Başbakan Erdoğan Kastamonu'da

Başbakan Erdoğan Kastamonu'da

AK Parti Kastamonu Teşkilatı'nca Düzenlenen Mitingde Konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz'da Kastamonu İnsanının Demokrasi Tarihi Yazacağını Söyledi. Erdoğan, Böylesi Tarihi Bir Kentte Bulunmaktan da Büyük Mutluluk Duyduğunu İfade Etti.

Başbakan Erdoğan Kastamonu'da

AK Parti Kastamonu Teşkilatı'nca düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz'da Kastamonu insanının demokrasi tarihi yazacağını söyledi. Erdoğan, böylesi tarihi bir kentte bulunmaktan da büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul milletvekili adayı Ertuğrul Günay ile birlikte Samsun'dan Kastamonu'ya helikopterle gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Stadı'nda Vali Mustafa Kara ve partililer tarafından karşılandı. Samsun'daki mitingin uzaması nedeniyle Nasrullah Meydanı'ndaki mitinge yaklaşık 1.5 saat geçikmeyle katılan Erdoğan, alanı dolduran kalabalığı görünce adeta coştu. Kastamonu'nun tarihiyle, tabiatıyla, eşsiz güzellikleriyle ve doğasıyla farklı

bir kent olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Tarih bu meydanda yine konuşuyor. Siz yeniden farklı bir tarih yazacaksınız. Bunun adı demokrasi tarihi olacak. Böylesi mükemmeliyetleri bağrında taşıyan bir kentte bulunmak benim için gururdur" dedi.

Konuşmasına başlarken 19 ilçeyi tek tek sayarak alandaki Kastamonulular'ın coşkusunu katlayan Başbakan Erdoğan, Kastamonu'nun yalnız kış turizmi yapılan bir yer olarak kalmayacağını, kentin kültür ve inanç turizminin de merkezi haline getirileceği sözünü verdi. İktidarları döneminde Kastamonu'ya yapılan hizmetlerden de söz eden Başbakan Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde kurulan tıp fakültesine bölge hastanesi binasının tahsisinin yapılacağını da müjdeledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kastamonu'ya geldiğimde benden üniversite istediniz. Bazıları geçmişse söz vermişti size ama ben söz vermedim. 'Altyapı bitsin düşünürüz' dedim. Dediğimizi yaptık, altyapıyı bitirdik, Kastamonu Üniversitesi'ni kurduk. Sözümüzde durduk mu? Ne aldatan olduk, ne aldanan olduk. Üniversite de yetmedi, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Kastamonu Tıp Fakültesi'ni de kurduk. Şimdi Sağlık Bakanlığı'na bağlı 250 yataklı hastane binasını üniversiteye tahsis edeceğiz tıp fakültesi olması için. Eğitime bizim

dönemimizde verilen destek kadar hiçbir dönem de verilmedi."

Eğitim alanında yapılan yeniliklerin benzerini sağlık alanında da yaptıklarını, kamu çalışanlarının ve diğer çalışanların hastane ayrımından kurtulduğunu vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm bu yeniliklere CHP'nin karşı çıktığını, muhalefetin 'olmaz' demesine rağmen milleti hastane ve ilaç kuyruklarından kurtardıklarını söyledi. Kastamonu'nun doğalgaza kavuşacağını, il genelinde 38 adet tarihi eserin restorasyonunun Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce tamamlandığını, KÖYDES projesiyle il genelindeki

köylerde yol ve içme suyu sorununun kökten çözüleceğini belirten Başbakan Erdoğan, duble yol çalışmalarında patlama yaşandığını, 125 yıldır bitirilmeyen İnebolu Limanı'nın da iktidarları döneminde tamamlandığını kaydetti.

Kastamonu'daki dar gelirli ailelerin konut sahibi olması için TOKİ tarafından yaptırılan konutların sahiplerine teslim edildiğini, önümüzdeki günlerde tamamlanacak konutlarla birlikte il genelinde toplam bin 300'ü aşkın konut üretildiğini vurgulayan Erdoğan, "Kastamonu'da bitireceğimiz barajlar da var. Tarımla uğraşan vatandaşlarımızın rahatlaması için bunları kısa sürede bitireceğiz. Kulaksızlar Barajı'na iktidarımız döneminde 8.6 trilyon lira ödenek tahsis ettik" dedi.

Konuşması sık sık 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganlarıyla kesilen Erdoğan, kalabalığa yanıt vermekte gecikmedi, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Bizler milletin efendisi olmak için değil, sizlerin hizmetkarı olmak için yola çıktık" şeklinde konuştu.

