Başbakan Erdoğan, İsrail Başbakanı Olmert Onuruna Yemek Verdi

Başbakan Erdoğan, İsrail Başbakanı Olmert Onuruna Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu'nun Giderek Müzminleşmeye Yüz Tutan İmajının Değiştirilmesi ve Bölgenin Barış, İstikrar ve Refah Havzası Haline Dönüştürülmesinin, Tüm Bölge Ülkelerinin Ortak Tarihi Sorumluluğu Olduğunu Belirtti. Erdoğan, "Onun İçin İsrail-filistin İhtilafına Kapsamlı ve Kalıcı Bir Çözüm Bulunması, Bu Yolda Önemli Bir Aşama Olacaktır" Dedi.

Başbakan Erdoğan, İsrail Başbakanı Olmert Onuruna Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu'nun giderek müzminleşmeye yüz tutan imajının değiştirilmesi ve bölgenin barış, istikrar ve refah havzası haline dönüştürülmesinin, tüm bölge ülkelerinin ortak tarihi sorumluluğu olduğunu belirtti. Erdoğan, "Onun için İsrail-Filistin ihtilafına kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması, bu yolda önemli bir aşama olacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert onuruna Başbakanlık Resmi Konutu'nda akşam yemeği verdi. Yemeğe Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı bürokratları katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki çok yönlü ve kurumsallaşmış olan ilişkilerin, tarihin sınavından geçmiş sağlam dostluk bağlarına dayandığını ifade etti. Tarih boyunca bu duyguyu defalarca yaşadıklarını kaydeden Erdoğan, 1492 yılında İspanya Musevileri engizisyon baskısıyla sınır dışı edildiklerinde, padişah 2. Beyazıt'ın donanmasını Yahudileri kurtarmak üzere İberya Yarımadası'na gönderdiğini hatırlattı. Erdoğan, "Bu tarihten itibaren karşı karşıya kaldıkları her baskı ve yıldırma nedeniyle yerlerini, yurtlarını terketmek zorunda kalan Yahudiler'e Osmanlı İmparatorluğu yardım elini uzatmıştır. Aynı şekilde 1930'larda Naziler'den kaçan Yahudilere de Türkiye Cumhuriyeti kucak açtı. Kadirşinas Yahudi ulusu bu yardımları hiçbir zaman unutmadığı gibi biz de İsrailli dostlarımızın 1999 yılındaki büyük deprem faciası sırasında en ön saflarda yardımımıza koşarak acımızı paylaşmalarını her zaman minnetle anıyoruz" diye konuştu.

Bugün İsrail'de yaşayan Türkiye kökenli İsrail vatandaşlarının sayısının 100 bine yaklaştığını ifade eden Erdoğan, bunlardan birinin Türkiye'ye büyükelçi olarak atandığını memnuniyetle öğrendiğini belirtti. Erdoğan, Türkiye'deki Yahudiler'in sayısının da yaklaşık 30 bin olduğunu kaydetti. Türkiye-İsrail ilişkilerinin özellikle 1990'lardan sonra istikrarlı şekilde geliştiğini, çeşitlilik ve derinlik kazandığını dile getiren Erdoğan, artık her alanda düzenli olarak işleyen danışma ve işbirliği mekanizması bulunduğuna işaret etti. Bu dostluk ve işbirliğinin, bölgenin geleceğine yönelik bir barış mesajı olduğunu belirten Erdoğan, 3 büyük dinin ve medeniyetin beşiği olan, 5 bin yıllık zengin bir tarihe sahip, benzersiz bir coğrafyayı paylaştıklarını söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:

"Ne yazık ki bu coğrafya, son yüzyılda daha çok çatışma ve kargaşayla özdeş hale gelmiştir. Ortadoğu'nun giderek müzminleşmeye yüz tutan bu imajının değiştirilmesi, bölgenin barış, istikrar ve refah havzası haline dönüştürülmesi, tüm bölge ülkelerinin ortak tarihi sorumluluğudur. Onun için İsrail-Filistin ihtilafına kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması, bu yolda önemli bir aşama olacaktır. Biz bu anlayışla Ortadoğu barış sürecini her zaman destekledik, desteklemeye devam ediyoruz. Müzakereler yoluyla kalıcı barışın sağlanmasının, Ortadoğu'daki ortamı olumlu yönde değiştireceğine ve diğer ihtilafların çözümünü de kolaylaştıracağına samimiyetle inanıyoruz. Bu bakımdan ilgili BM kararları, yol haritası, toprak karşılığı barış ilkesi ve iki devletli çözüm vizyonu çerçevesinde barış sürecinin ilerletilmesi şarttır. Biz bunun için her iki tarafla işbirliği halinde katkılarımızı sürdüreceğiz."

İsrail Başbakanı Olmert ise, konuşmasında, Türkiye ziyaretini özellikle bu zamanlama ile gerçekleştirmeyi uygun bulduğunu belirtti. Türkiye'nin tutumu, bölgesel ve uluslararası ağırlığı, konumu ve bölgede ve bölge dışında ait olduğu önemin, İsrail'in stratejik değerlendirmelerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Olmert, özellikle bu dönemde Başbakan Erdoğan'ın fikir ve eleştirilerini duymak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti. Olmert, aynı zamanda Başbakan Erdoğan'a fikirlerini aktarmak için bunu bir fırsat olarak gördüğünü kaydederek, "Amacımız bölgede istikrar ve demokrasiye katkıda bulunmak" dedi. Olmert, Başbakan Erdoğan'ı en yakın gelecekte İsrail'i ziyaret etmeye de çağırdı.

(ZÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA