Başbakan Zanlının Yakalandığını Açıkladı

Başbakan Zanlının Yakalandığını Açıkladı

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonunun Çıkışında, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e Silahlı Saldırı Girişiminde Bulunan Zanlı Nurullah İlgün'ün Yakalandığını Açıkladı.

Başbakan Zanlının Yakalandığını Açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümü resepsiyonunun çıkışında, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e silahlı saldırı girişiminde bulunan zanlı Nurullah İlgün'ün yakalandığını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 45'inci kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katıldı. Çıkışta, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e silahlı saldırı girişiminde bulunan zanlı Nurullah İlgün'ün, otogarda yakalandığını söyleyen Erdoğan, emniyet teşkilatına teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan'ın ardından resepsiyondan ayrılan Ankara Valisi Kemal Önal ise zanlının otogarda yakalandığını belirterek, "Zanlının üzerinde suç aleti olduğunu tahmin ettiğimiz silahı da var. Böylece olay olumlu şekilde sonuçlanmıştır" dedi. Önal, zanlının görgü tanıklarıyla yüzleştirildiğini ifade etti. Saldırıda örgüt bağlantısı olup olmadığı sorusu üzerine de savcılığın soruşturmayı yürüttüğünü söyleyen Önal, "Ankara polisini kutluyorum. Ortalığı telaşa vermeden yakalandı. Biliyorsunuz Ankara bir alarm durumundaydı ve başarıyla sonuçlandı" diye konuştu.

SABAH SEZER AKŞAM ERDOĞAN KATILDI

Anayasa Mahkemesi'nin 45'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun konukları salonun girişinde karşıladığı resepsiyona, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın katılmaması dikkat çekti. Sezer, Anayasa Mahkeme'sinin kuruluş yıldönümü nedeniyle sabah düzenlenen sempozyumun açılışına katılmıştı.

MUMCU: "EN HAYIRLISI ERKEN SEÇİM"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da resepsiyon çıkışında yaptığı açıklamada Teziç'e yönelik suikast girişimi "Türkiye bu tür gerginlikleri kaldırmaya hazır değil" sözleriyle değerlendirdi. Mumcu bu tür provokasyonlarla Türkiye'nin önü alınamayacak bir kaos sürecine girebileceğini söyledi. 367 tartışmalarına da değinen Mumcu, "367 bulunsa da bulunmasa da, konu Anayasa Mahkemesi'ne gitse de gitmese de bu seçeneklerin tamamından daha hayırlı olanı bu hükümetin erken seçim kararı almasıdır" dedi. (ANKA)