Başbakan Erdoğan, KKTC'nin Durumunu Filistin Devletine Benzetti

Başbakan Erdoğan, KKTC'nin Durumunu Filistin Devletine Benzetti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Annan Planı'na Evet Diyerek, Masada Barışı İsteyen Taraf Olduğunu Belirtti.

Başbakan Erdoğan, KKTC'nin Durumunu Filistin Devletine Benzetti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Annan Planı'na evet diyerek, masada barışı isteyen taraf olduğunu belirtti.

Erdoğan, "Kıbrıs'ta Türk Cumhuriyeti kurulacak, Kıbrıs Türk devleti olacak" dedi. Erdoğan, ambargolar nedeniyle KKTC'nin Filistin devleti gibi cezalandırıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Girne Amerikan Üniversitesi'ne bağlı Teknopark'ın açılışını yaptı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin eğitimde özellikle son 5 yılda 42-43 bin üniversite öğrencisinin olduğu bir ülke haline geldiğini kaydetti.

Erdoğan bu rakamın 60 bine yükselmesi hedefinde olduklarını bildirdi. KKTC'nin bir cazibe merkezi haline gelmesi için çalıştıklarını belirten Erdoğan, Anavatan, yavruvatan dayanışması içinde adım atacaklarını ifade etti.

KKTC SÖZÜNÜ TUTTU

Başbakan Erdoğan, 17 Aralık 2004'te müzakere sürecinin başladığını belirtti ve o dönemde KKTC'nin verdiği sözü tuttuğunu söyledi.

Erdoğan, "Birçok mücadelelerden sonra gerçekleştirdik bunu. Safdışı bırakmak istediler. Verilen mücadele sonunda 17 Aralık 2004 tarihinde müzakere sürecinin başlamasına karar verildi. Bitti mi, tabiki bitmedi. O dönemde atılan en önemli adımlardan bir tanesi 24 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıslı Türkler bir şey kazandı. Şu anda kayıpmış gibi görünüyor. Ama kazanmıştır. Kıbrıslı Türkler hep masadan kaçıyor deniliyordu. O gün ne oldu? Kıbrıslı Türkler masadan kaçmadı, Kıbrıslı Rumlar masadan kaçıyor. Peki bu nasıl oldu? Yapılan referandum sonunda Annan Planı'na kuzey evet dedi, güney hayır dedi. Burada insanlık karşısında Kuzey verilen sözü yerine getirmenin aslında gururunu yaşıyor. Şu anda nerede neyi konuşsak neyi tartışsak, karşılarına 24 Nisan 2004'ü getirdiğimizde söyleyecek sözleri kalmıyor. Kuzey Kıbrıs sözünü tuttu mu tuttu. Güney Kıbrıs sözünü tuttu mu? Tutmadı. Siz kimi ödüllendirdiniz? Güney Kıbrıs'ta Rumları ödüllendirdiniz. Peki Türkleri ne yaptınız? Ceza verdiniz" dedi.

FİLİSTİN'E BENZETTİ

"Aslında cezalandırılan 2 ülke var. Kuzey Kıbrıs ve Filistin" diyen Erdoğan adada kalıcı barışın sağlanması gerektiğine vurgu yaparak "Şu anda da Kıbrıs'ta Türkler cezalandırılıyor. Ama birgün ister istemez sonunda inanıyorum ki Kıbrıs Türk Devleti kurulacaktır. Siyasi eşitlik olacaktır. Kıbrıs Türk devleti olacak. Adil, kapsamlı netice çıkacak. Ve bu kalıcı olacak. Geçici değil. Şu andaki Türkiye Cumhuriyeti iktidarının bunun dışındaki hiçbirşeye evet demesi mümkün değıildir" diye konuştu.

Kaynak: CHA