Başbakan Erdoğan İş Adamlarına Seslendi

Başbakan Erdoğan İş Adamlarına Seslendi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Türkiye Ekonomisinin Sağlam Temellere Oturduğunu Söyledi. Türkiye'de Yaşanan Sıkıntılara Rağmen Ekonominin Bundan Etkilenmediğini İfade Eden Erdoğan, Partisi Hakkında Açılan Davaya da İşaret Ederek, "Biz İşimizin Başındayız. Anayasa Mahkemesi İşini Yapar, 60. Cumhuriyet Hükümeti de İşini Yapar. Neticesi Şöyle Olmuş, Böyle Olmuş. Bizi İlgilendirmez." Dedi.

Başbakan Erdoğan İş Adamlarına Seslendi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin sağlam temellere oturduğunu söyledi. Türkiye'de yaşanan sıkıntılara rağmen ekonominin bundan etkilenmediğini ifade eden Erdoğan, partisi hakkında açılan davaya da işaret ederek, "Biz işimizin başındayız. Anayasa Mahkemesi işini yapar, 60. Cumhuriyet Hükümeti de işini yapar. Neticesi şöyle olmuş, böyle olmuş. Bizi ilgilendirmez." dedi.

Polat Renaissance Oteli'nde düzenlenen Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü Toplantısı'na katılan Başbakan Erdoğan, burada ülke ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin ekonomik görünümümün büyüklüğüne orantılı parametrelere oturmaya başladığını söyleyen Erdoğan, "2002 yılında dünyanın 26 büyük ekonomisi olarak aldığımız Türkiye'yi 17. sıraya çıkarmayı başardık. 5 yılda ülkeyi 9 basamak yükselttik. Türkiye bugün Avrupa'nın da 6. büyük ekonomisi haline geldi. Hollanda, Belçika gibi ülkeler gerimizde yer alıyor. 2002 yılında 230 milyar dolar olan gayri safi hasılamızı 5 yılda 659 milyar dolara çıkardık. Yani 79 sene de 230 milyar dolara 5.5 senede 429 dolar ilave ettik. Kişi başına milli geliri de böylece 9 bin 33 dolara yükselttik. İhracat, 36 milyar dolardan 2007 yılı sonu 107 milyar dolara çıktı. 31 Mart sonu itibariyle ihracat rakamları 114 milyar dolara çıkmış bulunuyor ihracatımız. Aslında bu rakamlar 2013 hedeflerimizdi. Ama sizlerle gece demedik, gündüz demedik, 'uzun ince bir yoldayız' dedik. Çalıştık ve 5 yıl öncesine göre ülkemizi daha ileri noktalara taşıdık" diye konuştu.

Türkiye'nin kamu net borç stokunun ilk kez 2005 yılından itibaren gerilemeye başladığının altını çizen Erdoğan, "Borç stokunun gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 61.5'di. Şimdi yüzde 29.1'e düştü. Ekonomiyi bilmeyenler, borcun yapısını incelemeye zahmet etmeyenler dillerine Türkiye'nin borcunun yükseldiğini dolamışlar. Onların Türkiye'nin borcu dedikleri, özel sektörün borcunu kapsayan rakamlardır. Devlet özel sektörün dış borcunun garantörü değildir. Özel sektörün borçlanması, kamu borçlanması değildir. Yabancı finans kuruluşları, özel sektöre kılı kırk yararak borç veriyor. 2005 yılından beri devletin net borç stok rakamları geriliyor. 2007 yılında 249 milyar YTL'ye düştü. Borçlar azalırken büyümemiz hızlanıyor. Türkiye, tarihinde ilk defa 24 çeyrek üst üste büyüme başarısı gösterdi. Büyüme rakamımız 6.9. Geçmişteki gibi 'bir yıl iyi, bir yıl kötü' öyle bir şey yok; biz boşa kürek sallamadık. Hep emin adımlarla geleceğe yürüdük" dedi. Dünyada yaşanan iniş çıkışların Türkiye'yi de etkilediğini anlatan Erdoğan, "Ama 90'lı yıllardaki krizi yaşamadık, 2000'lerin arifesindeki krizleri yaşamadık. Biz IMF ile borçlanma sıkıntısına bile girmedik. IMF'ye olan borcumuz 23.5 milyar dolardı, şimdi 6.9 milyar dolar. Merkez Bankası rezervi 26.5 milyar dolardı, şimdi 75 milyar dolara yükseldi" ifadelerini kaydetti.

"BİZ İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ" Konuşmasında ekonominin sağlam temellere oturduğunu, yaşanan krizlerden fazla etkilenmeden çıktığını örneklerle anlatan Erdoğan, partisi hakkında açılan davayla ilgili de konuştu. Son günlerde yaşanan bazı gelişmelerle ilgili herkesin bir şeyler yazıp çizdiğini kaydeden Erdoğan, "Önüne gelen bir şey yazıyor, çiziyor. 'Ülke bundan nasıl etkilenir' falan. Biz işimizin başındayız. Anayasa Mahkemesi işini yapar, 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de işini yapar. Bunu böyle bilin. Neticesi şöyle olmuş, böyle olmuş; bizi ilgilendirmez. Biz hizmet yolunda her türlü faturayı bugüne kadar nasıl ödediysek bundan sonra da ödemeye hazırız. Önemli olan milletimizin kararıdır. Demokrasilerde milletin kararıdır aslolan" dedi.

Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü'nü çok olumlu bulduğunu anlatan Erdoğan, konuşmasını söyle sürdürdü:

"Kalkınmanın bölgeler arası dengeli yürümesini de önemli görüyoruz. Bugünkü toplantıyı çok anlamlı buluyorum. Bizlerde çok çok önemli adım atıyoruz. GAP'la alakalı olarak önümüzde 5 yıllık hedef koyduk. Bunun içinde öyle zannediyorum ki bu projeyi tamama erdireceğiz. Bir hafta 10 gün içinde açıklamayı yapacağız. Hem istihdam üreteceğiz, hem de bolluk bereket kaynağı olacak." İş adamlarının başlatacakları çalışmalara destek olacaklarını da ifade eden Erdoğan, "Sizlerin de başlatacağınız çalışmalara teşvik kapsamında, yeni bölgesel teşvik yanında proje ve sektörel teşviklerle yanınızda olacağız. Erzurum farklı bir adımı atıyor. Aramızda bulunan Erzurum Milletvekili Fazilet Hanım'ın çalışması var. Erzurum'u, Palandöken'i bu bölgeyi bir ekonomik hareketlenme bölgesi haline getirelim. O çalışmayı da bitirecek. O adımı da atmayı planlıyoruz. Böylece burası aynı zamanda uluslararası ekonomi hareket merkezi haline gelecek. Erzurum bir medeniyet kenti. Bunları ortaya çıkararak turizmin cazibe merkezi olmasını istiyoruz" dedi.

(AA-ST-OK-Y)

Kaynak: İHA