Başbakan İstedi, Elektrik Krizinin Faturası Bürokrata Kesildi

Elektrik Krizinin Faturası Başbakan Tayip Erdoğan’ın İsteğiyle, Teiaş Genel Müdürü İlhami Özşahin’e Kesildi. Başbakan Erdoğan, Enerji Bakanı Hilmi Güler’e Krizin Hesabını Sordu. Güler, Teiaş’ı İşaret Edince, Kesinti Sırasında Yıllık İzinde Olduğu İçin Krizin Başında Bulunmamasına Rağmen Özşahin Açığa Alındı.

Başbakan İstedi, Elektrik Krizinin Faturası Bürokrata Kesildi

Elektrik krizinin faturası Başbakan Tayip Erdoğan’ın isteğiyle, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin’e kesildi. Başbakan Erdoğan, Enerji Bakanı Hilmi Güler’e krizin hesabını sordu. Güler, TEİAŞ’ı işaret edince, kesinti sırasında yıllık izinde olduğu için krizin başında bulunmamasına rağmen Özşahin açığa alındı.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, hafta sonunda 13 saatlik kesintiye neden olan kriz, Başbakan Tayyip Erdoğan’da rahatsızlık yarattı. Kamuoyundan hükümete enerji politikaları konusunda eleştiriler yöneltilmesi üzerine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e, krizin nedenini sordu. Güler de TEİAŞ’ı işaret etti. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, Güler’den TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin’i görevden almasını istedi.

UYARDI, DİNLEMEDİLER

Bunun üzerine Bakan Güler, elektrik kriziyle ilgili soruşturma açılacağı gerekçesiyle Özşahin’i açığa aldı.

Özşahin’in, kesinti olabileceği yönünde Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) uyarı yazıları gönderdiği öğrenildi. Bu uyarıları dikkate alınmayan Özşahin’in, kesintiler sırasında yıllık izinde olduğu için kriz yönetiminde yer almamış olması da tartışma yarattı. 20 yılı aşkın süredir kamuda iletim ile ilgili çalışan Özşahin’in, Mart 2003’te TEİAŞ’taki göreve getirildiği, AKP hükümeti ile bağlantısının bulunmadığı bildirildi.

Kaynak: ANKA