Başbakan Erdoğan: "Terör örgütü ile ilgili haberler İtalyan kamuoyuna taraflı ve eksik yansıyor"

Başbakan Erdoğan: "Terör örgütü ile ilgili haberler İtalyan kamuoyuna taraflı ve eksik yansıyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan basınında Türkiye'nin tam olarak anlaşılmadığını ve kamuoyunda yer alan haberlerin önyargılı olunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan basınında Türkiye'nin tam olarak anlaşılmadığını ve kamuoyunda yer alan haberlerin önyargılı olunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türk-İtalyan Dostluk Birliği tarafından Çırağan Sarayı'nda düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Yemekte İtalyan medya temsilcilerine seslenen Başbakan Erdoğan, "İtalyan kamuoyunda Türkiye ile ilgili önyargılı olunduğu görülüyor. Bunu dostlar toplantısında ifade ediyorum, sizlerin arasında bunu ifade ediyorum. İtalya kamuoyunda bilgi eksikliği ve algılama açığı bulunmaktadır. Örneğin Irak'ın kuzeyindeki gelişmeler ve terörle ilgili olaylar taraflı ve eksik yansıyor. Binlerce sivil ve asker vatandaşlarımızı ölümüne yol açan terör örgütü, basında yer alan haberlerde; ayrılıkçı, asi ve kürt gerillalar şeklinde ifade edilmektedir." şeklinde konuştu.

Küresel terörle mücadelenin küresel dayanışmayla mümkün olabileceğine vurgu yapan Erdoğan, "Örgütle ilgili şunu söylemek istiyorum; PKK, Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütü ilan edilmesine rağmen parlementoda konuşturulmalarını anlamıyorum. Benim partimde 70'i aşkın kürt orjinli vekilim var bakanlarım da var. Bunu şunun için söylüyorum. Bizim temelimizde ayrımcılık yoktur. Biz bölgesel, etnik ve dinsel milliyetçiliğe karşıyız." ifadelerini kullandı.

"MAÇ ESNASINDA KURALLAR KONMAZ BU DURUM GÜVENİ YOK EDER"

Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB müzakerelerinde önüne çıkartılan zorluklara rağmen yolunda devam etmeye kararlı olrduğunu söyledi.

Başbakan, sözlerine şöyle devam etti; "Avrupa Birliği medeniyetler ittifakının adresi omalı bu olmazsa medeniyetler çatışması doğar. AB geleneklerin ve kültürlerin kaynaştığı bir yaşama projesi olmalıdır. AB ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005 tarihi dönüm noktası olmuştur. Türkiye'nin Avrupa yolculuğunun Türk halkının akılcı bir seçimi olduğunu söylemeliyim. Biz bu yolculukta zorluklara rağmen devam etmek konusunda kararlıyız."

Türkiye'nin AB konusunda hevesinin kırılmaya çalışıldığını ve söz verilen taahütlerin yerine getirilmediğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Maç esnasında kurallar konmaz, bu durum siyasetçilerin güvenini yok eder. 17 Aralık 2006'da yapılan ankette AB'ne inanan vatandaşlarımızın oranı yüzde 75'ken bugün yüzde 50'dir. Sizi AB'ye alırlar mı? Sorusuna evet diyerek cevap verenlerin sayısı ise yüzde 35'e düşmüştür. AB'nin vizyonunu küçültecek davranışlar doğru değildir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin AB'ye Kopenhag Kriterleri ile değil Ankara Kriterleri ile hazırlandığını belirten Başbakan Erdoğan, "2007'den 2013 yılına kadar tüm kurumlarımzda yerine getirilecek çalışmaları içeren bir belge hazırladık. Bizim çalışmalarımızı hazmedemeyenler olacaktır. Türkiye'de kişi başına gelir 2013'te 10 bin doları aşacaktır. Yere sağlam basıyoruz. Dün, doğrudan küresel sermaye 1 milyar dolardı, bugün 20 milyar doları aşmıştır." dedi.

İtalyan işadamları ile Türk işadamları arasında yürütülen iş ve kültür ilişkisinin oldukça olumlu gelişmelerin yolunu açtığına kaydeden Başbakan Erdoğan, "Dostane ilişkiler iki toplumun giderek artan ticari ve siyasi ilişkisini de arttırmıştır. İlişkilerimiz sağlam temeller üzerinde gelişiyor. İkili ilişkilerimiz bir bütün olarak bakıldığında gelecek için önemli bir yol gösteriyor. Türkiye'de 580 italyan firması faaliyettedir." şeklinde konuştu.

Savunma sanayii konusunda da ortak çalışmaların yürütüldüğünü belirten Başbakan Erdoğan, Atak helikopter projesinin bunun en güzel örneği olduğunu söyledi.

İtalya ile enerji alanında da önemli atılımlara imza atılacağına değinen Başbakan Erdoğan, "Enerji alanında yürütülen faaliyetlerde oldukça staratejiktir. Yunanistan'la oluşturulan hat İtalya'ya doğru doğalgaz olarak gidecektir. Ortak işbirliği projelerine destek vermeye hazırız." dedi.

"TÜRK-İTALYAN ÜNİVERSİTESİ'NİN KURULMASI İÇİN ÇALIŞMALARI HIZLANDIRACAĞIZ"

Kültür ve eğitim alanında da işbirliği yapıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'la yakın zamanda bir görüşme yaptıklarını ve İtalyan-Türk Üniversitesi'nin bir an önce kurulması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ülkelerimiz arasında beşeri ve kültürel alanlarda işbirliği yapılması da gurur vericidir. YÖK Başkanı ziyaretime geldiğinde Türk-İtalyan Üniversitesi'ni gündeme getirdi ve süratle bunların kurulması için çalışacağımızı söyledim ve Türk-Alman Üniversitesi için de aynı gayreti göstereceğiz." dedi.

Yemek öncesi kısa bir konuşma yapan Türk İtalyan Dostluk Derneği Başkanı Giorgio Zappa da, Türkiye'nin İtalya kamuoyu tarafından iyi anlaşılabilmesi için ellerinde geleni yapacaklarını ve yalnızca ekonomik değil kültürel alanda da işbirliğini geliştirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Davete, ayrıca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı.

Kaynak: CHA