Başbakan Erdoğan, Marmara Grubu Toplantısına Katıldı (2)

Başbakan Erdoğan, Marmara Grubu Toplantısına Katıldı (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Kıbrıs'ta Adil, Kalıcı ve Kapsamlı Bir Çözüme Ulaşılması İçin Aktif Bir Politika İzlediklerini Söyledi.

Başbakan Erdoğan, Marmara Grubu Toplantısına Katıldı (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme ulaşılması için aktif bir politika izlediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği özel oturumda konuştu. Kıbrıs politikalarına değinen Erdoğan, KKTC'nin ekonomik ve siyasi açıdan bugün, düne göre çok daha iyi durumda olduğunu savundu. Erdoğan, ''Kıbrıs'ta çözümün de barışın da temelinde KKTC'nin ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesi yatmaktadır'' dedi. Referandumda ''Evet'' diyen Türk tarafının çözümden, barıştan ve uzlaşmadan yana taraf pozisyonu elde ettiğini de belirten Erdoğan, KKTC'nin İKÖ toplantılarına artık Annan Planı'ndaki ifadesiyle Kıbrıs Türk Devleti adıyla gözlemci üye olarak katılmaya başladığını hatırlattı. Mehmet Ali Talat'ın da KKTC Cumhurbaşkanı sıfatıyla artık resmi davetlere başladığını ve başta ABD olmak üzere Almanya ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesine davet edildiğini anlatan Erdoğan, KKTC'deki ekonomik kalkınmanın çarpıcı boyutta olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, gerçekleştirilen altyapı yatırımları ve sağladıkları desteklerle amaçlarının, KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir yapıya kavuşması olduğunu kaydetti.

İzledikleri siyasetin, ülke meselelerini bütünlük içinde ele alma siyaseti olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun sonuçlarının ekonomiden sosyal politikalara kadar her alanda alındığını söyledi. Erdoğan, ihracatın 2006 yılı sonu itibariyle 85 milyar doları aştığını, uluslararası yatırım miktarının da sadece bu yılın ocak ayında 6.1 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Türkiye'yi bu noktalara, on yıllardır devam eden içine kapanma politikasının kırılması ve dışa açılmanın taşıdığını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin bugün, komşularının tamamıyla iyi ilişkiler kuran bir ülke olduğunu söyledi. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, İran ve Suriye ile ilişkilerin yeniden ele alındığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''İhracatın iki kattan fazla artmış olmasının temel nedeni bu stratejidir. Türkiye, etrafında öcüler üreterek hiçbir mesafe kaydedememiştir. Bunu gördük. Bundan ders almamız gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin hem komşularıyla, hem de Orta Doğu ülkeleriyle yakın temas içinde olmasından rahatsızlık duyanlar olduğunu savunan Erdoğan, Türkiye'de gayrimenkul satışıyla ilgili şu anda bir canlanma ve hareketlenme olduğunu söyledi. Körfez sermayesi buraya girdiği için bazılarında infialler olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu rekabet, aslında bizim gayrimenkulümüzün, toprağımızın nereden nereye geldiğini çok açık, net ortaya koyuyor. Eğer ekonomide bir serbest pazar ekonomisinden bahsediyorsak, o zaman dünyaya açılmaya mecbursunuz. Eğer bunu yapmamış olsaydık, hala şurada, Zincirlikuyu'daki yer sadece Karayolları'nın araç gereçlerini park ettiği bir yer olarak kalırdı. Devleti idare etmek bu mudur Allah aşkına? Hangi başarılı işadamı böyle kupon bir yeri sadece küreme araçlarının park ettiği bir yer haline getirir, bir de memurlarına orayı lojman olarak tahsis eder, var mı böyle bir şey? Ve siz devlet olarak böyle bir adımı atacaksınız ve bu adımın neticesinde kimsenin beklemediği bir rakam ortaya çıkacak, buna eleştirel olarak değil, maalesef peşkeş mantığıyla yaklaşanlar olmuştur.''

Yarın da Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır garaj olarak kullanılan 4. Levent'teki araziyi satışa çıkaracağını hatırlatan Erdoğan, burası için de ciddi sayıda uluslararası kuruluşun yarış içine girdiğini söyledi.

(MH-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA