Başbakan'ın Köpeği ''Mızrak'' Tehlikeyi Atlattı

Başbakan'ın Köpeği ''Mızrak'' Tehlikeyi Atlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak için dün görevi başında 10 metre yükseklikten düşen ve arka bacağı kırılan bomba arama köpeği Mızrak, bugün ameliyata alındı.

Başbakan'ın Köpeği ''Mızrak'' Tehlikeyi Atlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak için dün görevi başında 10 metre yükseklikten düşen ve arka bacağı kırılan bomba arama köpeği Mızrak, bugün ameliyata alındı.

Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyatı gerçekleştiren Veteriner fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hasan Bilgili, başarılı geçen ameliyatın ardından Mızrak'ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve 2 aylık rehabilitasyon çalışmasının ardından Başbakanı koruma görevine dönebileceğini söyledi. Hayati tehlikesi bulunmayan Mızrak'a platin takılarak iyileşmesi sağlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri programına katıldı. Program öncesi AKM'deki konferans salonunun orta yerinde bulunan ve üstü Trabzonspor bayrağı ile örtülen boşluğu zemin sanan Mızrak, bayrakların üzerine atlayınca yaklaşık 10 metre yükseklikten yere çakılmıştı. Hemen müdahale edilen Mızrak'ın çekilen röntgeni ve gerekli incelemenin ardından arka sol bacağında parçalı kırık tespit edildi. Mızrak, bugün Prof. Dr. Hasan Bilgili ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyata alınırken, ameliyat anını CİHAN kamerası da takip etti.

Ameliyat anında Mızrak'ın durumu ile ilgili bilgi veren Bilgili, "Mızrak, dün yüksekten düşme sonucu bir travma geçirdi ama genel durumu iyiydi. Yaptığımız klinik ve radyolojik araştırmalar sonucunda arka bacağında parçalı kırık tespit ettik. Önemli bir köpek olduğu için özel bir iyileştirme yöntemi ile kırığını tedavi ettik. Umarım, yaklaşık 2 aylık bir rehabilitasyon süresinden sonra yine eski görevini yapacağına inanıyorum. Hayati tehlikesi geçti. Şu an sadece kırığı ile ilgili sorunumuz var. Onu iyileştireceğiz. 2 ay sonra başbakanı koruma görevine dönecek" dedi. Yaklaşık 1.5 saat süren ameliyatı, Bilgili ve ekibi gerçekleştirirken, veteriner adayı öğrenciler bu önemli ameliyatın süreçlerini takip etti. Mızrak'ın arka sol bacağındaki kırığın iyileşmesi için özel bir yöntemle kırık bacağa platin yerleştirildi. Ameliyat sonrası açıklamalarında Bilgili, çekilen röntgen görüntüleri üzerinde kırığın nasıl gerçekleştiğini açıkladı. Bilgili, Mızrak'ın ameliyat edilen bacağını asistanlarına diktirirken, kendisi özel koruma ve bomba köpeğinin başını okşayarak "İyi olacak ve yeniden görevine döneceksin" sözleri ile Mızrak'a destek oldu.

İki yıl boyunca, Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi'nde bomba ve narkotik konusunda eğitim alan Alman Kurdu Mızrak, beraber çalıştığı Belçika Kırması Dark isimli köpekle birlikte yaklaşık 3 ay önce Başbakan Erdoğan'ın koruma ekibine dahil olmuştu.

Kaynak: CHA