Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da İncelemelerde Bulundu
Haberler » Güncel » Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da İncelemelerde Bulundu - Haber

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da İncelemelerde Bulundu

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da incelemelerde bulundu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, tarihi Sur ilçesinde esnafı gezip, Ulu Cami'de öğle namazını kıldı Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hakan Çavuşoğlu: "Terör örgütü Sur içerisinde 14 tarihi esere zarar verdi"DİYARBAKIR...

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da incelemelerde bulundu

Başbakan Yardımcısı , tarihi Sur ilçesinde esnafı gezip, Ulu Cami'de öğle namazını kıldı

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hakan Çavuşoğlu:

"Terör örgütü Sur içerisinde 14 tarihi esere zarar verdi"


DİYARBAKIR - Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Sur ilçesindeki esnaf gezisinde yaptığı açıklamada, "Son 30 yıldan bu yana hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Maalesef muhteşem medeniyet müzesi diyeceğimiz Diyarbakır hiç de anılması istenmeyen terör olayları ile anılmış oldu. Ama son zamanlarda devletimizin, hükümetimizin kararlı tutumu içerisinde yürütmüş olduğumuz terörle mücadele konsepti gerçekten çok etkili oldu. Diyarbakır insanımıza bu süreçte vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, beraberinde Diyarbakır Milletvekili , AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, kayyum atanan belediye başkanları ile birlikte tarihi Sur ilçesini ziyaret etti. Öğlen namazını tarihi Ulu Cami'de kılan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, namazın ardından basın mensuplarının sorularına yanıtladı. Bursa'da yaşanan buhar kazanı patlamasına ilişkin bilgi veren Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Bursa Valisi ile görüşme fırsatlarının olduğunu Sabah 10.30 sularında özel sektöre ait boyahanede gaz sıkışması nedeni ile buhar kazanı patlamasının olduğunu söyledi. Patlamanın çok şiddetli olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, "Çok şiddetli ve ciddi bir patlamaydı. Etkisi diğer çevre fabrikalarda da hasara ve oradaki işçilerin bir takım yaralanmalarına sebebiyet vermiş patlama. Şu ana kadar 5 ölü var 14 civarında yaralımız var. Anbean takip ediyoruz, valimiz ve yetkililer şu anda olay yerinde gerekenleri yapıyorlar, incelemelerimizi başlattık ve onları da devam ettiriyoruz. Artık risk yok, tamamen kontrol altına alındı ama dediğim gibi çok şiddetli bir patlama buhar kazanında böyle bir patlamanın olması çevre fabrikalarında ve orada bulunan araçlara da zarar verecek mahiyette olan bir patlama olmuş" diye konuştu.

"Terör sadece insanlara değil tarihi kültürel eserlere de zarar verdi"

Diyarbakır'a gönül işi için geldiklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"25 Vakıflar Bölge Müdürünü Diyarbakır'da topladık. Genişletilmiş istişare toplantısı yapacağız. Malumunuz kısa bir süre önce burada sadece insanların canına kasteden değil aynı zamanda tarihi ve kültürel eserlerimize de düşmanca tavırlar besleyen terör örgütü Sur içerisinde 14 tarihi esere zarar verdi. Bunlardan 12 tanesi vakıf eseri, şu anda restorasyon işlemlerimizi başlatmış bulunuyoruz. Başta Fatihpaşa, Kurşunlu Cami dediğimiz camimiz, Şeyh Arap Camisi Kadı Cami, Şeyh Muttahar Cami, Dört Ayaklı Minare ve Ulu Cami olmak üzere şu anda buradaki restorasyonlar hızla devam ediyor. Öte yandan tabi, terör belli bir dine, kesime değil, insanlığın tüm ortak değerlerine düşmanca tavır benimseyen bir şey, dolayısıyla da bütün bir insanlık olarak teröre karşı birlikte mutabakat sağlayıp yeniden bir mücadele vermek zorundayız. Burada sadece İslam dinine ilişkin vakıf ve kültürel eserler değil aynı zamanda Hristiyanlığa ilişkin olan Ermeni, Protestan ve Katolik kiliselerini de aynı şekilde harap ettiler. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu kiliseleri de şu anda restorasyonuna devam ediyoruz."

"Yolumuz, birliğin beraberliğin yoludur"

Diyarbakır insanının kendilerini büyük bir misafirperverlik ve hamiyetperverlikle karşıladığına değinen Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakır'a çok teşekkür ediyorum, son 30 yıldan bu yana Diyarbakır hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Maalesef muhteşem medeniyet müzesi diyeceğimiz Diyarbakır hiç de anılması istenmeyen terör olayları ile anılmış oldu. Ama son zamanlarda devletimizin, hükümetimizin kararlı tutumu içerisinde yürütmüş olduğumuz terörle mücadele konsepti gerçekten çok etkili oldu. Diyarbakır insanımıza bu süreçte vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz yaşatan tarafız, bize göre biz bir insanı yaşatmanın bütün bir insanlığı yaşatmak olduğunu düşünüyoruz. Bizim yolumuz hakkın hakikatin, birliğin beraberliğin yoludur."

Esnafı gezip restorasyonu süren mekanları inceledi

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, konuşmasının ardından Gazi Caddesi'ndeki esnafla bir araya geldi. Esnafı gezip sorunlarını dinleyen Çavuşoğlu, kendisine sunulan ikramları geri çevirmedi. Daha sonra bir tespihçi dükkanına giren Çavuşoğlu, dükkanda bulunan tespihleri inceleyip tarihleri ve fiyatları hakkında bilgi aldı. Daha sonra İçkale'ye geçen Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve beraberindekiler müze alanını gezip Hz. Süleyman Camisi'nde dua etti. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve beraberindekiler daha sonra teröristler tarafından yakılan Kurşunlu Camisi'nde süren restorasyon çalışmalarını inceleyip firma yetkililerinden son durum hakkında bilgi aldı.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, daha sonra Vakıflar Bölge Müdürleri toplantısına geçti.

Kaynak: İHA

Haber Videosu: Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Sur'da İncelemelerde Bulundu