarak yaptığı Nazi kıyaslamasına bir yanıt da Merkel'in en yakınındaki isimlerden biri olan Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmeier'den geldi.

Başbakanlık Müsteşarı Altmaier: Almanya Onurunu Savunacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Angela Merkel'i hedef alarak yaptığı Nazi kıyaslamasına bir yanıt da Merkel'in en yakınındaki isimlerden biri olan Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmeier'den geldi. Söz konusu iddiaların kabul edilemez olduğunun geçen hafta birçok kez net olarak dile getirildiğini kaydeden Altmaier, "Başbakanın, bir bakanın ya da başka birisinin hedef alınmış olması önemli değil, suçlamalar Almanya'yı hedef alıyor. Almanya'da hiç kimse buna maruz kalmak durumunda değil" diye konuştu.

Bu sabah bir televizyon programına konuk olan Altmaier, Almanya'nın son 60 yılda birçok ülkenin kıskandığı hukuk devleti ve demokratik bir düzen kurduğunu belirterek, "Bunun NATO üyesi bir dost ülke tarafından sorgulanmamasına büyük önem veriyoruz" dedi.

Bu hafta içerisinde ele alacağız
Nazi kıyaslamaları konusunda Almanya'daki siyasi partilerde ortak bir tavır oluştuğuna dikkat çeken Altmaier, "Almanya'nın da onuru olduğu ve bunu koruyacağı konusunda ortak bir görüş hakim. Bu hafta içerisinde konuyu görüşme imkanımız olacak. Ancak bunu burada tartışma durumunda değilim" diye konuştu.
Konuyu Merkel ile de görüştüklerini kaydeden Altmaier, Merkel'in ne dediği konusunda ise ayrıntı vermedi.

Bizim üzerimizden kampanya yapılması kabul edemeyiz
Almanya'nın Türkiye'de yapılacak referanduma karışmadığını, aynı şekilde kimsenin de Almanya'da yapılacak seçimlere karışmasını istemedikleri belirten Altmaier, "Almanya üzerinden referandum kampanyası yapılmasını ve küçük çocuğun bile doğru olmadığını bildiği Almanya'ya yönelik suçlamaları kabul edemeyiz" dedi. - Dortmund