NATO Skandalıyla İlgili Çavuşoğlu'ndan Çarpıcı Açıklama: FETÖ Taktiği

NATO Skandalıyla İlgili Çavuşoğlu'ndan Çarpıcı Açıklama: FETÖ Taktiği

NATO tatbikatında yaşanan skandalla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Biz bu tavırları, bu kabil işleri daha ziyade FETÖ mensuplarının taktikleri olarak görüyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, NATO tatbikatında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Atatürk'ün hedefe konulması skandalıyla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "Biz bu tavırları, bu kabil işleri daha ziyade FETÖ mensuplarının taktikleri olarak görüyoruz." diye konuştu.

"BU PLAN MASA BAŞINDA HAZIRLANDI"

Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

NATO tatbikatındaki "Atatürk ve Erdoğan düşmanlığı skandalı"na ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, uluslararası arenada son zamanlarda dünyayı yeniden kurgulama planının bulunduğuna işaret etti.

Bu planın gerçeklere dayanmadığını ve masa başında hazırlandığını ifade eden Çavuşoğlu, Atatürk ve Erdoğan'a dönük saygısızca davranışın da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

"TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL, ERDOĞAN'IN SERGİLEDİĞİ DİK DURUŞ ÖNEMLİ"

"Türkiye eski Türkiye değil." diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin 16 yıl öncesinin Türkiyesi olmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, uluslararası platformda ve NATO'daki ilişkilerinde belirli ilkeleri bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin, aşağılanmaya ve kendisine düşmanca tavırlarla yaklaşılmasına karşı dik bir duruşu bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sergilediği dik duruşun da önemli olduğunu dile getirdi.

"TÜRKİYE'NİN BU DURUŞU HERKES TARAFINDAN KABUL EDİLMEK DURUMUNDA"

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, skandalın ardından Türkiye'nin NATO tatbikatındaki askerlerini geri çektiğini hatırlatarak, "Akabinde hem NATO Genel Sekreteri Stoltenberg hem de sair kimseler tarafından özür üstüne özür ve geriye alma talepleri geldi. Sonuç itibarıyla Türkiye'nin bu duruşu herkes tarafından kabul edilmek durumunda." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN TAVRINI HAZMEDEMEYEN ODAKLAR VAR"

Türkiye'yi bölgede "önemli bir güç" olarak nitelendiren Çavuşoğlu, sağladığı imkanlarla, ekonomisiyle ve sair güç merkezleriyle Türkiye'nin bölgesinde karar verici mekanizmaların içerisinde yer alabilecek kapasiteyi kendisinde barındıran bir ülke olduğunu bildirdi.

Stratejik bir konuma sahip Türkiye'nin, NATO içerisinde en büyük ikinci orduya sahip olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslarası arenada kurgulanmak istenen yeni dünya planına karşı Türkiye'nin kendi ilkeleri ve değerleri doğrultusunda ortaya koyduğu tavrı hazmedemeyen odaklar var. NATO içerisinde de bu odaklar var. Bugün PKK'ya, PYD'ye, FETÖ'ye payandalık yapan yerler var. Biz bu tavırları, bu kabil işleri daha ziyade FETÖ mensuplarının taktikleri olarak görüyoruz. FETÖ mensupları daha önceden NATO'daki görevleri münasebetiyle sağlamış oldukları işbirlikleri çerçevesinde bir taraftan kendileri bunu yapıyorlar, diğer taraftan da bu ilişkiler çerçevesinde kendilerine payanda olarak kullandıkları ülkeler var ve bu çerçevede bunları yaptırıyorlar."

Türkiye'nin, PKK, FETÖ, PYD ve DEAŞ ile mücadele ettiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyanın hiçbir ülkesinin vermediği mücadeleyi yürüttüğünü ifade etti.

"TÜRKİYE KENDİ İLKELERİ DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDECEK"

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye hem NATO'da hem uluslararası paktlarda kendi ilkeleri ve değerleri doğrultusunda hareket edecek. Kendisinin aşağılanmasına ve kendisine karşı düşmanca yaklaşılmasına asla müsaade etmeyecektir. Şimdiye kadar nasıl tepki verdiysek bundan sonraki tepkimiz de bunlar olacaktır."

ERDOĞAN VE ATATÜRK HEDEF TAHTASINA KONULMUŞTU

NATO'nun Norveç'te düzenlediği komuta kontrol amaçlı Trident Javelin adlı tatbikatta Atatürk'ün fotoğrafının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da isminin 'düşman taraf' olarak gösterildiği ortaya çıkmıştı.