Başbakan Yıldırım, "Korkuyu Görünce Şapkasını Alanlardan Olmadık" - Haberler
Haberi Paylaş

Başbakan Yıldırım, "Korkuyu Görünce Şapkasını Alanlardan Olmadık"

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Yıldırım, "Korkuyu görünce şapkasını alanlardan olmadık"ANKARA (İHA)- Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da 22, 23, 24, 25. ve 26. Dönem milletvekilleri ile iftar programında buluştu.

Başbakan Yıldırım, "Korkuyu görünce şapkasını alanlardan olmadık"

ANKARA (İHA)- Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da 22, 23, 24, 25. ve 26. Dönem milletvekilleri ile iftar programında buluştu.

15 Temmuz darbe girişimine işaret eden Yıldırım, "Korkuyu görünce şapkasını alanlardan olmadık, milletle beraber alçaklara göğsümüzü siper ederek, bayrağımızı da düşürmedik. İşte, bu millet o kadar büyük bir millettir. Bu milletin önünde şapka çıkarılır" şeklinde konuştu.

Bugün ekonomik göstergelerin çok iyiye gittiğini belirten Yıldırım, enflasyonun düşme eğilimine gittiğini ve yarının bugünden daha güzel olacağını ifade etti.

Terörle mücadelede kararlılık

FETÖ, Pkk, DEAŞ terör örgütleriyle amansız bir mücadelenin verildiğine dikkati çeken Yıldırım, "Terör örgütü ayakta kalmak için dış unsurları devreye sokma gayreti içine girmiştir. Ne yaparsa yapsınlar beyhudedir, Türkiye'nin her karış toprağını bu alçak terör örgütünden temizleyeceğiz" dedi.

"Anayasa değişikliği bütün bu kargaşanın içinde oldu" diyen Yıldırım, "15 yıllık AK Parti geçmişinin en zor şartlarında biz bu anayasa değişikliğini yaptık. Hızlı bir şekilde Meclis gündemine getirdi. AK Parti ailesi bir oldu, beraber oldu. MHP ile uzlaşma halinde verdiğimiz anayasa değişikliği Meclis'te kabul edildi, ondan sonra iş bitmedi. Bunu millete götürmek vardı, millete onaylatmak vardı, 70 günlük bir süreydi, bu da çok çetin geçti. Bizim işimiz zordu, hayır tarafında yer alanların işi kolaydı, çünkü onlar mevcudu anlatıyorlardı, biz ise geleceği anlatıyorduk. Geleceği satın almak o kadar kolay bir şey değil. Samimiyetimizle her şeyi olduğu gibi vatandaşlarımızla paylaştık. Vatandaşlarımız bize inandı ve bu değişikliğe olur verdi. Başlarken biz yüzde 30 ile başladık. 51.41'e getirdik. Bu az bir iş değil. Bu değişiklik sıradan değil. Bu sil başta Türkiye'deki yönetim sistemini değiştiriyor" ifadelerini kullandı.

Değişiklikle sürekli istikrarın olacağına dikkati çeken Yıldırım, "İstikrar, güven var. Üçüncüsü bu sistemle Türkiye'nin bölünme riski tamamen ortadan kalkıyor. Çünkü, bu sisteme göre yüzde 50 artı bir oy almayan hiçkimse iktidar olamayacak. Türkiye'nin her köşesinden destek almak demek. Belirli bölgelerden oy alarak iktidar olma şansı yok. O kampanya dönemindeki iddiaların aksine, bu sistemde üniter yapı daha da güçlenecek" dedi.

Bu değişiklikle birlikte artık yönetim krizinin de bittiğini anlatan Yıldırım, "Kriz olabilir mi? Meclis farklı bir kompozisyonda Cumhurbaşkanı farklı bir irade, kriz ihtimali var mı? Var. Ama krizden asgari etkilenecek düzenlemeler yapıldı. Bu da yetmez, yasamaya ve yürütmeye aynı güç verildi" diye konuştu.

Hakimler Savcılar Kurulu'nun yeniden yapılandırıldığını anlatan Yıldırım, önümüzdeki Çarşamba günü görevlerine başlayacaklarını belirtti.

Yapacak çok işlerinin olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Yapmamız gereken düzenlemeler var, uyum yasaları iç tüzük var. Yapacak çok daha işimiz var. Bir yandan Meclisimiz çalışacak, bir yandan da hükümet olarak biz çalışacağız, vatadaşımıza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Ülkemizi 2019 yerel seçimlerine, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerine hazırlamış olacağız.Büyük bir gayret ve fedakarlıkla milletvekillerimiz sürdürüyor. Bu salonda bir kez daha gördük ki AK Parti'de eski yeni diye bir şey yok. Sen ben yok, biz varız" diye konuştu.

İftar programı, Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başladı. Konuklara, mercimek çorbası, hünkar beğendi, paçanga böreği ve ramazan şerbeti sunuldu. Programa, TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Naci Bostancı ve Mustafa Elitaş, Başbakan Eski Yardımcısı Beşir Atalay, Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin ve 22. Dönemden bu yana AK Parti grubunda yer alan isimler katıldı. Yıldırım, konuşması sonrası milletvekilleri ile salonun çıkış kapısında tokalaşarak, milletvekillerine hediyelerini verdi.

Başbakan Yıldırım, Korkuyu Görünce Şapkasını Alanlardan Olmadık

Başbakan Yıldırım, Korkuyu Görünce Şapkasını Alanlardan Olmadık

Başbakan Yıldırım, Korkuyu Görünce Şapkasını Alanlardan Olmadık

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title