Başbakan Erdoğan, İTO'nun 125. Yıldönümü Gecesine Katıldı

Başbakan Erdoğan, İTO'nun 125. Yıldönümü Gecesine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Müzakerelerinde Kıbrıs Meselesinin Sürekli Türkiye'nin Önüne Getirildiğine Dikkat Çekerek, "Eğer Bunlar Sebebiyle Bize Zorluk Çıkarmaya Devam Ederlerse, Kaldırırız Mastrict Kriterlerini Yerine Ankara Kriterlerini Getiririz. Kopenhag Kriterleri Yerine İstanbul Kriterlerini Devreye Koyarız. AB Artık Bu Çifte Standartlı Uygulamalarından Vazgeçmelidir. Eğer Türkiye...

Başbakan Erdoğan, İTO'nun 125. Yıldönümü Gecesine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB müzakerelerinde Kıbrıs meselesinin sürekli Türkiye'nin önüne getirildiğine dikkat çekerek, "Eğer bunlar sebebiyle bize zorluk çıkarmaya devam ederlerse, kaldırırız Mastrict kriterlerini yerine Ankara kriterlerini getiririz. Kopenhag kriterleri yerine İstanbul kriterlerini devreye koyarız. AB artık bu çifte standartlı uygulamalarından vazgeçmelidir. Eğer Türkiye'nin önünü açmazlarsa tek kutuplu bir medeniyetler topluluğu olmaktan öteye gidemezler" dedi.

Başbakan Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen İTO'nun 125. Kuruluş Yıldönümü Galası'na katıldı. Gala gecesinde Başbakan Erdoğan'ın yanısıra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığoğlu, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, işadamları ile çok sayıda davetli de hazır bulundu. Davetliler arasında İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün ve İhlas Vakfı Başkanı Mehmet Okyay da yer aldı.

Gecede konuşan Başbakan Erdoğan, İstanbul'un dünyada ekonomik alanda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, İTO'nun bu alandaki önerilerine önem verdiklerini söyledi. İktidara geldiklerinde sokağın, çarşının nabzını tutacaklarını söylediklerini hatırlatan Erdoğan, "Görevde olduğumuz süre içinde bütün meslek örgütleri ile esnafımızla sürekli iç içe olduk. Mahmutpaşa ve Tahtakale'nin yolunu bile bilmeyenlerin ekonomiden bahsetmesi, ekonomiye iyi yön vermesi mümkün değildir. Bunun acı örneklerini bizden önceki iktidarlar döneminde de gördük. Bugün bakın ekonomide nereden nereye geldik. Bunu söylerken tabii ki yaptıklarımızın yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Ama biz Ankara'da fildişi kulelerden makro ekonominin rakamlarıyla ahkam kesmedik. Biz her zaman çarşının, pazarın, vatandaşın ve esnafın nabzını tutmayı ilke edindik. Buna rağmen enflasyonda elde ettiğimiz başarıyı karalamak isteyenler var. Buna gölge düşürmek isteyenler var" dedi.

2003 yılında 1 kilo ekmeğin 1 milyon 11 lira olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2004 yılında 1 milyon 117 bin lira, artış sadece yüzde 5 oldu. 2005 ve 2006 yıllarında da artış yüzde 5-6 civarında kalmıştır. Hatta bazı beyaz eşyalarda rakamlar bırakın artmayı gerilemiştir. Ama bu da yetmez. Enflasyonda 2007 hedefimiz yüzde 4'ün biraz üzerinde olacaktır. 2007'nin seçim yılı olması sebebi ile de bu hedefimizden bir sapma olmayacaktır. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Biz normal programımız neyse seçim yılında da bu programa aynen devam edeceğiz. Artık eski dönemlerde olduğu gibi kimse boşuna seçim ekonomisi gibi bir hülyaya kapılmasın."

Erdoğan, Türkiye'de ekonominin çektiği en önemli sıkıntılardan birinin de kayıt dışı olduğuna dikkat çekerek, "Bizim petrolümüz yok, tek gelir kaynağımız vergiler. Ama 'vergileri aşağı çekelim, sürümden kazanalım' dedik ancak esnafımız, işadamlarımızda bir değişme olmadı. Özellikle İstanbul esnafına sesleniyorum. Gelin bize destek olun, kayıt dışı bir faaliyet gördüğünüzde birileri gücenir diye ihbar etmekten kaçınmayın" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, AB ile müzakere sürecinin sürekli siyasi engele takıldığına dikkat çekerek, "İkide bir önümüze Kıbrıs meselesini getiriyorlar. Hani bu müzakereler teknik konularda olacaktı? Eğer bunlar sebebiyle bize zorluk çıkarmaya devam ederlerse, kaldırırız Mastrict kriterlerini yerine Ankara kriterlerini getiririz. Kopenhag kriterleri yerine İstanbul kriterlerini devreye koyarız. AB artık bu çifte standartlı uygulamalarından vazgeçmelidir. Eğer Türkiye'nin önünü açmazlarsa tek kutuplu bir medeniyetler topluluğu olmaktan öteye gidemezler" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de finans sektöründe de büyük gelişimin yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, "Bankaların 2002 yılında kullandırdığı kredi miktarı 32 milyar YTL iken, bu rakam 2006 yılı sonunda 170.6 milyar YTL oldu. 2002'de 21.7 milyar YTL olan ticari krediler, 2006'da 91.4 milyar YTL seviyesine yükselmiştir. 4 katın üzerinde bir artış söz konusu. Nereden nereye. Bu alanlardaki çabalarımızı sürdürecek esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin önünü açmaya devem edeceğiz" şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise, İTO'nun Türkiye ekonomisinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan, iş dünyasına güçlü aktörler kazandıran bir meslek örgütü olduğunu vurguladı. Coşkun, İTO'nun genç ve vizyonu geniş kadrosuyla daha büyük başarılara imza atacağına inandığını kaydetti.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, her gün 'bugün dünden daha iyi olsun' anlayışı ile 125. yılı kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 350 bin üyesi ile dünyanın 5. büyük ticaret odası olduklarını ifade eden Yalçıntaş, "Üyelerimiz bugün 4 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Bugün işadamlarımız, yaptığımız fuar ve tanıtım çalışmaları sayesinde dünyanın her yerinde iş yapabilme, mallarını satma imkanına kavuşmuştur. Üniversitemiz ile birlikte halka inerek, eğitime de önemli bir katkı sağlıyoruz" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, ticaret odalarının ahilik geleneğinin bir devamı olduğunu ifade etti. İTO'nun bu geleneği en iyi sürdüren çok saygın bir meslek örgütü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Şu anda görevde olan İTO ekibinin bundan sonra da çok başarılı işlere imza atacağına inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İTO Başkanı Murat Yalçıntaş Başbakan Erdoğan'a katkılarından dolayı bir şükran plaketi sundu.

(ME-ÖFA-OK-Y)

Kaynak: İHA