Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hükümetimiz döneminde, Türkiye genelinde çok başarılı kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdik."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hükümetimiz döneminde, Türkiye genelinde çok başarılı kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdik. Çok açık ve net söylüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı, bu amaçla kurduk. Çünkü engelleniyorduk" dedi.

Erdoğan, Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem odaklı kentsel dönüşüm projeleri yıkım ve anahtar teslimi ile 437 yeni İETT otobüsünün hizmete alım töreninde konuştu.

İstanbul'da kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden bu yana pek çok kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, bu projelerin her birinin dünyaya örnek olduğunu vurguladı.

Hükümetleri döneminde, Türkiye genelinde çok başarılı kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, "Çok açık ve net söylüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı, bu amaçla kurduk. Çünkü engelleniyorduk. Engellenmemek için bunu kurduk" dedi.

Başbakan Erdoğan, bu yıl, Türkiye genelinde 200 bin konut ve dükkanı dönüştüreceklerini, 2 sene içerisinde, yine Türkiye genelinde, 400 bin konut için dönüşüm başlatmış olacaklarını ifade ederek, hiç kimseye rahatsızlık vermeden, mağdur etmeden, yeni şehirler, sağlam şehirler, depreme, afetlere dayanıklı şehirler inşa edeceklerini anlattı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün burada nasıl hayırlı bir yıkım için bir arada, gönül gönüle, umutla, heyecanla tören yapıyorsak, işte bu manzarayı bizim tüm Türkiye'de yapmamız gerekiyor. Vatandaşımızdan çok ama çok rica ediyorum. Modern şehirlerde oturmak istemez miyiz- Şu tür binalarda yaşamak istemez miyiz- Şu geniş caddeler, yürüyüş alanları, Zeytinburnumuza farklılık getiriyor. Ben İstanbul'a gökten inmedim. İstanbul'da doğdum büyüdüm. Zeytinburnu'nun tarihini de çok biliyorum. İmam Hatip yıllarımda buraya çok gidip, geldim. Çok arkadaşlarım vardı. Buranın ne halde olduğunu çok iyi biliyorum. Çamurdan, bataklıktan geçilmeyen dönemlerini çok iyi biliyorum. Ancak artık bunlardan arındırılmış bir Zeytinburnu, bir Bağcılar, Güngören, Esenler, Kartal, Pendik, Tuzla aklınıza neresi gelirse... Sultanbeyli, Çekmeköy, Samandıra, Sultangazi, Gaziosmanpaşa buralar hep böyleydi. AK Parti belediyeciliği geldi, buralar yeni bir değişim, dönüşüm yaşadı. Lütfen bize yardımcı olun. Lütfen bize zorluk çıkarmayın. Zira biz sizin için varız. Bu kentsel dönüşüm projelerini sizin için, sizin çocuklarınız için yapıyoruz."

Başbakan Erdoğan, muhtemel bir depreme karşı hazırlıklı olmak için mücadele verdiklerini belirterek, "Vatandaşımız, 'İnsanca bir ortamda, sağlıklı bir evde, sağlıklı bir çevrede yaşasın' diye bu gayretin içindeyiz. Siz de bize destek olursanız, siz bizim yanımızda olursanız, inşallah bu süreci suhuletle, huzurla, barış içinde, uzlaşma içinde tamamlar ve şehirlerimizi, ülkemizi süratle değiştiririz" diye konuştu.

-Hizmete girecek otobüsler-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılında başlayan yenileme çalışmaları kapsamında, bin 700 yeni otobüs almaya karar verdiğini kaydeden Erdoğan, burada ilk hedefin "dezavantajlı gruplara" avantaj sağlamak olduğunu söyledi.

Erdoğan, toplam değeri 875 milyon lira olan otobüslerin tamamının yerli üretim olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bir yandan İstanbul'un ulaşım sorununa nefes aldırıyor, bir yandan otomotiv sektörünü destekliyor, istihdamı artırıyoruz. Burada üç sistem aslında çalışıyor. Bir, metro sistemi, iki hafif raylı sistem, üç lastikli sistem. Lastikli sistemde de iki ayrı sistem var. Birisi metrobüs bir diğeri de bu otobüslerimiz. Bunlarla İstanbul'da biz ne denli toplu taşımaya yönelecek olursak, İstanbul'un ulaşım sorunu, o kadar çabuk çözülür. Toplu taşımaya halkımız yönelmediği sürece, 1 aracın içinde 1 kişi seyahat ettiği sürece, 3 şerit değil, 4 şerit de yapsak, bunun altından kalkamayız."

Toplu taşıma konusunda adımlarını atacaklarını, belli merkezlerde katlı otopark sistemlerini yayacaklarını kaydeden Erdoğan, "O zaman benim vatandaşım hem psikolojik olarak rahat edecek hem de 'Ben otoparka bıraktım, 20 dakika sonra, 40 dakika sonra filanca yerde olacağım' diyecek. Kardeşlerim, zaman hesap zamanıdır. Unutmayın, zaman nakittir. Onun için zamanla oynamayacağız. Hem psikolojik olarak rahat edeceğiz hem de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne ülkemizi çıkaracağız" dedi.

Bu araçlardan 437 tanesini bugün hizmete aldıklarını, bunların 240 tanesinde sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) kullanıldığını kaydeden Erdoğan, CNG araçlar için Kağıthane'de dolum tesisi kurulduğunu ve burada aynı anda 16 araca dolum yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, ihalesini yapılan bin 700 araçtan 637'sinin Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edildiğini, bugün de 437 aracı daha teslim aldıklarını kaydederek, "437 aracın bedeli 90 milyon avro, yani 200 milyon lira" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, ekibine ve emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, evleri teslim alanlara da sağlık içinde yaşamalarını da diledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında iş adamı Enver Ören'in vefatına da değindi. Erdoğan, "Hakk'a yürüyen medya dünyasındaki, bilim dünyasındaki değerli dostumuz kardeşimiz Enver Ören beye de Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Kentsel dönüşümün başlayacağı semtlerimizdeki vatandaşlarımıza da biraz sabır diyorum" diyen Erdoğan, onların da modern konutlara kavuşacakları törenleri de "hep birlikte" yapmayı umut ettiklerini ifade etti.

-Notlar-

Bu arada, bir vatandaş, "Çocuğunun engelli olduğunu" ifade ederek, konuşması sırada Başbakan Erdoğan ile görüşmek istedi. Erdoğan, konuşma yaptığını ve daha sonra kendisini dinleyeceğini söyledi.

Programın sonunda İETT otobüslerinin hizmete alınmasına ve dönüşüm kapsamında yapılan bazı yıkımlara ilişkin olarak çeşitli ilçe belediyeleriyle canlı bağlantı kuruldu.

Erdoğan, anahtar teslimi sırasında vatandaşlarla da sohbet etti. Erdoğan, vatandaşlara, "Evleri gördünüz mü-", "Çocuk var mı-" şeklinde sorular yöneltti.

Evi olmadığını, 12 çocuğu bulunduğunu ve eşinin şeker hastası olduğunu söyleyen bir kadının sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'yı yanına çağırdı. Erdoğan, Çağırıcı'dan kadına yardımcı olmasını istedi.

Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da katıldı.

(Son)

Muhabir: Etem Geylan

Yayıncı: Sibel Ertürk Kurtoğlu - İSTANBUL