Başbakan Erdoğan, Madencilerle Ocağa Girip Yemek Yedi

Başbakan Erdoğan, Madencilerle Ocağa Girip Yemek Yedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu (Ttk) Kozlu Müessesi'nde Maden Ocağına Girerek İncelemelerde Bulundu.

Başbakan Erdoğan, Madencilerle Ocağa Girip Yemek Yedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesi'nde maden ocağına girerek incelemelerde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Genel Maden İşçileri Sendika Başkanı Ramazan Denizer'in de aralarında bulunduğu 25 kişilik heyetle deniz seviyesinden 564 metre yerin altına giren Başbakan Erdoğan, burada madencilerle konuşup, yemek yedi. Madencilerin çalışma koşullarını yerinde inceleyen Erdoğan, ocak çıkışında maden işçilerine ve Zonguldaklılara hitaben bir konuşma yaptı. Yerin altında 564 metre dikine, 2.5 kilometre de yatay olarak vagonlarla seyahat ettiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, maden ocaklarına 1500+1500 işçi alımı için söz verdi. Başbakan, yaptığı konuşmada, "Sizi anlamak, derdinizle hemhal olmak vatanını sevmekle aynı anlama geliyor. Emeğin düşmanlarını çok gördük. Ankara'nın ses geçirmez duvarlarının ardından emek istismarı yapan sözde halkçıları gördük. Ankara'nın kalın duvarlarının arkasında oturarak anlaşılamayacağınızı biliyorduk. Biz parti genel merkezinden çıkmadan, sadece seçimlerde bu milleti hatırlayan siyasetçileri biliyoruz. Milletin iradesine sağır kalan, tekere çomak sokan anlayış son buldu. Tabi onların tuzu kara, onların sırtı sağlam, onlar her zaman istikrardalar" dedi.

Erdoğan'ın işçi alımı için çalışmaların başlatılacağı müjdesine sevinen madenciler, sevinçlerini alkışlayarak ve kafalarından çıkardıkları baretleri sallayarak gösterdi. "Madenci sizinle gurur duyuyor" sloganları atan madencilere Başbakan Erdoğan, yanındaki mesaiden çıkan ve yüzleri kara olan madencileri göstererek, "İnşallah heyecanınız üretime dönüşecektir. Bir çok maddi imkansızlıkların da giderilmesine bu işçi alımları vesile olacaktır. Kapkara yüzlerinizden parıldayan umut ışıkları, Türkiye'yi karanlıktan aydınlığa çıkaracak istikameti gösteriyor" diye seslendi.

Erdoğan'ın konuşması boyunca madenciler, "Madenci Başbakan", "Madenci seninle gurur duyuyor", "Madenci feneri sönmeyecek", "Emekçi Başbakan", "Yüzümüz kara, alnımız ak" sloganları attı. Konuşmasının sonunda Başbakan Erdoğan'a GMİS Genel Başkanı Ramazan Denizer ve TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen tarafından dünyaca ünlü olan ve gücü simgeleyen madenci Devrek Bastonu, madenci heykeli ile kömür vagonu şeklinde kalemlik hediye edildi.

(OK-Y)

Kaynak: İHA