Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye zor olanı yapıyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye zor olanı yapıyor. Kendi içinde barışı sağlamak için her şeyi yapacağız" dedi.

Kurtulmuş, AK Parti Batman İl Danışma Meclisi toplantısına katılmak üzere Batman'a geldi. Tarifeli uçakla Batman'a gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tesislerine geçerek Batman'daki Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşında tutulan düzenin artık dikiş tutmadığını dünyanın büyük güçlerinin Ukrayna sorununu çözemediğini ve bunun büyük sebebinin ise güçlülerin güçsüzlerin üstünde kurmaya çalıştığı eşitsiz kurulan sistemden kaynaklandığını söyledi.

Ortadoğu'da çıkan olaylara bakıldığında soğuk savaştan sonra bu coğrafya da kimin elinde güç varsa bu gücü başkalarının üstünde kurduklarını, Suriye de son 3 buçuk senede 300 bine yakın insanın öldüğünü kaydeden Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Suriye'de bu olaylar olurken BM dur demedi. Çünkü BM dünyada kimin gücü varsa onu arkasında duruyor. Suriye'de hangi zulüm yapılırsa yapılsın arkasındaki güç dur demiyor. İsrail'in arkasında da ABD var dünyanın her yerinde ciddi şekilde kan akıyor ve büyük iç karışıklıklar ortaya çıkıyor. Bu dünyada Hz. İsa gibi bir anlayışa ihtiyaç var. Bu topraklarda Selahaddin-i Eyubi'nin Kılıç Aslan'ın torunları olarak her şeyimizi paylaşarak bundan sonra da her şeyimizi paylaşmamız lazım. Bir asır evvel dünyada büyük bir barış ortamı vardı. Birinci Dünya Savaşından sonra bu büyük barış yok oldu. İnsanları etnik kökenleri ile birbirinden ayırdılar. Ortadoğu'da insanlara sen Kürt'sün sen Arap'sın diyerek küçük parçalara ayırdılar. Birinci Dünya Savaşından sonra cetvelle sınırları ayırdılar."

"KOBANİ İLE ARAMIZA SINIR KOYDULAR"

Birinci Dünya Savaşından sonra büyük güçlerin masa başında cetvelle sınırlar çizdiklerini ve beraber yaşayan insanları ayırdıklarını ifade eden Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Urfa ile Kobani arasına sınır koydular, aynı akrabalar aynı insanların arasına sınır koydular. Bugün artık bu sınırların bir anlamının kalmadığı bir yere geldik. Bizim bu topraklarda şunu söylememiz lazım 'bu topraklardaki insanları birbirinden ayırmaya kimsenin hakkı yoktur' Batman'ı Edirne'den ayıran hiçbir şey yoktur. Halkların kardeşliğini sağlayacak şeyi hep beraber çözeceğiz. Türkiye'de çok şükür 90'dan sonra iç bütünlüğünü sağlıyor. Türkiye'de değişen en büyük şey ceberrut devlet zihniyeti değişiyor. Ceberrut devletin Diyarbakır'ı Batman'ı ne hale getirdiğini gördünüz. İstanbul'da Kürtçe kaset satılması bile yasaktı. İnsanlar çocuklarına istediği isimi veremiyordu. Birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Şimdi ise Diyarbakır'da Başbakan Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses'le beraber Kürtçe şarkı söyledi. Türkiye bölünmedi. Büyük mesafe alındı. Vatandaşın başörtüsünden korkan bir Türkiye vardı. Şimdi çocuklar başörtülü okuyor. Memurlar işlerine gidebiliyor. Türkiye de devlet milletle barışıyor. Aslolan insandır. İnsanın onurunu koru ki devlet yaşasın bunları bilen bir kadro olarak yolumuza devam ediyoruz."

"TÜRKİYE ZOR OLANI YAPIYOR"

Türkiye'nin son iki yıldır 90 yılın en büyük sorunu olan Kürt sorununun çözülmesi için büyük adımlar attığını ve kim ne yaparsa yapsın bu iradeye devam edeceklerini anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Türkiye zor olanı yapıyor. Kendi içinde barışı sağlamak için her şeyi yapacağız. Türkiye 30 yılda 1 trilyon kayıp içine girdi. Bu para başka yerlere girmemiş olsaydı halk çok daha ileri bir noktada olacaktı. Bu ülkede 35 binden fazla insanımız öldü. Türkiye bu vebalin altına giremez. Bu çözüm süreci Türkiye'nin ayaklarındaki prangadan kurtulması demektir. Bu aralar provokasyonlarla karşı karşıyayız. Milletimizin büyük bölümü çözüm sürecinin devamını istiyor. Maalesef birileri bunun olmaması için provokasyon yapıyor. Biz bu oyunu bozacağız. Ne Türk'ün Kürd'e ne de Çerkez'in Arap'a bir farkı yoktur. Biz elimizden geleni yapacağız bu ülkede bir daha çatışmanın kimseye faydası yoktur."

Silahlı mücadeleyi yürütenlerin bir daha düşünmesi ve çözümden yana iradeli olması gerektiğini anlatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demokrasiye geçmek için çok bedel ödedik Başbakan asıldı insanlar faili meçhule kurban gitti. Siyasi suikastlar oldu. Demokrasiyi temin için büyük bedel ödendi. Eğer Türkiye bir Suriye olmadıysa bunun tek sebebi kardeşliğimizdir. Sandık demokrasinin gücü bütün siyasi iradenin üstünde olmalıdır. Herkes bedel ödedi bu memlekette ama sonuçta sandığı ortaya koymayı başardık şimdi asla bu demokrasinin dilini kaybetmeyeceğiz. Mısır, Suriye, Irak'ta demokrasi hakim olsaydı şimdi bu durum olmazdı. En iyisine ulaşmak için çalışalım bütün hep beraber tüm Türkiye halkı bir arada olalım. Zor bir süreçten geçiyoruz bütün siyasi partilerimiz barışın dili ile konuşsun Türkiye'de bu barışı ortadan kaldıracak kim varsa buna karşı olalım. Siz barış dilini kullanabilirseniz bütün bu yaşadıklarımızı geride bırakır büyük bir barışa beraber yürürüz. Kıyamete kadar beraber kardeşçe yaşayalım." - BATMAN

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Batman'da

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title