Gazze'deki Katliama Türkiye'den Sert Tepki: İsrail'in Utanç Duvarına Eklenen Yeni Bir Cinayet

Gazze'deki Katliama Türkiye'den Sert Tepki: İsrail'in Utanç Duvarına Eklenen Yeni Bir Cinayet

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İsrail'in işgal altındaki Filistin'de şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail'in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir.'' dedi.

Gazze'deki protestolarda, İsrail askerleri tarafından 41 Filistinlinin şehit edilmesine Türkiye'den art arda sert tepki geldi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bu katliamdan İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur." açıklamasında bulunurken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "Katliamı kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor." dedi. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da tepki geldi: Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği bir utanç tablosudur.

KALIN: İSRAİL'İN UTANÇ DUVARINA EKLENEN YENİ BİR CİNAYET

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ''Bugün İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail'in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur'' değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA GELDİ: LANETLİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"ABD'nin Tel Aviv'de bulunan Büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM Kararlarını ihlal ederek Kudüs'e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz.

13 Aralık 2017'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi ve 21 Aralık 2017'de BM Genel Kurulu'nda alınan Kudüs konulu kararlar ABD'nin attığı bu gayri meşru adımın uluslararası toplum tarafından reddedildiğini göstermiştir. ABD Yönetimi bu tutumunda ısrar ederek, Ortadoğu'daki en temel sorunun çözüm zeminini tahrip etmiştir. Barış sürecinde ortaya konulan yerleşik parametreleri aşındırma riski taşıyan bu kararın bölgede yolaçacağı menfi sonuçların sorumluluğu da bütünüyle ABD Yönetimi'ne ait olacaktır. Bu adımdan cesaret alan İsrail güvenlik güçlerinin barışçı gösteri yapan Filistinlilere uygulamakta oldukları katliamı lanetliyoruz.

Filistin meselesi kalıcı ve adil bir çözüme kavuşmadıkça, Filistin halkına karşı adaletsiz yaklaşımlar sürdükçe, ne bölgesel ne de küresel huzur ve istikrar mümkün olacaktır. Ülkemiz bundan sonra da barış sürecinin sağlıklı bir zeminde canlandırılması ve bölgede adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barışın tesisi için uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleriyle çalışmaya devam edecektir."

BOZDAĞ: KRİZ VE TARTIŞMALARI ARTIRACAK

"Kudüs, üç ilahi dinin de değer verdiği kutlu şehirdir. Tarihe, uluslarası hukuka, uluslararası anlaşmalara ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına göre de Kudüs, Filistin Devletinin tartışmasız başkentidir. İsrail'in Kudüs'ü haksız işgali ile ABD'nin imzaladığı anlaşma ve BMGK kararları hilafına, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması; Kudüs'ün kudsiyetini, tarihi statüsünü, uluslararası hukuku, uluslararası anlaşmaları ve BMGK kararlarını değiştirmez/değiştiremez, haksız işgali haklı kılmaz. ABD'nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, bölgeye, huzur, güven, barış ve istikrar getirmeyecektir. Var olan huzursuzluğu, güvensizliği, istikrarsızlığı, krizleri ve çatışmaları daha da artıracaktır ve öngörülmeyen pek çok olumsuzluğu da tetikleyecektir."

"ABD VE İSRAİL NE YAPARSA YAPSIN TÜRKİYE İÇİN YOK HÜKMÜNDE"

Bugün çıkan olaylarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğine, yüzlerce Filistinli de yaralandığına dikkati çeken Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu katliamlardan dolayı İsrail'i ve aldığı haksız/hukuksuz kararla bu hadiselere ve ölümlere neden olan ABD yönetimini kınıyorum. Kudüs'ün tarihi, manevi ve akdi statüsü, oldu bittiyle değişmez/değiştirilemez. Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur. ABD yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, bölgedeki barış ihtimalini yok etmiştir, bölgede daha nice insanın can kaybına ve yaralanmasına, bölgede yıkıma ve felakete neden olacak fitili ateşlemiştir. Filistin ve Kudüs davasında, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. ABD/İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar, Türkiye için yok hükmündedir. ABD'nin ve İsrail'in oldu bitti kararları ve adımları, Kudüs'ün tarihi statüsünü, mukaddes şehir vasfını, uluslararası hukuk, anlaşma ve kararlarla sabit halini yok edemez."

"ABD, KENDİNİ YALNIZLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR"

Bozdağ, Kudüs'ün eninde sonunda tam özgürlüğüne kavuşacağını belirterek, ABD ve İsrail'in eninde sonunda Kudüs'ü gerçek sahiplerine bırakmak mecburiyetinde kalacağını vurguladı.

Haksızlıklar ve yanlışlıkların ABD ve İsrail'e kalıcı bir şey kazandırmayacağının, kaçınılmaz son olan Kudüs'ün kurtuluşunu hızlandırıcağının altını çizen Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:

"ABD, yanlış politika ve kararlarla kendini yalnızlaştırmaya devam ediyor. ABD'yi sadece terör örgütlerinin ve halka dayanmayan yönetimlerin müttefiki haline getirmek, bütün halkları ve halka dayanan yönetimleri kaybetmektir. Bu, ABD'yi yalnızlaştırır, uzun vadede ABD'ye kaybettirir. Türkiye, doğruyu yapmaya ve hak bildiği yolda dosdoğru yürümeye devam edecektir. Kudüs ve Filistin konusunda, tüm dünya sussa da Türkiye susmayacaktır. Kudüs konusundaki oldu bittiyi herkes kabul etse de Türkiye kabul etmeyecektir. Türkiye, Filistin ve Kudüs davasının daimi müdafisidir."

ÇAVUŞOĞLU: KINAMAK YETMEZ, ADIM ATMAK GEREKİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs protestosunda İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti tanınmalı. Herkes sussa biz susmayız. Filistin'de Kudüs davasına sonuna kadar sahip çıkacağız. Katliamı kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor. Türkiye olarak üzerimize ne düşüyorsa, bundan sonra daha fazlasını da yapacağız." dedi.

A Haber'e konuşan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"ABD'DEN KORKTUKLARI İÇİN SESSİZ KALIYORLAR"

Atılan adımların İsrail'e ve İsrail halkına bir faydası yok. AB ülkelerinin tavrı net, bizim çizgimize yakın. ABD yönetiminin politikalarından kaynaklanıyor. ABD içinde birçok musevinin de bu adımlara karşı olduğunu biliyoruz.

Benim endişem, ABD baskısından korktuğu için bu konuda herkesten daha fazla ses çıkarması gereken ülkelerin sesini çıkaramaması. Bunun belirtilerini maalesef son zamanlarda gördük. Bu esasen Filistin davasına inanmadıklarından değil, ABD'den korktukları için sessiz kalıyorlar. Bunu ümmet de, tarih de affetmez."

41 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU

ABD Başkanı Trump'ın 7 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tandığını ilan etmesinin ardından, ABD yönetimi bugün büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacak. Yeni büyükelçiliğin açılış töreni öncesinde kentte gergin bekleyiş sürerken, Gazze'de ise protestolar başlamış durumda. İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 41 Filistinliyi şehit etti, 1000'i aşkın Filistinli de yaralandı.

Gazze'deki Katliama Türkiye'den Sert Tepki: İsrail'in Utanç Duvarına Eklenen Yeni Bir Cinayet
Gazze'deki Katliama Türkiye'den Sert Tepki: İsrail'in Utanç Duvarına Eklenen Yeni Bir Cinayet

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title