Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Faizle Para Kazananlar Dönemi Bitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Faizle Para Kazananlar Dönemi Bitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüzde 85-90'lara Varan Oranlarda Faaliyet Dışı Gelirlerle 'Yattığı Yerde Para Kazananlar Döneminin' Bittiğini, Alınteriyle Çalışarak, Yatırım Yaparak Para Kazanma Döneminin Başladığını Belirterek, 'Birilerinin Ağlayıp Birilerinin Sevindiği Değil, Herkesin Sevindiği Bir Türkiye'yi İnşa Ediyoruz' Dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Faizle Para Kazananlar Dönemi Bitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 85-90'lara varan oranlarda faaliyet dışı gelirlerle ''yattığı yerde para kazananlar döneminin'' bittiğini, alınteriyle çalışarak, yatırım yaparak para kazanma döneminin başladığını belirterek, ''Birilerinin ağlayıp birilerinin sevindiği değil, herkesin sevindiği bir Türkiye'yi inşa ediyoruz'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının tümü üzerinde Hükümet adına konuşan Erdoğan, yola çıkarken kendilerine ''millet öncelikli siyaset'' ilkesini belirlediklerini, bugüne kadar böyle geldiklerini, bundan sonra da aynı şekilde yola devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, halkın genciyle kadınıyla yönetime katılmasının tüm kanallarını açtıklarını, açmaya da devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye'nin büyüme, adalet ve kalkınma hedeflerini gerçekleştirmesini, tüm siyasi mülahazaların üstünde tuttuklarını anlatan Erdoğan, bir hukuk ve adalet ülkesi olmak, devletin toplumla kucaklaşması, güven zemininin güçlenmesi için bu adımları attıklarını, ülkeye kazandırdıkları değerleri daha ileri noktalara taşıma azmi ve kararlılığında olduklarını kaydetti.

Türkiye'nin tam bir hukuk devleti olabilmesi, insan hak ve hürriyetlerinin eksiksiz uygulanması için büyük hukuk reformları gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, ''Bütün başarılarımızı milletimizin kazanç hanesine hep birlikte kaydettik. Zira yolun başında söz verdiğimiz gibi, milletimize, ülkemize, insanımıza hizmetten daha büyük bir şeref ve daha büyük bir rütbe tanımıyoruz. Bu şerefi, bütün mevki ve makamların üzerinde görüyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yasama ve yürütme olarak demokrasi, hukuk ve kalkınma yolunda devasa adımlar atıklarını, bu süreçte dünyanın gözlerinin Türkiye üzerinde olduğunu, dünyanın bugüne kadar hiç konuşmadığı kadar Türkiye'yi konuşmaya başladığını belirterek, 'Başarmak için gösterdiğimiz azim ve irade, bütün dünyada büyük yankılar uyandırdı. Türkiye'nin siyasi iradesinin sağlamlaştırdı' diye konuştu.

Erdoğan, iktidar olarak ilk bütçelerini hazırlarken, kendilerine, ''kaynak nerede'' diye sorulduğunu ifade ederek, ikinci bütçelerinde ''Refahın, kalkınmanın ön şartı demokrasidir, toplumun güçlenmesidir'' dediklerini, üçüncü yıl bütçesinde ''Adalet, milli bir meseledir, hukuk devleti milli bir meseledir, sosyal barışın korunması milli meselesidir, millet ile devletin aynı yöne bakması, en büyük milli bir meseledir'' dediklerini hatırlattı.

Dördüncü bütçede, ''Türkiye kabuğunu kurdu ve küresel bir aktör oldu'' dediklerini kaydeden Erdoğan, ''Şimdi iktidarımızın 5. ve son bütçesini, sosyal istikrar ve sosyal koruma bütçesi olarak takdim ediyoruz. Bu, bugüne kadar yaşanmamış olan, ilk defa 5. bütçesini hazırlayan bir hükümet... Bundan dolayı tekrar tebrik ediyorum'' dedi.

