Başbakan Erdoğan Parti Grubu Konuşması

Başbakan Erdoğan Parti Grubu Konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan parti grubunda konuştu.

Başbakan Erdoğan Parti Grubu Konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM'deki AK Parti grup toplantısında konuştu. Gündeme ilişken konulara değinen Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da iş birlikçilikle suçladı. Levent Kırca'nın Londra'da yapmış olduğu konuşmaya da değinen Erdoğan, bunun hesabının sorulacağını belirtti.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Konuşmamın hemen başında, dün açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Sınavda dereceye giren gençlerimizi tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.

Akdeniz Oyunları'na tarihi nitelikte bir başarıya imza atan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Türkiye bu oyunlarda 47 altın, 43 gümüş, 36 bronz toplamda 126 madalya almak suretiyle İtalya'dan sonra en fazla madalya kazanan ülke oldu. Türkiye daha önce bu oyunlarda en fazla 76 madalya kazanabilmiştiAkdeniz oyunlarında madalya alan sporcularımız yürekten kutluyorum. Başta Genlik ve Spor Bakanımız olmak üzere tüm çalışma arkadaşları da kutluyorum.

35. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

Yıllardır demokrasiye müdahale için bir gerekçe olarak kullanılan 35. maddeyi artık değiştiriyoruz. TSK İç hİzmet Kanunu'nun 35. maddesi; 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat müdahaleleri ve daha sonra tertiplenen müdahale girişimleri için bir gerekçe olarak öne sürülmüştü. Şimdi biz ddemokrasimiz üzerindeki bu gölgeyi kaldırıyoruz. Maddede yapacağımız değişiklikle TSK ve askerlik yeniden tanımlanıyor. Durumdan vazife çıkarılmasının önüne geçiyoruz.

Yine bu değişiklikle TSK mensuplarının siyasi faaliyette bulunmayacağını kanunda belirtiyoruz. Bu çok önemli düzenlemenin de ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum.

BİZE MAKARNACI DİYENLERE KULAK ASMAYIN

Ramazan ayı da paylaşma ve dayanışma içinde geçireceğiz. Ocağında aş kaynamayan ailelere elimizi uzatacağız. Çocuklara çok daha fazla şefkat göstereceğiz. En yakınımızdan başlayarak en uzak diyarlara kadar yüreğimizi açacağız. Değerli kardeşlerim, zekat, sadaka kavramları sadece dizi kavramlar değil. Bizi biz yapan kavramlardır. Birileri bunu anlamayabilir. Bizim hükümet olarak sosyal yardımlar konusundaki hassasiyetimizi farklı noktalara çekenler olabilir. Bizleri makarnacı kömürcü diyenler de olabilir. Bunlara kulak asmayacaksınız. Allah'a havale edin. Benim ihtiyaç sahibi kardeşimi oy satan insan olarak lanse edenler vicdansızdır. Bunlar millet karşısında her zaman kaybetmiştir ve kaybetmeye de mahkumdur. bu zamana kadar yaptığımız sosyal yardımları bundan sonra da aynen devam ettireceğiz.

BİR GECEDE ÇÖZÜM İMKANSIZDIR

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Akil İnsanlar Heyetiyle bir araya geldik. Sunumlarını yaptılar. Gözlemlerini, önerilerini bizlere sundular. Bu vazifeyi baskılara rağmen yerine getiren heyet mensuplarına teşekkür ediyorum. Çok güzel bir vazife yaptılar. Ortaya çıkan raporları büyük bir hassasiyetle inceleyeceğiz. Değerli kardeşlerim çözüm süreci, adı üzerinde bir süreçtir. AK Parti'nin kurulmasıyla başlamış uzun bir süreçtir. Uzun yıllara dayanan meselelerin bir gecede çözümü imkansızdır. Bizler kardeşliğimizin önündeki engelleri kaldırmak için uğraşıyoruz. Hep söyledim, keşke bir gece içinde bütün sorunları kesip atabilsek. Ama bu mümkün değil. Ortak bir akıl üzerinden geleceği inşaa etmek zorundayız. Tarihin hiçbir döeninde vatanımız ve bayrağımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık, bundan sonrada kaçınmayız. Biz Afyonkarahisar'dan yola çıkarken, tek devlet, tek bayrak, tek millet dedik. Tek din demedik. Biz de tek dincilik anlayışı yoktur. Farklı dinlere mensup insanları yönetmek bizim en başarılı yönümüzdür. Ama bu kouda bize iftira atanlar çok oldu.

YÜZDE 1002E HİZMET VERDİK

Yola çıkarken bir şey daha söyledik. Etnik milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bölgesel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bizim için Kürt, Türk, Boşnak hepsi ir. Hepsi bizim kardeşimizdir. Birini bir kenara koy, birini bir kenara koy bizim kitabımızda böyle bir şey yoktur. Öyle bir anlayışın temsilcisi olsaydık bu ülkede 78 vilayetten milletvekili çıkarabilirmiydik. Biz tüm halkımıza hitap eden bir partiyiz. Yüzde 50 ile iktidara geldik ama yüzde 100'e hizmet verdik.

Bölgesel milliyetçilik de bizde yok. Belli bir bölgenin partisi değiliz. Doğu ile Batı arasındaki makas kapanmaya başladı. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Geldiğimizde 26 vilayette havaalAnı varken, şimdi 50 vilayette havaalanı var. Bu neyi gösteriyor. Bu iktidar bu milletin hizmetkarıdır. Türkiye'nin genelinde modern ülke seviyesini yakalayacağız.

Biz baraj yapmak için uğraşırken, BDP barajlara engel olmak istiyor. Bunun altında farklı nedenler arıyor. Biz 1 gram suyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Öyle günler gelecekki 7 kez suyu deri dönüşümle kullanmak zorunda kalacağız. Biz bunun uğraşını veriyoruz.