"BİZ SİYASETİ KAVGAYLA YAPMAYIZ"

Türkiye'de terörü istismar edip şehitlerin üzerinden siyaset yapmak isteyenlerin bulunduğunu, şehit cenazeleri sırasında cami bahçelerinin seçim meydanına çevrildiğini savunan Erdoğan, 1999 yılında bu istismarı yapanlara artık halkın itibar etmeyeceğini söyledi. Çanakkale ve İstiklal Savaşı şehitlerinin emanetine sadakatla bağlı kalınması halinde kimsenin bu milleti zafa uğratamayacağını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz siyaseti kavgayla yapmayız. Çünkü biz milletin ta kendisiyiz. AK Parti'nin hamurunu bu millet, yani sizler yoğurdunuz. AK Parti'nin kumaşını sizler dokudunuz. Kastamonu halkı, Azdavay, İnebolu ve Tosya kadınları el dokumasını iyi bilir. Dünyanın en iyi ve en rafine el dokumacılığı Kastamonu'dadır. AK Parti'nin sırrı, kumaşının millet tarafından dokunmuş olmasıdır. Şu meydandaki coşku gösteriyor ki, 22 Temmuz'da halkın iradesi bir kez daha tecelli edecek. Görüyorum ki Kastamonu; adaletten,

demokrasiden, kalkınmadan ve istikrardan yana. Bu kararı çoktan vermişsiniz. Mühür ve sandık sizin. Karar da sizin. Kararınız hayırlı olsun."

Milletin parasının geçmişte olduğu gibi hortumcuya gitmediğini, yine milletin kasasında kaldığını belirten Başbakan Erdoğan, paraya bir sıfır eklenmesiyle ilgili espri yaptı. '1' rakamının geçmişteki iktidarlardan çok çektiğini, kendi iktidarları döneminde ise '1' rakamının imdadına yetişildiğini ifade eden Erdoğan, "Onların akşam yatıp sabah kalktıklarında bir bir ekledikleri sıfırları paradan kaldık. 'Olmaz' dediler, 'enflasyon patlar' dediler ama söyledikleri olmadı. Tersine enflasyon çatladı ve

8.6'lara geriledi" şeklinde konuştu.

"CHP ADALETE MÜDAHALE ETTİ"

Konuşmasının bir bölümünde cumhurbaşkanlığı seçim sürecine değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin karar aşamasında olduğu sırada Baykal'ın sözlerini hatırlattı ve "CHP adalete müdahale etti" dedi. Erdoğan, ''Bu CHP, adalet terazisine bile tehdit sallıyor. Sayın Baykal, diyor ki 'eğer bizim itirazımız istikametinde oradan bir karar çıkmazsa o zaman Türkiye'de çatışma çıkar.' Şu hale bak, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan bir partinin lideri ne diyor? Ömrü parlamentoda

geçmiş, söylediği lafa bak. Niye? Çünkü kendisi milletin iradesinden nemalanmıyor, kurumların iradesinden nemalanıyor da onun için" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kendilerinin anayasayı değiştirmediklerinin altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merhum Özal, sayın Demirel hangi anayasa ile seçildiyse biz de aynı anayasa ile bu oylamayı yaptık. Merhum Özal ne almıştı? 263 oy ile seçilmişti. Sayın Demirel 244 oy ile, sayın Sezer 330 oy ile seçilmişti. Sayın Gül ne aldı? 357 aldı. Şimdi ben kendi kendime sormaya başladım. Acaba 357 mi büyük, 330 mu büyük? Sormaya başladım, 263 mü büyük, 357 mi büyük? Sormaya başladım, 244 mü büyük, 357 mi büyük? Gittim, bazılarına da sordum. Ya, bir yerde bir yanlış var. Dediler ki, 'yok böyle olması lazım'.

Sonunda dedim ki, 'hukukta bir ifade var, tashihi karar' derler. Yani kararın düzeltilmesi. Peki Anayasa Mahkemesi'nin üzerinde var mı kararı düzeltecek merci? Yok. Var, bir yer var. Siz, millet. Tashihi karar mercii, millet. Şimdi biz diyoruz ki millete gidelim.''

Kastamonu'daki kalabalıktan ve meydandaki coşkudan memnun kalan Başbakan Erdoğan, mitingin sonunda milletvekili adaylarıyla el ele tutuştu ve birlik mesajı verdi.

(BÖ-MK-OK-Y)

Kaynak: İHA