Bütçenin, Türkiye'nin kaynakları ve imkanları ölçüsünde toplumun taleplerini ve ihtiyaçlarını önceleyen bir bütçe olduğuna işaret eden Erdoğan, ''Zira biz 4 yıllık iktidarımızda bütün göstergelerde rekorları kırdık'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal'a yönelik de şunları söyledi:

''Sayın Baykal kusura bakmasın. Bizim çok çok verimli olan satışlarımızdan bahsetti. Ama özel sektörün satışlarını niye konuşmuyorsun? Özel sektör bankasını satıyorsa, bundan dolayı biz niye rahatsız oluyoruz? Paramıza yine küresel sermaye geliyor ve çok daha farklı girerek bu ülkede bir katma değer sağlıyor. Dünya pazarıyla irtibatı çok daha farklı bir yapıyı oluşturuyor. Bu para başka bir yere gitmiyor. Özel sektörde herhangi bir vatandaşımız sattığı zaman, o dolarlar bu ülkeye giriyor, başka bir ülkeye girmiyor. Burada yatırıma dönüşüyor. Bunu göreceğiz. Eğer bizler küresel dünyada bir mücadele sürdüreceksek, biz dünyada yerimizi dört dörtlük alacaksak, bunda rahat olacağız, onurlu olacağız. Onurlu şekilde bu süreci devam ettireceğiz.

Başbakan Erdoğan, Baykal'ın kendisine atfen Cumhurbaşkanı ile ilgili ifadeler kullandığını hatırlatarak, buna cevap vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer'in açıklamasıyla ilgili konunun gündeme taşındığını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması kendisi tarafından yapılmamıştır. Ziyaret eden bir parti kanalıyla medyaya sızdırılmıştır. Bana bu sorulduğu zaman partimin önünde medyaya 'Sayın Cumhurbaşkanımızdan duymadığım sürece buna inanmam ve cevaplandırmam'' dedim... İçerde parti teşkilatımla yaptığım toplantıda erken seçim değerlendirmesi yaptım. Orada Cumhurbaşkanlığı ile ilgili değerlendirmelerimi yaptım. Benim oradaki muhatabım tabii ki muhalefetti.... ''

Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili ''spekülasyonlara'' da değinen Başbakan Erdoğan, bu spekülasyonların kimseye yakışmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl yapılacağının Anayasanın 101 ve 102. maddelerinde tanımlandığını hatırlatarak, ''Ben bunu tavsiye ediyorum, okuyun. Burada ne yazıyorsa ona göre yapacağız'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Lütfedin, bir kere okumakta fayda var. Okuyun. Burada aynen, 101. maddede cumhurbaşkanının nitelikleri ve tarafsızlığı, 102. maddesi de bu seçim nasıl yapılır diye tanımlıyor. Oraya bakarsanız, görürsünüz.

Çankaya'ya kim gider kim gitmez... Burada hepsinin tanımı var. Oraya kim haizse o gider. Onun seçimi nasıl yapılırsa o yapılır. Bu kişi Ahmet olur, Mehmet olur. Bu tanımda ne var, bu kutsal çatının altından o karar çıkacaktır. Bu kararı burası verecektir.''

Erdoğan, Türkiye'nin dayanışma ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu ifade ederek, kimin, nasıl, neyi konuştuğunun takdirini, halkın en iyi şekilde yapacağını kaydetti.

Halkın karşısına gideceklerini, en iyi kantarın burası olduğunu belirten Erdoğan, ''Zaten kantar ölçecek, biçecek, hiç merak etmeyin, heyecanlanmaya gerek yok. Heyecanınızı oraya saklayın. Burada, bu heyecanı farklı dile dönüştürürseniz, bu olmaz. AK Parti, bu noktada sizin söylediklerinize aynen cevap vermeyecek, o seviyeye düşmeyeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Kim ne kadar oy aldı, bunun üzerinde bütün halk konsensüs sağlamış mı sağlamamış mı... Birbirimizi aldatmayalım. Şu anda Anayasa'nın amir hükümleri neyse, onu yapacak.

'Millet seçsin...' Yeri gelir, millet de seçer. Bundan da kimsenin endişe etmesine gerek. Demek ki onun da henüz vakti gelmedi, vakti geldiğinde o da olur. Sayın Baykal ve diğer arkadaşlar bir çok iktidar gördüler bu ülkede. Kendileri, iktidarları döneminde, acaba cumhurbaşkanı seçimini niçin halka götürmediler de şimdi bunu konuşuyorlar? Bu da soru işareti. Anayasa'nın amir hükmüyle, bu parlamento, AK Parti iktidarı, zamanında seçimi yapma kararlılığındadır. Nisandan önce AK Parti, grup olarak asla adayını açıklamayacaktır. Çünkü üzerinde, işte bu görüldüğü tonda yapılan spekülasyonlara, çirkinliklere biz fırsat vermeyiz, vermeyeceğiz. Atacağımız adımı ona göre atıyoruz.

Biz siyasetin içerisinde nelerin, nasıl yapıldığını en az sizin kadar biliriz. Şu grubun herhangi bir şeyden korkmasına gerek yok. Onu siz düşünün. Vakti zamanı geldiğinde seçimi yapacağız, endişeniz olmasın. Telaşa gerek yok.''