Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, 'Vefa Borcu Gecesi'nde Şarkı Söyledi

Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, 'Vefa Borcu Gecesi'nde Şarkı Söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Vefa Borcu' Gecesinde Eşi Emine Erdoğan ile Birlikte Şarkı Söyledi. Yıllarını Türk Sanat Müziği'ne Vermiş Emektar Sanatçılarla Birlikte Aynı Sahneyi Paylaşan Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Söyledikleri Şarkılarla Büyük Alkış Topladı.

Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, 'Vefa Borcu Gecesi'nde Şarkı Söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Vefa Borcu' gecesinde eşi Emine Erdoğan ile birlikte şarkı söyledi. Yıllarını Türk Sanat Müziği'ne vermiş emektar sanatçılarla birlikte aynı sahneyi paylaşan Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, söyledikleri şarkılarla büyük alkış topladı. Eline mikrofon alarak 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısını seslendiren Erdoğan, sanatçıların 'Nasıl geçti habersiz' şarkısına da eşlik etti.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı'na bağlı Yaşlılar Koordinasyon Merkezi ile TÜRYAK Yaşlılar Konseyi Derneği tarafından Türk Sanat Musikisi'ne yıllarını vermiş sanatçılar için düzenlediği 'Vefa Borcu' gecesine katıldı. Anadolu Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen gecede bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, bu tür gecelerin toplum vicdanında çok farklı yer bulacağını söyledi. Sadece yıldönümlerinde değil, sadece özel toplantılarda değil yılın her döneminde büyüklerle birlikte olmaya, ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ettiklerini dile getiren Erdoğan, son gittiği her şehirde bir prensip edindiğini, Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel'in katkılarıyla 100 yaşın üstündeki yaşlıları bularak, evlerinde ziyaret ettiğini kaydetti. Erdoğan, "Bizim için annelerimize, babalarımıza, büyüklerimize hürmet etmek toplumsal terbiyemizin bir gereğidir, geleneklerimizin bir gereğidir. Bir gönül meselesidir. Bizim için onlar mübarek insanlardır. Biz böyle bir gelenekle ve terbiyeyle büyüdük. Büyüklerimizin yol göstericiliğinden, tecrübelerinden ve bilgi birikiminden yararlanarak daha az yanlışa düştük. Bu terbiyenin nesilden nesile aktarılması toplumsal dokumuzun korunması bakımından çok önemlidir. Kültürel zincirin herhangi bir halkasında kırılma yaşanmaması toplumumuz için hayati önem taşıyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çok genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu, bunun toplumsal kalkınma için büyük avantaj olduğuna işaret eden Erdoğan, ancak kendi gelenekleriyle, kendi örf ve ananeleriyle bağını koparan milletlerin toplumsal kalkınmalarının günün birinde kaçınılmaz olarak sekteye uğrayacağını kaydetti. Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olamayacağına vurgu yapan Başbakan Erdoğan, genç nüfus kadar yaşlıları da toplumsal kalkınma yarışında önemli bir avantaj olarak gördüklerinin altını çizdi. Bilgi ve tecrübeleriyle yol gösteren yaşlıların ülke için kıymeti ölçülemeyecek zenginlik olduğunu ifade eden Erdoğan, "Geçmişteki insani sıcaklığın bugünlere aktarılmasında büyüklerimizin rehberliğine çok ihtiyacımız var. Aile ocağından mahalle kültürüne, hemşehrilikten vatandaş olmaya uzanan çizgide toplumsal hayatımızın her evresinde bizi birbirimize daha sıkı bağlayacak değerlere ihtiyacımız var. Büyüklerimiz engin tecrübeleriyle toplumumuzun akil zümresini teşkil ediyor, sağduyusunu temsil ediyor. Bunu çok iyi anlamalıyız. Eğer kendimizden önceki nesillerin tecrübelerinden yararlanamazsak, büyüklerimizi başımızın tacı gibi göremezsek yolumuzu kaybetmemiz kaçınılmazdır" mesajını verdi.

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, TÜRYAK Başkanı Mete Bora tarafından yaşlılık konusunda gösterdikleri özel ilgi nedeniyle plaket sunuldu. Gecede 'Şu Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman, işadamı İshak Alaton, eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, TEMA yöneticisi Nihat Gökyiğit, Türkiye Gazetesi yazarı Yılmaz Öztuna ve sanatçı Suna Pekuysal 'Örnek Kıdemli Vatandaş' ödülüne layık görüldü. Suna Pekuysal adına ödülü alan Emel Danış, sanatçının ÇAPA Tıp Hastanesi'nde tedavi gördüğünü ve durumunun ağır olduğunu söyledi. Pekuysal'ın mesajını ileten Danış, "Kendisi 250 oyunda oynadığını, 100 sinema filmi çektiğini, sanatçının emeklisinin olmayacağını ve sahnede ölmek istediğini söyledi" dedi. Başbakan Erdoğan, ödül alanlara plaketini verdikten sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte protokoldeki yerini aldı. Erdoğan, sahneden inerken eşi Emine Erdoğan'a yardım ederek, kolundan tuttu.

Emektar sanatçı Kadri Şarman yönetimindeki Türk Sanat Müziği korosunun konserini dinleyen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra emektar sanatçılar Mustafa Sağyaşar, Necdet Tokatlıoğlu, Belkıs Özener, Prof. Dr. Ruhi Ayangil, Ali Şenozan, Metin Güyer, Güler Tacer, İclal Eroğlu, Suna Batıgün Konakçı, Kadri Şarman, Selçuk Aygan, Bilge Pakalınlar, Kutlu Payaslı ve Ela Altın'a sanata yaptıkları katkılarından dolayı plaket takdim etti. Başbakan Erdoğan, daha sonra Türk Sanat Musikisi'nin duayen sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşarak, 'Nasıl Geçti Habersiz' şarkısına eşlik etti. Emine Erdoğan, şarkıyı Ela Altın ile kolkola söylerken, Başbakan Erdoğan 'Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda' şarkısı çalınmaya başlandığında mikrofonu eline aldı. Başbakan Erdoğan, şarkıyı eşi Emine Erdoğan ile gözgöze söylerken, davetlilerden büyük alkış topladı. Erdoğan, daha sonra koroyu ve saz ekibinin yanına giderek, tebrik etti. Erdoğan, geceyi 'Duygularımı anlattım. Üstatlarımızla birlikte halkımızla bütünleştik. Allah bu birlikteliğimizi, sevgi bütünlüğümüzü daim etsin' sözleriyle tamamladı.

(DA-NÇ-Y)

Kaynak: İHA