Başbakan Yıldırım'dan Hakkari'ye Çifte Müjde: Doğalgaz Gelecek, Yol sorunu Bitecek

Başbakan Yıldırım'dan Hakkari'ye Çifte Müjde: Doğalgaz Gelecek, Yol sorunu Bitecek

Başbakan Yıldırım, Hakkari'ye 2018'de doğal gaz getirileceği müjdesini verdi. Yıldırım ayrıca Van-Hakkari yolunun bitirileceğini ve Yüksekova yoluna 9 kilometrelik tünel yapılacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak'taki temaslarının ardından geldiği Hakkari'de Cumhuriyet Caddesi'nde halka hitap etti.

"HAKKARİ İL KALSIN"

Yıldırım, vatandaşların "Hakkari il kalsın" sloganları üzerine gülerek "Onu anladık tamam, onu biliyoruz. Hakkari il değil mi? O halde?" yanıtını verdi.

Hakkari'ye son 10-15 yılda 10 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Yıldırım, "En büyük yatırımı Hakkari'de insana yaptık. Eğitime yaptık. Hakkarili yavrularımız okula gitsin, daha iyi yetişsin diye bin 400 derslik yaptık, hizmete aldık. Bin 66 konut yaptık." diye konuştu.

Yıldırım, alandakilerin "En büyük vali bizim vali" sloganları üzerine, "Vali'niz de bakanlarınız da Başbakan'ınız da size hizmet için burada." ifadesini kullandı.

HAVALİMININI BU YIL 125 BİN KİŞİ KULLANDI

Yıldırım, bu sene şimdiye kadar 125 bin kişinin Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nı kullandığını aktararak "Ne kadar büyük rahatlık değil mi? Buradan, Yüksekova'dan biniyorsunuz, Ankara'ya İstanbul'a en fazla 1,5-2 saatte gidiyorsunuz. İşte medeniyet, işte hizmet bu." diye konuştu.

"YARINIMIZ BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK"

Başbakan Yıldırım, "Değerli kardeşlerim, hiç merak etmeyin, yarınımız bugünden daha güzel olacak. Geleceğiniz daha da aydınlık olacak. Çünkü bu manzara, şu gördüğüm manzara bize diyor ki 'Ey Başbakan, bakanlar, merak etmeyin, biz burada oldukça, bu millete hiç kimse zarar veremez.'" dedi.

HAKKARİ'YE DOĞALGAZ MÜJDESİ

Hakkari'ye iki önemli müjdesi olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Birincisi, hava soğuk değil mi? Isınması lazım. Bunun için ne lazım, doğalgaz lazım. Hakkari'ye doğalgaz geliyor, doğalgaz. Yalnız, Vali Bey'e sordum. 2019 diyor. Olur mu? O halde daha erken getirelim değil mi? İnşallah 2019 girmeden doğalgazı vereceğiz. Van'dan Hakkari'ye gelirken bir yol var, Başkale üzerinden. Başkale'den sonra bir tünel var orada. Şimdi Van-Başkale Güzeldere üzerinden yol geliyor, bir kolu Yüksekova'ya ayrılıyor, bir yolu da Zap üzerinden Hakkari'ye geliyor. Şimdi o yolun yapımı devam ediyor ancak maalesef terör yüzünden gecikti. Güzeldere tünelleri de dahil, o yolu da inşallah hızlandırıp, bir an önce Hakkari-Yüksekova ve Hakkari-Van arasındaki yolu da bitirmiş olacağız."

9 KİLOMETRELİK TÜNEL YAPILACAK

Hakkari-Yüksekova arasında 9 kilometrelik tünel yapıldığını anlatan Yıldırım, "Bolu Tüneli'nin 3 katı. Bakanım hatırlatıyor. Bolu Tüneli'ni geçmiş dönemde 20 senede yaptılar, bitiremediler. Biz geldik bitirdik." diye konuştu.