Başbakan Erdoğan Mısır'a Gitti

Başbakan Erdoğan Mısır'a Gitti

Mısır, Tunus ve Libya'ya yönelik 5 günlük gezi gerçekleştirecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mısır'a gitti.

Başbakan Erdoğan Mısır'a Gitti
12.09.2011 23:34 | Son Güncelleme: 12.09.2011 23:34

Mısır, Tunus ve Libya'ya yönelik 5 günlük gezi gerçekleştirecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mısır'a gitti. 5 Bakan, çok sayıda bürokrat ve iş adamı ile Kuzey Afrika çıkarması yapan Erdoğan, dostluk ve kardeşlik için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Başbakan'a ziyaret sırasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay eşlik edecek. Ayrıca, çok sayıda gazeteci, iş adamı, bürokrat ve eşi Emine Erdoğan da Özel Ana uçağıyla Mısır'a gitti.

Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bir basın açıklaması yapan Başbakan Erdoğan, ilk durağının Mısır olduğunu, bugün giden bürokratların Mısırlı muhataplarla yüksek düzeyli çalışmalara başladığını dile getirdi. Dost ve kardeş ülke Mısır'ın coğrafi konumu, tarihsel birikimi, Arap dünyasındaki yeri bakımından Doğu Akdeniz'de kritik bir ülke olduğunu aktaran Erdoğan, Türkiye ile Mısır'ın çok güçlü kültürel bağlara sahip olduğunu vurguladı.

'MISIR'IN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN GİDİYORUZ'

Mısır'a geçmekte olduğu zorlu süreçte, her türlü desteğe vermeye hazır olduklarının altını çizen Erdoğan şöyle devam etti:

"Geniş bir iş adamı kadrosuyla gidiyoruz. Bir uçak Ankara'dan, bir uçak da İstanbul'dan hareket ediyor. Amacımız kardeş Mısır halkının sorunlarını çözmek. Hedefimiz iyi değil, zor zamanlarda yanlarında olduğumuzu göstermek. İkili anlaşmalarda bir dizi anlaşma imzalanacak, Mısır Başbakanı İsam Şeref ve Mısır'ın önde gelenleriyle görüşme yapılacak. Türk-Mısır İş Konseyi'ne Başbakan Şeref'le katılacağız. Arap Genel Sekreteri Nebi El Arabi ile bölgedeki gelişmeleri ele alacağız. Arap Ligi açılış konferansında tüm katılımcılara hitap etme imkanım olacak. Bir diğer konuşmayı Kahire Opera binasında yapacağım. 14 Eylül günü Tunus'a geçeceğim. Arap Baharı bağlamında ilk hareket bu ülkede başlamıştı. Hükümetimizin Tunus'a desteği sürüyor. Tunus'ta, Başbakan Beci Kaid Essebsi ve önde gelenlerle görüşeceğim. Görüşmede, istikrar için atılması gereken adımları atacağız. Daha sonra Libya'ya geçeceğim. Libyalı kardeşlerimin haklı ve meşru taleplerinin gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum. Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdul Celil başta olmak üzere yetkililerle görüşeceğim. Libya'daki siyasi dönüşüm ve ekonomik kalkınma sürecine Türkiye'nin ne katkı sağlayacağını görüşeceğiz. Geçiş konseyine desteklerimizin süreceğini ifade edeceğiz. "

Kaynak: CHA

title