Başbakan Erdoğan İzmir'de

Başbakan Erdoğan İzmir'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de Katıldığı Toplantıda 'Şimdi Herkes Halk Bankası'nı Bekliyor. Sabırlı Olun. Biz de Zemin Kokluyoruz. Belki Biz de Akbank'ın Yaptığı Gibi Birşey Yaparız' Dedi.

Başbakan Erdoğan İzmir'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de katıldığı toplantıda ''Şimdi herkes Halk Bankası'nı bekliyor. Sabırlı olun. Biz de zemin kokluyoruz. Belki biz de Akbank'ın yaptığı gibi birşey yaparız'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) 2. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen yemeğe katıldı. Crowne Plaza Oteli'ndeki yemeğe Başbakan Erdoğan'ın yanısıra Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, sanayiciler ve işadamları katıldı. Başbakan Erdoğan, salon girişinde VOB'un 2. yıl hatırası için hazırlanan panonun önünde resim çektirdi.

Gecede kürsüye ilk olarak VOB Genel Müdürü Hamdi Bağcı geldi. Bağcı, VOB hakkında kısa bir bilgi verdi. Bağcı, "Faaliyete başlamasının üzerinden 2 yıl geçti. Ülkemiz için yeni bir finansal araç olan vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların hizmetine borsa vasıtasıyla bu dönemde sunulmuştur. VOB, bu gelişmiş araçları işleme açarak, finansal piyasalarımızda son yıllarda gerçekleşen en önemli yeniliğin mimarı olmuştur" dedi. VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi ise, VOB'un kuruluşunda büyük desteği olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitap ederek, "Bundan tam 2 yıl önce 4 Şubat 2005 günü VOB'un ilk gongunu vurarak yıllarca süren çabanın sonunu ve Türkiye'de bir ilki ilan ettiniz. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da yarım kalmış, yıllarca uğraşılıp açılamamış bir borsayı İzmir'e ve Türk finans piyasalarına sundunuz. Destekleriniz sayesinde bugünlere geldik" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, piyasaların güveninin geldiğini belirtti. Erdoğan, "Biz göreve geldiğimizde İMKB 10-11 bin noktasındaydı. Dönemimiz içinde 48 bine kadar dayandı. Mayıs-Haziran aylarında sıkıntılar yaşadığımızda gerilere düştü. Birileri de zil takıp oynadı. 'Bak işte sanaldı' dedi. Ama biz 'yine 48'i bulacak' dedik. 'Ekonomimizin zemini sağlamdır' dedik. İşte buyurun şimdi 43 bini yine aştı, 48 bine doğru yola çıktı. Yakalayacağız, bunu da aşacağız. Buna inanıyoruz. Niye? Herşey ortada. Şu anda küresel sermaye, dünyada Türkiye'yi konuşuyor. Ama birileri de 'bankacılık sektörü yabancıların eline geçiyor, halimiz ne olacak?' diyor. Haline birşey olmayacak. Sen önce kendine güvenmesini bil. Ben sürekli söylüyorum. Para, civa gibidir. Nerede kendisi için uygun zemin bulursa oraya gelir. Bırak nereden geliyorsa gelsin. Bankacılık sektöründe yerli sermaye, bu rekabetin içinde yerini almadığı sürece zaten yok. İşte o 22 banka ne oldu, fona devroldu. Bunlar sanaldı" dedi.

Başbakan Erdoğan, son olarak bir bankanın yalnızca yüzde 20'sini 3.1 milyar dolara Citibank'a sattığını, bunun bir gücün göstergesi olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi herkes neyi bekliyor biliyor musunuz? Halk Bankası'nı bekliyor. Gittiğimiz yerlerde soruyorlar, satıyor musunuz, satacak mısınız? Satacağız, ama biraz sabırlı olun. Biz de zeminini kokluyoruz. Bulduğumuz anda zeminini biz de yaparız. Belki biz de Akbank'ın yaptığı gibi birşey yaparız veya farklı enstrümanlar kullanabiliriz. Önemli olan ne? Kıymetli olan bir noktada değerlendirmek."

Başbakan Erdoğan, zarar eden Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın şu anda gayet iyi bir duruma geldiğini, eskiden yüzde 59 faizle kredi verebilen Ziraat Bankası'nın şu anda çiftçiye yüzde 7 ila 13 arasında değişen faiz ve kredi olanağı sunabildiğini söyledi.

