ABD'nin 'YPG' Kararından Sonra Yıldırım, ABD Savunma Bakanı ile Görüştü

ABD'nin 'YPG' Kararından Sonra Yıldırım, ABD Savunma Bakanı ile Görüştü

ABD'nin YPG'ye yapacağı ağır silah yardımı kararı sonrası Başbakan Yıldırım, ABD Savunma Bakanı Mattis ile Londra'da görüştü. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, 30 dakika sürdü.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'i kabul etti. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım, İngiltere ve Birleşmiş Milletler'in ev sahipliğinde düzenlenen Somali Konferansı için bulunduğu Londra'da ABD Savunma Bakanı Mattis ile görüştü.

GÖRÜŞME 30 DAKİKA SÜRDÜ

İngiltere Dışişleri Bakanlığının Lancaster House yerleşkesinde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme 30 dakika sürdü.

İŞTE ELE ALINAN KONULAR

Görüşmede ikili ilişkiler, terörle mücadele, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra küresel konular da ele alındı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İLE DE GÖRÜŞTÜ

İngiltere Başbakanı May ile görüşen Başbakan Yıldırım, İngiltere'de yaklaşan seçimler dolayısıyla mevkidaşına başarı dileklerini iletti, Brexit süreci ve sonrası dahil olmak üzere İngiltere ile ikili iş birliğine yönelik fırsatları en iyi şekilde değerlendirme arzusunu dile getirdi.
"ENDİŞELER İÇİN ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ" DEMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı James Norman Mattis, YPG'ye ağır silah yardımı kararına Türkiye'den gelen art arda sert tepkiler üzerine açıklama yapmıştı. Mattis, "Türkiye'nin YPG'ye silah desteği ile ilgili endişelerini anlıyoruz ve bunu çözmeye çalışacağız" demişti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, güney sınırının güvenliğine destek için Türkiye'yle çok yakın çalışacaklarını söylemişti.

KARAR, TRUMP TARAFINDAN ONAYLANMIŞTI

YPG'ye daha ağır silahlar gönderilmesi kararı, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada silah desteğinin Rakka Operasyonu'nun başarısını garantilemek için gönderileceği belirtilmişti.

Suriye Demokratik Güçleri'nin yakın zamanda Rakka'yı başarılı bir şekilde alabilecek tek güç olduğu öne sürülmüştü.

Suriye Demokratik Güçleri'ne verilecek silahların sınırlı şekilde dağıtılacağı, belirli görevler için verileceği ve Suriye Demokratik Güçleri arasında paylaştırılacağı ifade edilmişti.

Açıklamada ABD'nin Rakka kurtarılınca kentin yerel Arap güçler tarafından kontrol edilmesine tam destek verdiği de vurgulanmıştı.