Başbakan Erdoğan: Kıbrıs'ta Çözüm Zemini Bm Olmalıdır

Başbakan Erdoğan: Kıbrıs'ta Çözüm Zemini Bm Olmalıdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türk Halkı Üzerindeki İzolasyonlar Kalkmadıkça Türkiye'nin Kendisinden İstenenlere Olumlu Yaklaşmasının Mümkün Olamayacağını Söyledi. Annan Planı'nın Hukuken Bitmiş Olduğunu Söyleyen Erdoğan, Yapılacak Yeni Açılımda Da Çözüm Zeminin Bm Olması Gerektiğini Söyl...

Başbakan Erdoğan: Kıbrıs'ta Çözüm Zemini Bm Olmalıdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyonlar kalkmadıkça Türkiye`nin kendisinden istenenlere olumlu yaklaşmasının mümkün olamayacağını söyledi. Annan Planı`nın hukuken bitmiş olduğunu söyleyen Erdoğan, yapılacak yeni açılımda da çözüm zeminin BM olması gerektiğini söyledi.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak için beraberindeki heyetle KKTC`ye gelen Erdoğan, Türkiye`ye dönüşü öncesinde düzenlediği basın toplantısında temasları hakkında bilgi verdi. Yararlı ziyaretler gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, ¨KKTC bizim mili davamız. Adada yaşayan iki halkın günlük yaşamlarına ilişkin konuları ele almak üzere kurulması öngörülen teknik işbirliği komiteleri üzerinde de durma fırsatı bulduk. Komiteleri baştan beri Türk tarafı olarak destekliyoruz. Görüşmelerimizde kapsamlı çözümle ilgili fikir alışverişinde bulunduk¨ dedi.

ADADA ÇÖZÜM ZEMİNİ BM`DİR

KKTC halkına uygulanmakta olan izolasyonlar kalkmadıkça Türkiye`nin kendisinden istenen hiçbir şeye olumlu yaklaşmasının mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, ¨24 Nisan 204 referandumu birçok şeyi tescil etmiştir. Bunun üzerinde düşünülmesi gerekir. Bizim siyasi ve hukuki noktada BM zemininden başka üzerinde duracağımız zemin yoktur. Bu arada yine BM zemini bizim için çözüm zeminidir. Annan planı hukuken düşmüştür. Atılacak yeni adımda da herşey bizim açımızda çözüme yöneliktir. Biz yine bir adım önde olmanın ötesinde, Ocak`ta yaptığımız açıklama ile 11 adım öne geçmiş bulunuyoruz. Ama güneyden buna yönelik olumlu bir yaklaşım yine yok.¨ diye konuştu.

KIBRIS`I BARIŞ ADASI OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ

BM Genel Sekreteri Kofi Annan`ın Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari`nin Kıbrıs`ı ziyaretiyle adada masaya oturma yönünde yeni bir döneme girildiğini hatırlatan Erdoğan, ¨Bundan sonra gerek Sayın Papadopulos, gerekse Sayın Talat birlikte masada çözüme giden yol noktasında hem siyasi hem teknik olarak bir karara varırlar ve tüm dünya liderleri de bunu hep birlikte alkışlar diye umuyorum. Biz bu adayı barış adası olarak görmek istiyoruz, nefret tohumları artık ekilmesin istiyoruz. Biz 1974`te KKTC`de yaşayan kardeşlerimiz için duyduğumuz heyecanı bugün de duyuyoruz¨ şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında altyapı ve üstyapı yatırımları ile KKTC`nin şantiyeye dönüşmüş olduğunu görmenin kendisini ayrıca sevindirdiğini dile getirdi.

Erdoğan, bir gazetecinin Ortadoğu krizi ile ilgili sorusu üzerine ise, uluslararası kurumları ve konuya hassasiyet gösteren yabancı liderleri telefonla aradıklarını ve aramaya devam ettiklerini söyledi. Liderlere `Bu sürece lojistik destek ya da ateşkes anlamında katkıda bulunalım` önerisini götürdüğünü belirten Erdoğan, ¨Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz¨ dedi.

Erdoğan`a ve beraberindeki heyete ziyaret için teşekkür eden KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ise, ziyaretin Kıbrıs Türk halkının mücadelesine önemli bir moral desteği, dünyaya ise güçlü bir mesaj anlamına geldiğini söyledi. Türk hükümetinin desteğin devamını dilediklerini ifade eden Soyer, Ortadoğu krizi konusunda da Erdoğan`ın girişimlerini desteklediklerini ifade etti. Soyer, ¨KKTC olarak Lübnan`dan insanları tahliye etmek isteyen bütün ülkelere Gazimağusa limanımız ve Ercan Havaalanı açıktır. Her türlü yardım ve desteği vermeye hazırız¨ diye konuştu. Kıbrıs Rum Yönetimi`nin konuyu siyasallaştırmaya çalıştığını vurgulayan Soyer, insani yardım söz konusu olunca siyaset hiçbir şeyi engelleyemez¨ şeklinde konuştu.

Soyer ayrıca Merzifon Belediye Başkanı Hayati İncekul`un trafik kazasında hayatını kaybetmesi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle`nin ise yaralanması nedeniyle Başbakan`a `başsağlığı ve acil şifalar` dileklerini iletti.