Başbakan Yardımcısı Yazıcı: "Hükümet yolsuzlukla mücadeleye kararlılıkla devam ediyor"

Başbakan Yardımcısı Yazıcı: "Hükümet yolsuzlukla mücadeleye kararlılıkla devam ediyor"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hükümetin yolsuzlukla mücadeleye kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yazıcı:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hükümetin yolsuzlukla mücadeleye kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi Çalışma Toplantısı, Ankara Dedeman Otel'de başladı. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hükümetin; yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadele konusunda önemli mesafe aldığını belirtti. Yolsuzluğun, vatandaş ile devlet arasındaki güven ilişkisini zedelediğini, kamu kaynaklarının haksızca gasp edilmesi ile ekonomik krize yol açtığını kaydeden Yazıcı, "Hükümetimiz, yolsuzluğa karşı tavizsiz olduğu gibi, yolsuzluğa yol açan bütün kanalları tıkamada kararlılık içinde olmuştur. Hükümetimiz, kendisine emanet edilmiş olan görevi ve yetkiyi kişisel bir çıkar sağlamak uğruna istismar eden, yahut kişisel çıkarlar için kötüye kullanmak isteyenlerin üzerine emin adımlar ile gitti, gidiyor ve gitmeye devam edecektir." dedi.

Yolsuzluğun günümüzde tüm dünyada kamu yönetiminin temel problemleri arasında en başta yer aldığını dile getiren Yazıcı, "Ekonomide, siyasette ya da sosyal yapının herhangi bir biriminde ortaya çıkan bu çürüme diğer alanlara sirayet etmekte, önlem alınmadığı taktirde bu hastalık tüm bünyeyi sarmalamakta felce yol açmaktadır" diye konuştu.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve bürokrasinin ağır işlemesinin yolsuzluğa zemin hazırlayan unsurlar arasında yer aldığını aktaran Yazıcı; rüşvetin bazı alanlarda hizmet almanın temel aracı haline geldiğine dikkat çekti.

Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün her yıl yayınladığı yolsuzluk algılama endeksinde 2007 yılında Türkiye'nin 179 ülke içinde 64. sırada yer aldığını belirten Yazıcı, "Temel önceliğimiz siyaset ve kamu yönetimini yolsuzluktan arındırmaktır" ifadesini kullandı.

Yolsuzlukla mücadele kapsamında batık bankalardan tahsilatın hızlandırılmasının sağlandığını anlatan Yazıcı, yeniden yapılandırılan TMSF eliyle bu bankacılardan geçen süre içinde yaklaşık 12 milyar dolar tahsil edildiğini kaydetti.

Yazıcı, şöyle devam etti: "Hükümetimiz bundan sonra da yolsuzluk ile mücadeleye kararlılık ile devam edecek, kamu imkanlarının ve kaynaklarının istismarı karşısında, tavizsiz siyasal çizgisini sürdürecektir. Kamu görevlilerinin mal beyanlarının kapsamının genişletilmesi ve açıklanabilmesi, imtiyazların kaldırılması konusunda yapılacak çalışmalar ile ülkemizin yolsuzluklar konusunda imajı daha iyi hale getirilecek ve toplumun kamuya olan güveni artırılacaktır."

Yazıcı, Avrupa Komisyonu ile birlikte yürütülecek Türkiye'de Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik projesi çerçevesinde, yolsuzluk ile ilgili mevcut durumun gözden geçirilmesi ve kamu çalışanlarının etik bilincinin artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA