Başbakan Erdoğan: "Muhalefet Bizi Muhatap Alsın"

Başbakan Erdoğan: "Muhalefet Bizi Muhatap Alsın"

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu harekatın arkasında hükümetimizin verdiği yetki vardır.

Başbakan Erdoğan:

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu harekatın arkasında hükümetimizin verdiği yetki vardır. Siyasi sorumluluğu da bize aittir. Muhalefet, eleştirilerinde bizi muhatap almak durumundadır" dedi.

Başbakan Erdoğan, AKP İzmir Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, sınır ötesi kara harekatının çok zor doğa koşullarına rağmen yapıldığını söyledi. Terörle mücadelenin çok boyutlu olduğunu ifade eden Erdoğan, terörü sadece sınır ötesi harekatla sona erdirmenin mümkün olmadığını belirtti.


Erdoğan, şöyle konuştu:


"Askerimizin üzerinden, ordumuzun üzerinden siyaset yapmak gayretine girmek isteyenler var ya, onlara sesleniyorum. Sizin aklınız Allah aşkına muhalefete geçince mi yerini buldu? Bugüne kadar neredeydiniz? Türkiye'de terör 30 yıldır sürekli büyüyerek gelişti. Ondan sonra bir inişe geçti. Siz de iktidar oldunuz bu ülkede. O zaman neden Kandil'e gidip bu işi bitirmediniz? Yoksa aradınız da haritada Kandil'in yerini mi bulamadınız? Yoksa bizden habersiz gittiniz de 1995'lerde, 2000'lerde Kandil'de terörist mi yoktu? Bu ucuz polemikleri bırakın. Sınır ötesi harekatla terör örgütünün kökü kazınacak olsa, bugüne kadar Türkiye her türlüsünü yaptı. Onlarca defa bu tür harekat yapıldı."


AKP iktidarının herhangi bir ülkenin emriyle hareket eden bir iktidar olmadığını dile getiren Erdoğan, "Hangi ülke olursa olsun, biz istişaremizi yaparız, ilgili kurum ve kuruluşlarla yaparız. Gerekirse siyasi partilerle de bunu yaparız ve ondan sonra da kararımızı verir yola devam ederiz" diye konuştu.


Erdoğan, "Eğer Genelkurmay Başkanımız 'üniformamı çıkarırım' diyorsa, eğer Başbakan 'siyasi elbiseyi çıkarırım' diyorsa ya delil gösterirsiniz iftiranızı ispatlarsınız, ya da susarsınız. Susmazsanız vakti gelir millet sandıkta sizi susturur" dedi.


Başbakan Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına yönelik yürütülen sınır ötesi kara harekatının Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte uyumlu şekilde yürütüldüğünü kaydetti.


Erdoğan, şunları söyledi:


"Bunlar zerre kadar kendi ülkelerinin, ne hükümetine, ne Genelkurmayına saygı duymuyorlar. Ne diyorlar? 'Efendim ABD çekil dedi, onun için çekildiler'. Yok 'şu çekil dedi, onun için çekilindi'. Daha ilk gün itibariyle bunların teknik detaylarına girecek değilim. Onu Genelkurmay Başkanım açıkladı. Her şeyi biz Genelkurmayımızla uyumlu bir şekilde yürüttük ve bilgilendirme yapılması gereken yerler, 5 Kasım sürecidir, bu konuştuğumuz çerçeve içerisinde bizler Irak Cumhurbaşkanına, Başbakanına gerekli bilgiyi verdik ki, herhangi bir sivil önümüze çıkmasın."


Harekatın siyasi sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu söyleyen Erdoğan, "Sorumlulukla bağdaşmayan haksız, insafsız ve ölçüsüz söylemler, tartışmayı arzu etmediğimiz noktaya getirdi. Milletimiz için şeref ve namus en başta gelen değerlerdir. İnsan, onuru için yaşar. Özellikle askerlik, şeref ve namusla yeminle başlayan kutsal bir görevdir, biz bunu böyle biliyoruz. İftirayla siyaset olunmaz" diye konuştu. (ANKA)


(İG/ÇAĞ)

Kaynak: ANKA