Başbakan Erdoğan Pakistan Başbakanı Soomro'ya Başsağlığı Diledi

Başbakan Erdoğan Pakistan Başbakanı Soomro'ya Başsağlığı Diledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu ve saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, Pakistan Başbakanı Muhammedmian Soomro'ya, Benazir Butto'nun ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı gönderdiği bildirildi.Türkiye'nin, Pakist...

Başbakan Erdoğan Pakistan Başbakanı Soomro'ya Başsağlığı Diledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu ve saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, Pakistan Başbakanı Muhammedmian Soomro'ya, Benazir Butto'nun ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı gönderdiği bildirildi.

Türkiye'nin, Pakistan'ın demokratikleşme sürecinde ve terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu kaydeden Erdoğan, Pakistan halkının, söz konusu olayı metanetle karşılayıp, teröristlerin hain amaçlarına ulaşmalarının önüne set çekeceğine yürekten inandığı ifade etti.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Eski Pakistan Başbakanı ve Pakistan Halk Partisi lideri Bayan Benazir Butto'nun bugün uğradığı hain bir saldırı sonucu, onlarca Pakistan vatandaşıyla beraber hayatını kaybettiğini büyük üzüntüyle öğrendim. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum.

60 yıllık siyasi tarihinin sıkıntılı ancak geleceğe yönelik ümit verici dönemlerinden birinden geçmekte olan Pakistan'da, Hükümetinizin bir yandan demokratikleşme sürecini işletirken, diğer yandan, terörizm ve aşırılığa karşı vermekte olduğu kararlı mücadeleyi yakından takip ve takdir ediyoruz. Bu bağlamda, Türkiye'nin, kardeş Pakistan'ın demokratikleşme sürecinde ve terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

Pakistan'a döndüğü ilk gün de ciddi bir terör saldırısına maruz kalan Sayın Butto, getirebileceği tüm risklerin bilincinde olarak, Pakistan'ın demokratikleşme ve refahı yolunda özveriyle çalışmış, kendi yaşamından üstün tutmuştur. Pakistan halkının da, aynı bilinç içerisinde, olayı metanetle karşılayıp, teröristlerin hain amaçlarına ulaşmalarının önüne set çekeceğine yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle, başta merhum Bayan Butto olmak üzere, son hunhar terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, şahsınıza, Pakistan halkına ve Butto ailesi ile ölenlerin acılı ailelerine şahsım ve milletim adına başsağlığı dilerim."

Açıklamada ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i de telefonla arayarak terör saldırısına ilişkin taziyelerini bildirdiği ve Benazir Butto'nun eşi Asif Ali Zardari'ye de bir başsağlığı telgrafı gönderdiği belirtildi. (ANKA)

(HM/GB)

Kaynak: ANKA