Başbakan, Çipras'tan Darbeci Askerleri İsteyip Uyardı: Darbeciler, Darbe Vurmasın

Başbakan, Çipras'tan Darbeci Askerleri İsteyip Uyardı: Darbeciler, Darbe Vurmasın

Başbakan Yıldırım Atina'da mevkidaşı Çipras ile görüştü ve darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan askerlerin iadesini talep etti, "İsteriz ki darbeciler ilişkilerimize darbe vurmasın." dedi.

Başbakan, Çipras'tan Darbeci Askerleri İsteyip Uyardı: Darbeciler, Darbe Vurmasın

Başbakan Yıldırım'ın Atina ziyaretine 15 Temmuz darbe girişimi sırasında helikopter ile Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin iade talebinin reddedilmesine yönelik karar damga vurdu.

Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelen Başbakan Yıldırım darbecilerin Türkiye'ye iade edilmesini istedi.

"DARBECİLER İLİŞKİLERE DARBE VURMASIN"

Darbecilerin iadesini arzu ettiklerini söyleyen Yıldırım, "Yargı ile idarenin işleri her ülkede ayrıdır. Fakat Türkiye hakikaten zor günler geçirdi. Hukukun verdiği karara tabii ki saygılıyız ama istiyoruz ki darbeciler Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" diye konuştu.

"TALEPLE İLGİLİ BİR KRİZ YOK, YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR"

Konuyla ilgili soruya "Yargı kararına saygı duyulması gerekir" diye cevap veren Çipras, "Bildiğiniz gibi Yunanistan'da adaletle yönetim arasında büyük bir ayrım var. Biz mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek zorundayız. Yunan yargısı bir karar verdi ve saygı göstermek zorundayız. İltica başvurusu süreci tamamlanmadı. Şunu açık bir şekilde söyleyebiliriz; söz konusu bir taleple ilgili bir kriz söz konusu değil. Bizim Türkiye ile yaptığımız işbirliği çok önemli" dedi.

"15 TEMMUZ SONRASI AB'DEN BEKLEDİĞİMİZ DESTEĞİ GÖREMEDİK"

Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB ile ilişkilerini değerlendiren Yıldırım, "Bazı Avrupalı dostlarımız beklediğimiz desteği göstermediler. Bunların ilişkimize olumlu yönde gelişmesi için hiçbir katkısı yok. Artık bütün bunlar geride kaldı. AB ile Türkiye yeni bir vizyonla, yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Bu konuyu sayın Cumhurbaşkanımız Brüksel'de yapılan toplantıda ortaya koydu" diye konuştu.

"EGE'DEKİ İHLALLER TEK TARAFLI DEĞİL"

İki Başbakan, Kıbrıs müzakereleri ve Ege Denizi'ndeki ihlallere ilişkin olarak da önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Ege'deki ihlallere değindiğini belirttiği Çipras'a "Ege'de ihlaller tek taraflı olmuyor. İhlaller karşılıklı oluyor. Bunları asgari düzeye indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yolu da doğrudan iletişim. Zaman zaman karşılıklı biz görüşeceğiz. Danışman ve bakanlarımız da bu konuda çalışacak. Askeri yetkililer de bir araya gelerek bu konuda ortak akıl arayacaklar. Bu zeminin varolduğunu gördüm" dedi.

"KIBRIS'TA ADİL VE KALICI ÇÖZÜM HER ZAMANKİNDEN ÖNEMLİ"

Başbakan Yıldırım, "Kıbrıs konusu iki ülke için de çözülmesi gereken bir meseledir. Çözüm konusunda Çipras'ın da bizim de olumlu düşünceler içerisinde olduğunu ifade etmek isterim. Çözüm adil olmalı. AB-Türkiye ilişkileri bakımından çözümün gereken garantileri temin etmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Çipras, Kıbrıs'taki çözüm sürecine yönelik ise şunları söyledi: Kıbrıs'ta adil ve kalıcı çözüm her zamankinden önemli hale geldi. Bu konu bölge istikrarı konusunda da önemli. BM kararları çerçevesinde bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyoruz"