Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çok şükür eskide yaşadığımız zor günler ortadan kalktı, iftiralar ortadan kalktı, eskiden insanlar ya cehaletleri sebebiyle ya küfr-i inadileri sebebiyle düşmanlık ediyordu" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çok şükür eskide yaşadığımız zor günler ortadan kalktı, iftiralar ortadan kalktı, eskiden insanlar ya cehaletleri sebebiyle ya küfr-i inadileri sebebiyle düşmanlık ediyordu" dedi.

Bülent Arınç, Süleyman Demirel Üniversitesi Kavşağı'nda, Vali Memduh Oğuz tarafından karşılandı.

Arınç, Eğirdir ilçesinin Barla beldesinde Barla'yı Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği'nce düzenlenen 9. Birlik ve Beraberlik Günü etkinliğine katıldı.

Birkaç defa Barla'ya geldiğini belirten Arınç, Barla'yı Türkiye'nin ve dünyanın göz bebeği yapan özelliği bulunduğuna işaret etti.

Bediüzzaman Said Nursi'nin 90 yıl önce Eğirdir'den kayıkla Barla'ya geldiğini ve bir müddet burada kaldığını bildiren Arınç, Bediüzzaman'ın birçok risalesini burada yazdığını, iman ve Kur'an-ı Kerim'in hakikatlerini yaymaya buradan başladığını söyledi.

Dünyada Bediüzzaman'a ait her dile çevrilmiş risaleler bulunduğunu kaydeden Arınç, "Bu mübarek beldeden bütün ışıkları, bütün nurları Türkiye'ye, dünyaya yaymaya başladılar. Onun söylediği sözler, risaleler, kitaplar haline geldi. Onunla birlikte İslamı en güzel haliyle yaşamak isteyen insanlar bu kardeşliği, bu dostluğu bu risalelerde, hakikatlerde buldular" dedi.

Bediüzzaman'ın hayatında sürgünler, cezaevleri, zehirlenme, iftira gibi olaylar bulunduğunu ifade eden Arınç, Bediüzzaman hakkında geçen yıllarda "Hür Adam" ve animasyon şeklinde filmler yapılarak hayatının bir kısmının insanlara anlatıldığını belirtti.

Aradan 90 yıl geçmesine rağmen hala Bediüzzaman'ın anlatıldığını ve hakikatlerin tüm dünyaya yayılmaya çalışıldığını söyleyen Arınç, "Dünyanın neresine giderseniz gidin bu eserleri okuyarak, bu ışıklardan, nurlardan iman ve Kur'an hakikatlerini kavramış yüzlerce insanla karşılaşabilirsiniz" diye konuştu.

Kitaplarda, bilim toplantılarında bu hakikatlerin anlatıldığını ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Çok şükür eskide yaşadığımız zor günler ortadan kalktı, iftiralar ortadan kalktı, eskiden insanlar ya cehaletleri sebebiyle ya küfr-i inadileri sebebiyle düşmanlık ediyordu. Bile bile yalan söylüyorlardı, iftira ediyorlardı, gericilik, yobazlık irtica adına insanları yanlış yollara sevk ediyorlardı."

Ancak savunmaların, bilirkişi raporlarının, mahkeme kararlarının, risalelerin herhangi kötü bir maksadının olmadığını, insanların iman ve Kur'an-ı Kerim hakikatleri doğrultusunda yaşamaları için yazıldığını ortaya çıkardığını ifade eden Arınç, milyonlarca insanın bu risalelerin gerçek amacını anladığını kaydetti.

-"Artık Türkiye'de özgürlük var"-

Kendisinin de bir dönem Türk Ceza Kanunu'nun 163. maddesinden yargılandığını ve bu maddeyle ilgili 50'den fazla davada avukatlık yaptığını belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Ne iftiralar olurdu, ne kadar insanlar kötülenirdi, insanlar ibadetlerini doğru düzgün yapmak isteyen bir sahabe örneğini kendisine örnek edinerek imanın, Kur'an'ın hakikatini yaşamak isteyen insanlara gerici ve yobaz gözüyle bakılır, tespihler, takkeler, Kur'an'lar suç aleti olarak toplanırdı. Çok şükür o günler çoktan geçti. Artık Türkiye'de özgürlük var, hürriyet var, gerçekler apaçık ortaya çıktı. Güneş çıktı, zulmet dağıldı" dedi.

Arınç, bugün insanların Bediüzzaman ve onun arkadaşlarını daha iyi anladıkları için rahmetle andıklarını söyledi.

Türkiye'de birlik ve beraberlik ruhunun hiçbir zaman bozulmaması temennisinde bulunan Arınç, "Memleketimizde terör belası var. Mücadele ediyoruz. Elimizden geleni yapacağız. Gözyaşlarının dinmesi, feryatların susması için, bu birlik ve beraberliğin bütün Türkiye'de gerçekleşmesi için gerekeni yapacağız" diye konuştu.

Isparta Valisi Memduh Oğuz da Isparta'nın gül memleketi olduğunu, dünyanın gül yağı ihtiyacının yüzde 65'inin buradan karşılandığını belirtti.

Gülün Hazreti Muhammed'i temsil ettiğine işaret eden Oğuz, "Bu bir tesadüf değildir" dedi.

Konuşmasının ardından 9. Birlik ve Beraberlik Günü dolayısıyla düzenlenen yemeğe katılan Arınç, daha sonra Said Nursi'nin evini ziyaret etti. Ziyaret, basına kapalı gerçekleşti.

Muhabir: Hatice Özdemir/ Güç Gönel

Yayıncı: Hande Cankar - ISPARTA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title