Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İki Otel Açtı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İki Otel Açtı...

İstanbul- (Dha Geniş Metin) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zincirlikuyu'daki Cumhuriyet Tarihinin En Pahalı Arsa Satışının Karayolları Arazisinin Satışının İstanbul'daki Fiyatları Artırdığını Belirterek, "Dün ve Evvelsi Gün Görüştüğüm Bazı Girişimciler, 'Sayın Başbakan, Yani Zincirlikuyu'da Öyle Bir Olay Yaptınız Ki, Başımıza İş Açtınız' Ne Oldu? Zincirlikuyu'daki Karayollarının Yeri 800 ...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İki Otel Açtı...

İSTANBUL- (DHA GENİŞ METİN) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zincirlikuyu'daki Cumhuriyet tarihinin en pahalı arsa satışının Karayolları arazisinin satışının İstanbul'daki fiyatları artırdığını belirterek, “Dün ve evvelsi gün görüştüğüm bazı girişimciler, 'Sayın Başbakan, yani Zincirlikuyu'da öyle bir olay yaptınız ki, başımıza iş açtınız' Ne oldu? Zincirlikuyu'daki Karayollarının yeri 800 milyon dolara gidince, İstanbul'da fiyatlar bir anda yüzde 100, yüzde 200 artmaya başladı. İftihar edeceksin, işte ülke kazanıyor. Ama sen de kazanıyorsun" dedi.

Başbakan Erdoğan, Afken ve Accor ortaklığıyla Zeytinburnu'nda yaptırılan üç yıldızlı İbis ve dört yıldızlı Novotel'in hizmete açılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.Törende yaptığı konuşmada, İstanbul'un Türkiye'nin özü ve aynası olduğunu anlatan Erdoğan, "İstanbul'da yapılan ir işin harcanan emeğin ve üretilen değerin ülkemizde yansıması vardır. İstanbul'da yatırım ve istihdam artıyorsa, tüm Türkiye'de artıyordur" diye konuştu.

Türkiye'nin kendi AKP hükümetiyle kayıp yıllarını telafi ettiğini belirten Erdoğan, Göreve geldiğimiz günden itibaren özel sektörle birlikte güç birliği yaparak, yatırım hamlesi başlattık. Ülkemizi küresel yatırıma cazip hale getirdik. Devleti yatırıma köstek olmaktan çıkartıp, destek olur hale getirdik. Sıkıntılar yok değil, bunların da farkındayız. Ülkemizde yatırım yapmak artık büyük risk almak anlamına gelmiyor. Artık Türkiye'ye yatırım yapmak kazanmak anlamına geliyor. Çünkü ekonomimizde güven ve istikrar var. Enflasyon ve faiz oranları ciddi derecede azılmış, Merkez Bankası rezervleri artmış, paramız itibar kazanmıştır" dedi.

ENDİŞE ORTADAN KALKTI

Türkiye'de yatırımcıların koalisyonların ne zaman dağılacağı endişesi taşımadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Yatırımcılar ve işadamları artık koalisyonların ne zaman bozulacağını, krizlerin ne zaman çıkacağını, faizlerin ne zaman yükseleceğini endişesi taşımıyorlar. 21. asır 'innovasyon asrıdır' diyoruz ya. Bunun bireysel olarak da kafalarda yerleştiğini görüyoruz. Bunu daha da ileri taşımamız gerekiyor. İnnovasyonun gereği neyse, bunu yapmamız yani, bilginin yaşama dönüştürülmesini gerçekleştirmemiz lazım. Sadece bilginin bilgi olarak kalmasının bize herhangi bir faydası yok" diye konuştu.

HERKES KAZANIYOR

Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisinin satışı konusundaki eleştirilere de değinerek, Dün ve evvelsi gün görüştüğüm bazı girişimciler, 'Sayın Başbakan, yani Zincirlikuyu'da öyle bir olay yaptınız ki, başımıza iş açtınız' Ne oldu? Zincirlikuyu'daki Karayollarının yeri 800 milyon dolara gidince, İstanbul'da fiyatlar bir anda yüzde 100, yüzde 200 artmaya başladı. İftihar edeceksin, işte ülke kazanıyor. Ama sen de kazanıyorsun" dedi.

“Bu ülke görev sürelerini, bu şehirlere çivi dahi çakmadan tamamlayan hükümetler gördü" diyen Erdoğan, milletin artık kendi geleceğine sahip çıktığını kaydetti.

Türkiye'deki turist sayısında meydana gelen artışa da dikkat çeken Erdoğan, geçen yılın Ocak-Şubat aylarına oranla bu yıl yüzde 18'lik bir artış yaşandığını belirterek, hedeflerinin 2013 yılında 38 milyon turisti Türkiye'ye getirmek olduğunu söyledi. Erdoğan, turizmin çeşitlendirilmesine önem verdiklerini vurgulayarak, turizmi hava, deniz ve kum olarak görmediklerini kaydetti.

AKFEN-ACCIR ORTAKLIĞIYLA 60 OTEL AÇACAK

Yatırımcıları Çanakkale'ye davet eden Erdoğan, bu bölgelerde konaklama konusunda sıkıntıların bulunduğunu belirterek, bugüne kadar bölgeye 30 trilyon yatırım yapıldığını ve bunun devam edeceğini söyledi. Afken Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise, açtıkları üç ve dört yıldızlı otellerde beş yıldızlı otel kalitesi ile hizmeti vereceklerini ve Afken - Accor ortaklığıyla Türkiye'de 60 oteli daha hizmete açacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililerin kurdele kesmek için platforma çıktığı sırada Erdoğan, "Dünya Kadınlar gününün ertesindeyiz, buyurun" diyerek Hamdi Akın'ın eşi Şafak Akın'ı da platforma davet etti.