Başbakan Erdoğan: "Sınır Ötesi Operasyon Konuşulmaz"

Başbakan Erdoğan: "Sınır Ötesi Operasyon Konuşulmaz"

Başbakan Erdoğan, Sınır Ötesi Bir Operasyonun Yapılıp Yapılmayacağının Konuşulmaması Gerektiğini Söyledi. Erdoğan, "Burada Sınır Ötesi Operasyon Yapacağız, Yapmayacağız, Bunların Her İkisi de Açıklanmaz, Konuşulmaz. Yapılması Gerekiyorsa Yapılır, Ne Zaman Yapılır? Bunu İlgili, Yetkili Olan Arkadaşlarımız Takip Ederler. İş Tavına Geldiği Anda da Kararı Verilir, Adımı Atılır" Diye Konuştu.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi operasyonla ilgili, "Burada sınır ötesi operasyon yapacağız, yapmayacağız, bunların her ikisi de açıklanmaz, konuşulmaz" dedi.

NTV'de katıldığı canlı yayında Murat Akgün'ün gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, sınır ötesi bir operasyonun, askeri ve siyasi olmak üzere iki boyutu olduğunu belirtti. Erdoğan, konuyla ilgili çeşitli çalışmaların sürdüğünü ve zamanı gelince gerekli adımların atılacağını kaydetti. Erdoğan, "Dışişlerimiz, aynı şekilde askeri yetkililerimiz, bu görüşmeleri yapmak suretiyle her an zaten terörle adeta iç içe yaşanıyor. Terörle Mücadele Yüksek Kurulumuz aynı şekilde bu toplantılarını yapmaya devam ediyorlar. Burada sınır ötesi operasyon yapacağız, yapmayacağız, bunların her ikisi de açıklanmaz, konuşulmaz. Yapılması gerekiyorsa yapılır, ne zaman yapılır? Bunu ilgili, yetkili olan arkadaşlarımız takip ederler. İş tavına geldiği anda da kararı verilir adımı atılır" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Terörle mücadelenin uluslararası ortak bir müzakere gerektirdiğini bildirdi. Amerika, Irak ve Türkiye arasında üçlü bir ittifak adımı atıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki beklentilerinin karşı tarafa iletildiği ve bunların makul karşılandığını söyledi.

Konuyla ilgili bir süreç başlattıklarını fakat bu sürecin geldiği aşamayı açıklamanın doğru olmayacağını ifade eden Erdoğan, "Tek hedefimiz, tek amacımız, gerek askerimiz, gerekse biz, gerek polisimiz, hep birlikte, terörle mücadelede sonuna kadar bunu sürdürmek ve buradan o arzulanan, beklenen sonucu almaktır" dedi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim terörle ilgili beklentimiz belli, beklentimiz nedir? Ülkemizde bir defa bu bölücü terör örgütünün hala devam etmekte olan ve halkımızı rahatsız eden bu faaliyetlerinin son bulmasıdır, minimize olmasıdır. Bu konuya yönelik olarak da bizim tabi Amerika ve Irak'tan beklentimiz var. Nedir o? Kuzey Irak'taki bunların konuşlanmasını, bunların kamplarını bir defa dağıtmasıdır, yok etmesidir. Bunları ya teslim eder ya farklı yerlere gönderir."

Sınır ötesi operasyon için Genelkurmay'dan kendilerine bir talep gelmediğini yineleyen Erdoğan, talebin gelmesi halinde bunun değerlendirmesini yapacaklarını belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı ile olası bir operasyonun değerlendirildiğini söyleyen Erdoğan, "Biz kendileriyle bu konuda görüşüyoruz ve bu konuda düşünceniz nedir diye bunları hep sorarız, bilgileri de alırız. Bunları aramızda zaten müzakere ediyoruz. Bizim bir defa her MGK toplantımızın sonunda açıklanan basın bildirisinde terörle ilgili mücadeleyi duyarsınız. Niye, çünkü terör bizim değişmez müzakere maddemiz. Sürekli onu görüşürüz ve burada da bunu detay görüşürüz" diye konuştu.

Erdoğan, Amerika'nın "tek taraflı operasyonu doğru bulmuyoruz" şeklinde bir açıklaması olduğunun söylenmesi üzerine, bu ifadenin, "tek taraflı değil, bu operasyonu beraber yaparız veya yapmalıyız" anlamına da gelebileceğini söyledi.

Son günlerde katıldığı bazı şehit cenazelerine de değinen Erdoğan, "Biz gittiğimiz bazı yerlerde çirkinlikler görüyoruz" dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Yani bir şehidimizin cenazesine gidiyorsunuz, şehidimizin cenazesinde bakıyorsunuz birileri bunu hemen siyasi istismar vasıtası yapıyor. Hemen buradan kendine rant elde etmeye çalışıyor. Şehit üzerinden rant elde edilmez. Bu bir dafa cenazenin edebine, adabına da terstir, şehide de hakarettir, saygısızlıktır. Ama bunları da yaşamak, görmek, beni Başbakan olarak, bir vatandaş olarak da üzmektedir." (ANKA)