Başbakan Topkapı'da Açılışa Katıldı

Başbakan Topkapı'da Açılışa Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı'nın yenilenen silah teşhir bölümü, restore edilen Matbah-ı Amire ve 4. avlu yapılarının açılış törenine katıldı.

Başbakan Topkapı'da Açılışa Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı'nın yenilenen silah teşhir bölümü, restore edilen Matbah-ı Amire ve 4. avlu yapılarının açılış törenine katıldı. Programa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dini azınlık temsilcileri de katıldı. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Gülhane Parkı'ndan yürüyerek ve el ele tutuşarak açılışın yapılacağı yere geldi. Erdoğan çifti Topkapı Sarayı'nın avlusuna geldiğinde mehteran takımı marşlarla karşıladı.

Erdoğan çifti, kendilerini alkışlayanları selamladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı'nın silah teşhir bölümü, Matbah-ı Amire ve 4. avlu yapılarının yenilenmesine ilişkin, "Tarihin emaneti olan ata yadigarı bütün bu eserler restorasyon çalışmalarıyla birlikte zamanın getirdiği olumsuz etkilerden tamamen arındırılmış oldu. Bu emanete sahip çıkmak bizim için en asli, en şerefli görevlerden bir tanesiydi. Bunu başarmanın mutluluğu içindeyiz" dedi.

"İstanbul'UN DEĞİL, TÜRKİYE'NİN DE GÖZ BEBEĞİ OLAN TOPKAPI SARAYI"

Erdoğan İstanbul'un değil, Türkiye'nin de göz bebeği olan Topkapı Sarayı'nda şu ana kadar sürdürülen restorasyon çalışmalarının yeni bir aşamasında yenileme çalışmaları tamamlanan çeşitli bölümlerin açılacağını belirtti. Bu bölümlerden birinin Silah Teşhir Bölümü olduğunu belirten Erdoğan, 350 metrekarelik sergi alanına sahip bu bölümde Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren kullanılan silah ve benzeri eserlerin sergilendiğini ifade etti.

Yenilenen ve restorasyonu yapılan yerlerin sadece ülkemize, milletimize değil tüm insanlığa hayırlı olmasını dilediğini belirten Erdoğan, 4. avlu yapılarının da yenilendiğini belirterek, bu yapılar içinde Revan ve Kara Mustafa Paşa Köşkleri, Sofa Camisi, Lala Bahçesi ve Sünnet Odasının da var olduğunu kaydetti. Matbah-ı Amire'nin de onarımının bittiğini, teşhir-tanziminin tamamlanmasınından sonra bu bölümün de hizmete açılacağını ifade eden Erdoğan, şunları dile getirdi: "Tarihin bize bir emaneti olan ata yadigarı bütün bu eserler restorasyon çalışmalarıyla birlikte zamanın getirdiği olumsuz etkilerden tamamen arındırılmış oldu.

Bu emanete sahip çıkmak bizim için en asli, en şerefli görevlerden birtanesiydi. Bunu başarmanın mutluluğu içindeyiz. Bu yapılar, bu yapıların içinde sergilenen bütün bu eserler, bizim toplumsal hafızamızın canlı birer numunesidir. Burada dolaşırken insanın kendisini tarihin sayfaları arasında dolaşıyormuş gibi hissetmemesi mümkün değil. Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde hem İstanbul'un fethini müjdelemiş, hem de o fethi gerçekleştirecek olan kumandanı ve orduyu hayırla anmıştır.

İşte İstanbul'u fetheden o şanlı ordunun çeşitli dönemlerde kullandığı silah ve diğer savaş malzemeleri de bugün burada layık olduğu şekilde sergileniyor. Her yaştan insanlarımızın, ama özellikle de genç kuşaklarımızıngelip bu paha biçilemez tarih dersini buradan almaları lazım. Tarihi öğrenmede, bir tarih şuuruna sahip olmada elbette kitapların yeri çok önemli. Ama tarihi sadece kitaplardan öğrenmek de yeterli değil. Asırlar öncesinden bugünlere kalan bu eşsiz mirası yerinde görmek, bizzat kendi atmosferi içinde bu eserleri tanımak ve incelemek de gerekiyor."Bütün bu yenileme çalışmalarını bu çerçevede değerlendirdiklerini ve çok önemsediklerini de anlatan Erdoğan, artık sarayın içinde ücrete dayalı lansman yapılmayacağını da belirtti.

"TARİH UCUZ DEĞİL, TARİH BEDELSİZ"

"Tarih ucuz değil, tarih bedelsiz" diyen Erdoğan, geçmişte çok suistimaller yapıldığını, bu suistimallerin belinin kırılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Bu ülke büyük bir ülke, bu devlet, bu millet büyük bir millet. Dolayısıyla biz bu değerlerimizi asla ucuza değişemeyiz" dedi. Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Üzülerek ifade edeyim ki ülkemizin sahip olduğu değerleri korumakta yakın zamanlara kadar çok başarılı bir mücadele ne yazık ki verilememiş. Bizim coğrafyamız birçok medeniyetlerin kendine yurt edindiği, eserler, izler bıraktığı bir coğrafya.

Ama maalesef dönem dönem bu miras yabancılar tarafından talan edilmiş, buralardan kaçırılmış, kimisi İngiltere'de, kimisi Almanya'da, dünyanın değişik yerlerinde bu eserlerimiz var. Şimdi bunları yavaş yavaş bulup tekrar ülkemize getirmenin mücadelesini veriyoruz. Bugün Avrupa'nın pek çok büyük müzesinde bu topraklara ait eserler sergileniyor. Bu eserler bulundukları müzelerin en önemli, en prestijli eserleri arasında gösteriliyor. Nice mücadelelerle bu eserlerin ancak bir kısmı ait oldukları topraklara geri döndürülebildi. Diyeceğim o ki eğer siz elinizdeki hazinelerin değerini yeterince bilmezseniz, birileri o değerin farkına varıyor ve elinizden alıyor. şu veya bu yolla bunları kaçırıyorlar. "

Kaynak: DHA