Biz sonuna kadar şiddetsiz bir ortamda çözümün içinde olacağız. Son dönemlerde esrar ve hint keneviri olayları arttı. Bizler buna engel olmak istedik. Taviz vermemiz mümkün değil. Bu birilerini rahatsız etti. Burdan rant sağlayanlar siyasetin içinde. Bunların hepsini ifşaa edeceğiz. Biz onları görmezsek suçlu oluruz. Lice olayı sıradan bir olay değildir. Lice olayının dayandığı olay esrar olayıdır, hint keneviri olayıdır. Karakol, kalekol olayı değilidir. Ülkemizin güvenliği için karakolları yapmak zorundayız. bunun için bazı partilerden izin almamız gerekmiyor. Milletimizin huzuru için bunu yapmak zorundayız. Gönül arzu ederki bunlara hiç ihtiyaç olmasın.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Aylar önce çözüm süreci için atılan adımlarla Türkiye'de büyük bir umut atmosferi oluştu. İnsanlar çıkamadıkları yaylalara çıktılar. Cudi'ye pikniğe gittiler. Bölgede çözümün adı dahi yetti. Ticaret canladı. İşverenler bölgeye ziyretler düzenlemeye başladı. Bu atmosferi bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Terör benim Kürt kardeşime acı ve hüzünden başka bir şey vermedi. Kürt kardeşimi bu acıdan kurtarmak zorundayız.

Sürecin zor olduğunu, hassas olduğunu defalarca dile getirdik. Sürecin sabote edileceğini defalarca söyledik. Biz bu sürece yüreğimizi ve canımızı koyduk. Hiçbir sabotaj bizi bu kutlu yoldan alıkoyamaz. Türkiye'nin geleceği bu çözümde. Millet artık çatışma değil huzur istiyor. Bu huzuru bozmak isteyenler millete ihanet eder. Taviz vermeyeceğiz, ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz, şehitlerin aziz hatıralarını çiğnetmeyiz. Mutlu sona ulaşmak için canla başla çalışmak zorundayız. Bu süreci baltalayan hangi parti olursa olsun, bunun hesabını veremez. Bu süreçte herkes sorumlu davranmalıdır. Çözüöm sürecindeyiz diye illegal gösterileri gözmezden mi geleceğiz. Molotof atanları görmezden mi geleceğiz. Kimse kusura bakmasın. Lice'deki gösterilerin nasıl bir oyuna çevrilmek istendiğini hepimiz gördük. Karakol ya da kalekol sadece bir ihtiyaçtır. karakol vatandaşı tetkik etmek için eğil, vatandaşı korumak için inşaa edilir. Karakollar savunma yerleridir. Bu akarakollara kalekollara alerji neden kaynaklanıyor? İşin içinde başka şeyler var.

10 YILDA NEREDEN NEREYE GELDİĞİMİZ ORTADA

Mayıs ayı ülkemizde ciddi bir sıçramanın olduğu dönemdir. Yapılanları gördünüz. Mesel ağaç meselesimiydi. Son 10 yılda nereden nereye geldiğimiz ortada. Artık aydınlığın egemen olduğu bir ülke düzeyine geldik. İnsanımızın refah düzeyine baktığımızda farklı bir konuma gelen bir Türkiye var. Bizim bir yerlere gelmemiz birilerini rahatsız etti. CHP gerçek yüzünü ortaya çıkardı. 3.Havalimanının durdurulması için Danıştay'a başvuracak. İşte CHP budur. Havalimanını yapacağız. Bunu engellemeye güçleri yetmeyecek.

İŞ BİRLİKÇİ KILIÇDAROĞLU

İstanbul'da başlayıp Tüm Türkiye'ye yayılan vandallığı milletçe seyrettik. Kabataş'ta bir kardeşimiz saldırıya uğruyor. CHP Genel Başkanı çıkıp bunu inkar ediyor. "İnanın, 1940'ların, 1950'lerin CHP'si zulümde ve çirkinlikte bugünkü CHP'nin yanında artık masum kalıyor. Zira, bugün CHP'nin başında bir işbirlikçi var. Bugün CHP'nin başında celladına yaranmak isteyen, celladına yaranmak için zencilikten beyazlığa geçebilmek için her çirkinliği, meşru, mübah gören bir genel başkan var. Kıyafeti, inancı, siyasi tercihleri her ne olursa olsun, bir kadına, yanında 6 aylık bebeği ile dolaşan bir kadına yapılan bu insanlık dışı saldırıyı görmezden gelen, bunu hafife alan, bunu yalan olarak nitelendiren bir genel başkan, CHP'nin de siyasetin de yüz karasıdır CHP'nin kadın vekillerinden de ses yok. Ben onlardan bu kadarı da olmaz diye insani bir tepki beklerdim. Siz merakı etmeyin Kabataş'taki canileri bulup yargı önüne çıkaracağız."

LEVENT KIRCA'YA SERT YANIT

Birisi çıkmış Londra'da İstanbul'un kurtarıldığından bahsediyor. Bunu diyen sözde sanatçı. Onun için de hukuki adımları atacağız. Almış eline megafonu sanatını yapıyor. Bunun hesabını vermek zorunda. Millet iradesi ucuz değil. Bu ülkede siyaset yapmak isteyenler partilerini kurup milletin huzuruna çıkarlar.

Geçlerimize geleneklerimizi öğretemedik. Bu konuda bizimde hatamız var. Geleneğini öğrenmeyenin geleceği yoktur. Biz milletin değerlerine sahip çıkarak bu yerlere geldik.

Gezi olaylarının araştırılması amacıyla bir komisyon kurulması teklifini verdik.