Başbakan Erdoğan Putin'le Telefonda Görüştü

Başbakan Erdoğan Putin'le Telefonda Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak yeni yılını kutladı.

Başbakan Erdoğan Putin'le Telefonda Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak yeni yılını kutladı. Telefon görüşmesinde iki lider, ekonomik ve ticari ilişkileri, özellikle enerji alanındaki işbirliğini, gelecek dönemde daha da zenginleştirme kararlılıklarını yineledi.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'i arayarak, eşinin ve Rus halkını yeni yılını kutladı. Putin de Erdoğan ailesinin ve Türk halkının yeni yılını kutlayarak iyi dileklerini iletti. İki liderin görüşmesinde ağırlıklı olarak iki ülke ilişkileri ele alınırken Putin, Başbakan Erdoğan ile diyaloğa verdiği önemin altını çizdi.

Putin ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi diyalog başta olmak üzere bütün alanlarda ve özellikle de ekonomide yüksek bir gelişme gösterdiğini kaydetti. Görüşmede iki lider de ekonomik ve ticari ilişkileri, özellikle enerji alanındaki işbirliğini gelecek dönemde daha da zenginleştirme kararlılıklarını beyan etti.

Başbakan Erdoğan ayrıca 2 Aralık'ta yapılan Duma seçimlerindeki başarısından dolayı Putin'i kutladı. Erdoğan, Mart 2008'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin Rusya Federasyonuna hayırlı olmasını diledi. Putin de Erdoğan'a teşekkür etti.

İki lider görüşmede ayrıca, Başkanlık seçimlerinden sonra karşılıklı üst

düzey ziyaretleri sürdürmeyi arzu ettiklerini de belirtti. (ANKA)

(İG/ZG)