Başbakan Yıldırım: "Almanya - Türkiye Dostluğunu da Düşmek Zorundayız"

Başbakan Yıldırım: "Almanya - Türkiye Dostluğunu da Düşmek Zorundayız"

- Başbakan Yıldırım: "Almanya-Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız"BERLİN - Başbakan Binali Yıldırım, Deniz Yücel davası ile ilgili "Alınacak her karar burada yaşayan 3 milyon vatandaşımızı ya mutlu edecek ya üzecek.

- Başbakan Yıldırım: "Almanya-Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız"

BERLİN - Başbakan Binali Yıldırım, Deniz Yücel davası ile ilgili "Alınacak her karar burada yaşayan 3 milyon vatandaşımızı ya mutlu edecek ya üzecek. Biz bunları da Almanya-Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.Deniz Yücel davası diğer davaların hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ettiğini yineleyen Yıldırım, "Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı ve bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yakın. Buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Türk mahkemelerinin bu konuları kanunlar çerçevesinde ele alıp gereğini yaptığını bilmenizi isterim. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur. Bana sorulan bir soruya karşılık duruşma yapılırsa bir umut doğabilir dedim. Herhalde her şey mahkemelerce açık ve seçik ortaya koyulacaktır" dedi

"Bizim yapmamız gereken süreci hızlandırabilmek"
Almanya ve Türkiye'nin de vatandaşlarının hakkını arayacağını, bunun hukuk devleti olmanın gereği olduğunun altını çizen Yıldırım, "Ancak tabi ki hukuka da karşı saygılı olmamız lazım. Hukukun kararları her şeyin üzerindedir. Bizim yapmamız gereken süreci hızlandırabilmek. Alınacak her karar burada yaşayan 3 milyon vatandaşımızı ya mutlu edecek ya üzecek. Biz bunları da Almanya - Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız" dedi.

"Mülteci konusu bizim tek başımıza sorunumuz değil"
"NATO'nun güney sınırlarını emniyet altında tutmak gibi bir sorumluluğumuz var" diyen Yıldırım, "Bu sorumluluk Almanya'nın da sorunu. Mülteci konusu bizim tek başımıza sorunumuz değil. Bizim ürettiğimiz bir sorun değil. Suriye'deki savaşı oradaki mülteci akınını biz başlatmadık" diye konuştu.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Angela Merkel ise, PKK'nın Almanya'daki cami saldırılarına ilişkin şiddet kesinlikle Almanya'da yasaktır dedi. Polis'in Almanya'da yaşayan tüm vatandaşların can güvenliğini savunmakla sorumlu olduğunu belirten Merkel, "Kesinlikle güvenliğin iyi bir şekilde sağlanması için elimizden geleni yapmaktayız. Merkel Deniz yücel davası ile ilgili, "Görüşmemizde bu konuya işaret ettim. Deniz Yücel davasının hukuk devleti ilkelerine sadık kalarak hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledim" diye konuştu.
Vize muafiyeti ve gümrük birliği ile ilgili soruyu yanıtlayan Merkel, "Deniz yücel konusu ilişkilerimiz açısından belli bir zorluk getirmiştir. Bizim umudumuz var. Vize muafiyeti açısından belli şartlar koşulmuştur. Henüz yapılması gereken konular var. Hukuk devleti mekanizmalarının tam olarak çalışması gerekiyor. Daha geniş bir zamana ihtiyaç var. Şuanda bir hareketlenme yok" ifadelerini kulandı. Görüşmenin 1 saat olmasının yeterli olmadığını belirten Merkel, şuan ki durumun pek kolay olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA