Başbakan Erdoğan Muğla'da

Başbakan Erdoğan Muğla'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (3)
"Siz uçak yaptınız da başörtüsüne mi takıldı, insansız hava aracını uçurdunuz da başörtüsü mü düşürdü. Yüksek hızlı trenleri bu ülkede hakikaten d...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Siz uçak yaptınız da başörtüsüne mi takıldı, insansız hava aracını uçurdunuz da başörtüsü mü düşürdü. Yüksek hızlı trenleri bu ülkede hakikaten devreye soktunuz da başörtüsü mü o hızlı trenleri raydan çıkardı. Neler yaptılar neler. Başı açığıyla, başı örtülüsüyle sizler benim milletimsiniz, kardeşlerimsiniz, bize düşen hepinize ayrım yapmaksızın hizmet yapmaktır. Gücümüz buradan geliyor, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, daha güçlü olacağız" dedi. 

Muğla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap eden Erdoğan, Türkiye'nin şu anda dünyanın 17. büyük, Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin durup dururken bugünlere gelmediğini, iktidarda bulundukları sürede çok çalıştıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde 9 şehirde doğalgaz olduğunu, bugün ise 72 vilayette doğalgazın kullanıldığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, kadınların yıllardır kömürün çilesini çektiğini belirterek, "Analarımız ne çile çekti. Biz erkekler kömürlükten alıp da yukarılara çıkarmazdık, analarımız çıkarırdı. Ama şimdi evinde oturuyorsun, düğmeye basıyorsun. Sadece bir oda ısınmıyor üstelik, bütün daire ısınıyor. Buna layık değil miydi? Batılı layıktı da benim ülkemin insanı, kadını buna layık değil miydi? Bunu biz başardık. İnşallah 9 vilayetimizi de halledeceğiz ve 81 ilde inşallah her ev doğalgazla ısınır hale gelecek. Modern ülke, modern devlet bu. Yoksa lafla  olmuyor bu iş" diye konuştu.

-"Ben dertli babayım"

"Biz hiç kimsenin bir diğerine baskı yapmasına tahammül göstermeyiz" diyen Başbakan Erdoğan, demokraside böyle bir durumun asla olmayacağına dikkati çekti.

  Erdoğan, kimsenin bir başkasına boyun eğdirmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Birbirinin yaşam tarzına kimsenin karışmasına müdahale ederiz, müsamaha göstermeyiz. Herkes istediği gibi giyinir, istediği gibi yaşar. Neler yaptılar? Üniversitelerimize kızlarımızı sokmadılar. Başı örtülü diye sokmadılar. Noldu? Şimdi başı örtülü kızlarımız üniversiteye gidiyor, noldu Türkiye bölündü mü, parçalandı mı? Kamuda çalışamaz dediler. Noldu? Çalışmaya başladı. Parçalandı mı Türkiye, yıkıldık mı, bittik mi, battık mı, huzur geldi mi? Şimdi el ele, kardeşçe çalışmaların hepsi devam ediyor. Hiç olmazsa aldığı ilmin gereğini yapıyor. Rahatlama bu." 

Katsayı ile üniversiteye girilemediğine dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben dertli babayım. Benim çocuklarım da katsayı engeline takıldılar, başörtü engeline takıldılar Türkiye'de. Düşünebiliyor musunuz, kızlarım burada üniversite okuyamadı, onun için yurt dışına gönderdik. Yurt dışında okudular, dünyanın en öndeki üniversitelerinde okuma imkanını, şansını buldular. Kimse onlara 'Sen başörtülüsün, çık dışarı' demedi. Noldu?

Siz uçak yaptınız da başörtüsüne mi takıldı, insansız hava aracını uçurdunuz da başörtüsü mü düşürdü. Yüksek hızlı trenleri bu ülkede hakikaten devreye soktunuz da başörtüsü mü o hızlı trenleri raydan çıkardı. Neler yaptılar neler. Başı açığıyla başı örtülüsüyle sizler benim milletimsiniz, kardeşlerimsiniz, bize düşen hepinize ayrım yapmaksızın hizmet yapmaktır. Gücümüz buradan geliyor, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, daha güçlü olacağız. Herkesin birbirine saygı duyduğu bir Türkiye, birbirinin özgürlüğüne riayet ettiği bir Türkiye, birbirinin değerlerine hoşgörüyle baktığı bir Türkiye. İşte böyle bir iklimi inşa ettik. Milli iradeye sahip çıktıkç, milli iradeyle geleceğe yürüdükçe inanın Türkiye daha çok daha çabuk güçlenecek."

Meclis ve siyaset dışı çözüm arayanlara hep birlikte karşı duracaklarına işaret eden Erdoğan, "Şunu unutmayın: Türkiye, milletin kendisinden başka çevrelerin, odakların istikamet çizmesine hep birlikte engel olacağız" dedi.

-Baki kalan bu kubbede, hoş bir sada bırakmak...

Başbakan Erdoğan, bütün fanilerin bir gün öleceğini, imamın, kişi cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili de olsa, çok zengin, trilyonlara, milyarlara sahip de olsa, "er kişi niyetine, hatun kişi niyetine" diyerek cenaze namazını kıldıracağını belirtti. 

Önemli olanın "Baki kalan bu kubbede, hoş bir sada" bırakmak olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri, olay budur. Onun için bu dünyada ne yapıyorsak onlar kalacak, hayır yaparsak hayır, şer yaparsak şer kalacak. Biz, hayır mücadelesindeyiz, şer değil. Onun için bu millete biz ne yapsak azdır, biz, ne inşa edersek bu topraklara azdır. Ne diyor şair; 'Sahipsiz olan vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır'. Biz, bu vatana hep birlikte sahip olacağız. Allah'ın izniyle bu ülke çok daha ilerilere inşallah gidecek."

Başbakan Erdoğan, iktidarda bulundukları 11 yıllık zamanda Muğla'ya toplamda 5.5 milyar liralık yatırım yapıldığını anlatarak, "Orman ve Su İşleri 1.7 milyar, Ulaştırma Haberleşme 942 milyon, Enerji ve Tabii Kaynaklar 800 milyon, Gıda Tarım 764 milyon, Eğitim 538 milyon, Adalet 140 milyon, TOKİ 133 milyon, Aile ve Sosyal Politikalar 130 milyon, KÖYDES 100 milyon, Sağlık Bakanlığı 90 milyon, Gençlik ve Spor 66 milyonluk yatırım yaptı" diye konuştu. 

-Çözüm Süreci

Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, 15 ay önce 2 Eylül 2012 tarihinde Köyceğizli Burak Erdi'nin Beytülşebap'ta şehit olmasının ardından Muğla'ya bir daha şehit cenazesi gelmediğini belirterek, şehit Erdi ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine de sabır ve başsağlığı diledi. 

Muğla'nın vatan savunmasında, Balkanlarda, Birinci Dünya Savaşı'nda, İstiklal Savaşı'nda, Kıbrıs Harekatı'nda ve terörle mücadelede birçok kahramanını şehit verdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"2 Eylül 2012'den beri Muğlalı, Köyceğizli Burak kahramanımızdan sonra terör nedeniyle hamdolsun hiçbir şehit vermedik, bir yılı aşkın zamandır Allah'a hamdolsun gençlerimizi, askerimizi, polisimizi, korucularımızı terör nedeniyle kaybetmedik. Birçok şehirlerimizde şehit anneleri, şehit babaları şimdi bize şunu söylüyor; 'keşke bu süreçten daha erken sonuç alınsaydı da bizim yavrumuz da bugün aramızda olsaydı'. Keşke bu süreçten daha erken sonuç alınsaydı da şehidimiz de bedenen aramızda olsaydı, keşke Muğla'nın, Türkiye'nin tüm kahramanları bugün aramızda olsaydı.

İşte 11 yıldır bu sonucu, neticeyi elde etmenin mücadelesini veriyoruz. 11 yıldır, gençlerimizin şehit olmadığı bir bahar iklimini oluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çok gencimizi yitirdik, ama hamdolsun gençlerimizi toprağa verdiğimiz acı törenlere artık şahit olmuyoruz."

Başbakan Erdoğan, birilerinin halen çözüm sürecinin karşısında dikildiğini, bunların hangi zihniyet olduğunu milletin çok iyi bildiğini belirterek, "Çok ananın ciğeri yandı, çok babanın yüreği yandı, ama artık Allah'a hamdolsun ocaklara ateş düşmüyor. Şimdi bugünleri yaşıyoruz, biz bu süreci muhafaza etmeliyiz, bu süreci muhafaza etmek için, bunu güçlendirmek için artık samimiyetle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'da düzenlediği toplu açılış törenini hatırlatarak, orada Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile 37 yıldır Türkiye'ye gelemeyen sanatçı Şivan Perver'i konuk ettiğini anlatan Erdoğan, "Bu kardeşiniz, Şivan Perver'i, şarkılarından, türkülerinden dolayı bu ülkeden kovulmuş bir Şivan'ı oraya getiriyorsa, İbrahim Tatlıses ile orada buluşturuyorsa derdimiz bu milletin 76 milyonu birbiriyle barışsın diye, kucaklaşsın diye bunu yapıyoruz. Çünkü bu kucaklaşmaya ihtiyacımız var, bundan kimlerin rahatsız olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bizi bölmek isteyenler rahatsız oluyor, bizi parçalamak isteyenler rahatsız oluyor. Biz, şimdi bu oyunu bozuyoruz, bunu hep beraber bozacağız. Muğla'dan çıkacak olan ses çok önemli, birliğimiz için, beraberliğimiz için bu çok önemli" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, anayasanın, yasaların dışına çıkmadan, meşruiyet içerisinde milletin değerlerini çiğnemeden ve çiğnetmeden yola devam edeceklerini söyledi. 

Bugün açılışı yapılan tüm yatırımların Muğla'ya hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, seçim kampanyası kapsamında Muğla'yı tekrar ziyaret edeceğini bildirdi. 

-Törenden notlar

Helikopterle Muğla Atatürk Stadyumuna iniş yapan Başbakan Erdoğan, buradan törenin düzenleneceği alana otobüsle geldi. Alana girişinin ardından eşi Emine Erdoğan ile vatandaşları selamlayan Erdoğan, konuşmasını kendisine verilen Muğlaspor atkısıyla yaptı. 

Törenin düzenleneceği Cumhuriyet Meydanı'na sabah erken saatlerde gelen vatandaşlar alana polisler tarafından aranarak alındı. Basın mensuplarının çantaları ve tüm cihazları da arandı.

Alanda yöresel şiveyle yazılan, "Muğla'daki yanlışı silivecez, AK Parti'li başkanı getirivecez gari" ve "Başbakanımız aldırıvecez gari Muğla'yı" şeklindeki pankartlar dikkat çekti.

Toplu açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve milletvekilleri de katıldı.  

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, protokoldekilerle birlikte yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. 

Tören sonrası vatandaşlarla kısa süreli sohbetler yapan Başbakan Erdoğan, çocuklara oyuncak ve satranç takımı dağıtırken bazı vatandaşlarla da fotoğraf çektirdi. 

- Ankara

Başbakan Erdoğan Muğla'da

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title