Erdoğan, İMKB endeksinin Cuma günü kapanış endeksinin 43.11 olduğunu görünce mutluluk duyduğunu, borsanın yeniden tırmanışa geçtiğini ifade ederek, "2002 yılında ortalama işlem hacmi 422 milyon YTL iken, bugün 1 milyar 380 milyon YTL'yi aştığını görüyoruz. Bu göstergeler, sermaye piyasalarımızın nasıl bir atılım, canlılık ve hareket içinde olduğunu ortaya koyuyor" diye konuştu.

"ÇÖZÜM KARARLILIĞIMIZ İLK GÜNKÜ GİBİ DEVAM EDİYOR"

2 yıl önce VOB'un açılışını yaparken, bu borsanın kuruluşunu sağlayanların büyük bir heyecan içinde olduklarını gördüğünü ve borsanın 2 yılda çok büyük mesafeler katettiğini belirten Erdoğan, burada güvenin çok önemli olduğuna dikkati çekti. Şirketlerin alternatif finans arayışlarına cevap verebilmek amacıyla açılan VOB'un, ekonomide önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getiren Erdoğan, gelişmiş ülkelerin tamamında vazgeçilmez bir kurum olan vadeli işlemler borsasının, Türkiye'de ilk kez uygulanmasına karşın başarı elde edildiğini vurguladı. Hükümetleri döneminde Türkiye ekonomisinin kronik sorunlarını çözmek amacıyla topyekün bir mücadele başlattıklarını, geriye dönüp bakıldığında önemli bir başarı sağlandığının görülebileceğini ifade eden Erdoğan, ''Hiç kuşkusuz henüz çözemediğimiz ya da tam olarak çözüm sağlayamadığımız alanlar var. Ama bu konularda da çözüm kararlılığımız ilk günkü gibi devam ediyor'' dedi.

"Bu ülkede ekonomiyi, sadece gazete sayfalarından, önlerindeki ekranlardan ya da yalnızca bir kesimle temas kurarak yönetenler vardı" diye devam eden Erdoğan, "Bu tür bir yönetim anlayışının sonuçlarını hepiniz biliyorsunuz, faturalarını nasıl ödedik, biliyorsunuz. Biz böyle bir yönetim anlayışını asla benimsemiyoruz. Aldığımız kararların, uyguladığımız politikaların, elde ettiğimiz başarıların toplumun değişik kesimlerine ne yönde yansıdığını, hedefimizin ne kadarını tutturduğumuzu, nerede aksama olduğunu dikkatle izliyoruz. Ülkemizin her köşesindeki sanayicilerimizle sık sık görüşüyor, sorunlara birlikte çözüm yolu arıyoruz. 'Tüm sorunları çözdük, sorun kalmadı' demedim, demem, diyemeyiz. Ancak 4 yıllık süreçte özellikle sanayicilerimizin sorunlarına hassasiyetle eğildik, eğilmeye de devam edeceğiz. İhracat rakamları, kapasite kullanım oranları, büyümeye özel sektörün katkısı ortada. Kısmi de olsa işsizlik oranlarının gelişimi ortada. 1 puan da olsa azalma var'' ifadelerini kaydetti.

2002 yılında mevduat bankalarının kullandırdığı toplam kredi miktarı yalnızca 32.2 milyar YTL iken, bu miktarın 2006'da 171 milyar YTL'ye tırmandığını belirten Erdoğan, ''Yine 2002 yılında ticari kredi miktarı 22 milyar YTL iken, 2006'da 90 milyar YTL'ye ulaştı. Bankacılık sektörü iyileşiyor, güçleniyor. Bankalar reel sektörü sürekli fonluyor'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak, "Cumhurbaşkanlığı seçimi konuşmaları ile piyasaların olumsuz etkileneceği endişesi taşıyorum. Türkiye artık bunun gibi yapay risklere pirim vermeyecek güçtedir. Muhalefet, Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinden siyaset yapıyor. Bununla ilgili bir adayları veya belirledikleri bir isim varsa bunu sunabilirler, ortaya çıkarabilirler. Çıkardıkları aday veya başka bir aday, uygun görüldüğü takdirde zaten seçilecektir" dedi.

Muhalefeti de eleştiren Erdoğan, "Muhalefet karalamanın dışında hiç birşey yapmadı. Muhalefetin derdi sadece zamandan çalmak. Biz bazı işleri bitirmeye çalışıyoruz. Onlar ise engellemeye çalışıyorlar. Zaman kaybına tahammülümüz yok" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından, VOB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, Başbakan'a bir plaket takdim etti. Ardından geceye katılan bakanlar ve Başbakan Erdoğan, VOB'un 2. kuruluş yıldönümü pastasını birlikte kesti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Aziz Kocaoğlu da Başbakan Erdoğan'a EXPO rozeti taktı.

(EY-FH-YK-OK-Y)