Başbakan Sinyora, İstifaları Kabul Etmedi

Başbakan Sinyora, İstifaları Kabul Etmedi

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Suriye Yanlısı Hizbullah ve Emel Örgütlerine Bağlı 5 Şii Bakanın İstifasını Kabul Etmedi.

Başbakan Sinyora, İstifaları Kabul Etmedi

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Suriye yanlısı Hizbullah ve Emel örgütlerine bağlı 5 Şii bakanın istifasını kabul etmedi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Fuad Sinyora'nın, Hizbullah ve Emel hareketlerinin bakanlarının istifalarını kabul etmediği belirtilerek, istifa eden bakanlardan, resmen istifa etseler bile hükümete katılmaları için ısrar ettiği kaydedildi.

Kuruluşundan bu yana hükümetin anayasaya, diyalog ve uzlaşma ilkelerine bağlı kaldığı belirtilen açıklamada, başbakan Sinyora'nın Lübnan'ın çıkarlarını koruyacak çözümlerin bulunması amacıyla tüm taraflarla işbirliği için ısrarlı olduğu bildirildi.

Hükümetteki Suriye yanlısı Hizbullah ve Emel örgütlerine bağlı 5 Şii bakan, bu akşam istifa etmişti.

Lübnan televizyonları, istifaların, Lübnanlı yöneticilerin 1 hafta süren danışmaların ardından bir ulusal birlik hükümeti kurmayı başaramaması üzerine gelmesine dikkati çekmişlerdi.

Şam ve Tahran tarafından desteklenen ve Suriye karşıtı güçlerin denetimindeki 24 bakanlı kabinede 3 bakanı bulunan Hizbullah, Hristiyan ve Suriye yanlısı müttefikleriyle muhalefetin bir ''blokaj azınlığı'' olarak yer alacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istiyor.

Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri'nin Şii Emel hareketinin de kabinede 2 bakanı bulunuyor.

Kaynak: AA