Başbakan Erdoğan: İstihbarat Paylaşımını Aşan Bir Sürecin İçinde Olduğumuz Muhakkak - Haberler
Haberi Paylaş

Başbakan Erdoğan: İstihbarat Paylaşımını Aşan Bir Sürecin İçinde Olduğumuz Muhakkak

CHA - Haberler | Güncel
Başbakan Erdoğan: İstihbarat Paylaşımını Aşan Bir Sürecin İçinde Olduğumuz Muhakkak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD-ırak-türkiye Üçlü Mekanizmasının, İstihbarat Paylaşımını Aşan Bir Sürecin İçinde Olduğunu Söyledi. Erdoğan, Kanada Dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda Yaptığı Açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile Yaptığı Görüşmeye İlişkin Soruları Cevapladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD-Irak-Türkiye üçlü mekanizmasının, istihbarat paylaşımını aşan bir sürecin içinde olduğunu söyledi.

Erdoğan, Kanada dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruları cevapladı. ABD-Irak-Türkiye arasındaki istihbarat paylaşımı dışında farklı adımların olacağı yönünde açıklamalar olduğunun hatırlatılması üzerine Erdoğan, şu cevabı verdi:

"Üçlü mekanizmanın içeriği hakkında bilgilendirme yapmam doğru olmaz. İstihbarat paylaşımını aşan bir sürecin içinde olduğumuz muhakkak. Artık bu istihbarat paylaşımını daha da aşan, terörle mücadelede yapılması gereken ne varsa bunun yapılması noktasında daha kararlı adımların atılması hususu gündemimize geldi. Sayın Obama'nın bunu da anlayışla karşıladıklarını ve paylaştıklarını memnuniyetle gördüm."

Hatay'da yaylada ölenlerle ilgili Hatay Valisi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Konunun detayı hakkında bilgim yok. Netice gerçekten üzücü. Fakat olay nedir, detay bilgiler nasıldır. Bu konuda henüz aldığım bilgiler yok. Gelen bilgiler daha çok çerçeve ve valimizin yapmış olduğu açıklamalar. Valimizin yapmış olduğu bu açıklama yeterli midir, değil midir, onun detaylarına girip inceleme söz konusu olacaktır. İçişleri Bakanlığımızın bu konuyu takip etmesi, incelemesi şart." diye konuştu.

Diyarbakır'da Şeyh Said'i anma toplantısıyla ilgili bir soruya ise Erdoğan, şöyle cevap verdi: "Bu konuyu sizden duymuş bulunuyorum. Ülkemizde yasalar çerçevesi içerisinde hukuka uygun ne varsa ileri demokrasilerde bunlar yapılabilir. Toplantı gösteri ve yürüyüşlerine uygun olarak hukukumuz böyle bir toplantıya, anmaya müsaade ediyorsa bunu da rahatlıkla her tür sivil toplum kuruluşu, siyasi parti bu tür toplantıları yapabilir."

Obama ile görüşmesinde, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi konusunun gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soruya ise Erdoğan, "Sayın Obama ile henüz bu konuyu görüşeli 48 saat bile olmadı. Gerek özür dilenmesi, gerek tazminat konusu, Türkiye ile İsrail arasındaki konudur. Üçüncü bir konu da Filistin'e uygulanan ambargonun kaldırılması konusudur. Üçü de mutabık kaldığımız konulardır. Sayın Obama, İsrail Başbakanı'nın 7 Temmuz'da ABD'yi ziyaretinde bu konuyu paylaşacaklarını, görüşeceklerini ifade ettiler." diye cevap verdi.

Diğer yandan, Türkiye'nin, İsrail'e hava sahasını kapattığına yönelik, İsrail basın organlarında çıkan haberler in hatırlatılması üzerine Erdoğan, şöyle cevap verdi: "Daha olaylar olduğu anda bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın, benim yapmış olduğum açıklamalar oldu. Bu açıklamaların yapılması demek anında bu olaya, olaylara karşı verilmiş tepkilerdir. O ilk günde zaten hava sahamızla ilgili bir geçiş talepleri vardır. Zannediyorum ki Polonya mıydı, böyle bir talepleri olmuştu. O zaman zaten kendilerine müsaade edilmedi."

Ayrıca, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde değişiklik olduğu yönündeki bazı basın organlarında çıkan haberler in hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Bir şeyi anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Medyanın kulakları bizden çok daha derin. Bu strateji belgesini biz ne gördük, içeriği hakkında bilgi aldık. Ama anlaşılan medya içeriğini görebiliyor. Henüz böyle bir şey bize gelmiş değil, böyle bir şeyi de görmüş değiliz." dedi.

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title